reklama

Amatéři převezli experty z Wall Street. Na akciích odepsané firmy vydělali miliony

Kalná rána prožívají investorští matadoři z Wall Street. Skupina finančních amatérů, kteří se spřáhli na sociální síti Reddit, totiž vyhnala k oblakům akcie firmy GameStop, u které odborníci sázeli na pokles. Příběh o obrovské blamáži plní stránky novin po celém světě.

reklama

Takhle to být nemělo. GameStop byla podle analytiků na Wall Street firma na odpis. Americká společnost, která vlastní prodejny s elektronikou a videohrami, se i kvůli digitalizaci herního prostoru potácela na hraně krachu. Její akcie se ještě před dvěma týdny prodávaly za 20 dolarů (430 korun).

A experti předpovídali, že půjdou ještě níž. Sázeli proto na takzvané shortování akcií. To je obchodní úkon, při kterém si investor půjčí cizí akcie a okamžitě je prodá za vysokou cenu. Následně vyčká, až cena aktiva klesne a posléze znovu akcie nakoupí (za výrazně levnější cenu, než za jakou prodával). Tyto „nové“ akcie pak vrátí zapůjčiteli a z celého obchodu profituje.

K tématu

Jenže pokles se nekonal a akcie GameStopu nečekaně vzrostly o tisíce procent. Ve čtvrtek už se jedna akcie firmy obchodovala za téměř 500 dolarů (10 700 korun). A analytikům z Wall Street, kteří spravují investiční portfolia řadě vlivných lidí, se pořádně zamotala hlava, když museli kvapně kupovat akcie také, aby alespoň snížili ztrátu. Posléze se rozhodli najít viníka.

Nadšenci z Redditu

Subjekt, který onu blamáž způsobil, se brzy našel. Ukázalo se, že na sociální síti Reddit, kde lidé v uzavřených diskuzních vláknech probírají pestrou škálu témat, existoval i početný klub investičních nadšenců s názvem WallStreetBets. Šlo převážně o mladé lidí, kteří se teprve orientovali v rozbouřeném moři financí, přesto se rozhodli, že se postaví trendu a pokusí se pomocí davového efektu uměle přefouknout akcie některé firmy. Mezi jinými společnostmi si vybrali právě skomírající GameStop, napsala CNN.

Těžko přesně odhadnout, kolik lidí do ní investovalo, skupinu WallStreetBets ale na Redditu sledují dva miliony lidí. K mimořádnému růstu ceny akcií pomohl i fakt, že o diskuzní skupině v týdnu tweetoval i miliardář Elon Musk. Investoři kupovali akcie GameStopu převážně přes americkou aplikaci Robin Hood, kterou si mladí lidé oblíbili během pandemie díky nulovým poplatkům a uživatelské jednoduchosti.

Analytici ve Wall Street tak dostali na frak od retailových (běžných) investorů, které se naopak většinou snaží nachytat. A taková medicína se velrybám na Manhattanu špatně tráví. Na debakl už reagují byznysové i politické špičky v Kongresu i Bílém domě. Dokonce zaklekli správce Robin Hoodu, který musel uživatelům zakázat nebo minimálně výrazně ztížit další obchodování s akciemi GameStopu. Což jen ilustruje paniku a bezmoc na Wall Street.

K tématu

Tagy: investice videohry akcie Wall Street burza USA GameStop

Další hlavní zprávy

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Kabinet Andreje Babiše má před sebou další jednání vlády. Na něm by se měli ministři opět bavit ještě o tvrdších opatřeních, než jaká platí dnes. Podle ČSSD je třeba omezit a částečně i uzavřít podniky, jinak současná už tak tvrdá opatření nezaberou a za tři týdny budeme tam, kde jsme nyní. Na jednání se bude opět řešit i vyšší nemocenská a testování ve firmách. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která je zatím plánována na 17:00, sledujte na CNN Prima NEWS živě.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
Rozzuřený Trpišovský prokopl dveře. Slavia po bouři v kabině otočila se Slováckem
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Babiš: Když lockdown nezabere, zpřísníme na Velikonoce. Vláda projedná zavření hranic
Další články
reklama
reklama