Lékaři v americkém Michiganu transplantovali loni na podzim ženě plíce infikované novým koronavirem. Informovala o tom televizní stanice NBC News. Jde o první potvrzený a řádně zdokumentovaný případ přenosu nákazy přes darovaný orgán.
Nákaza se u dárkyně před operací nijak neprojevila. Žena, která zemřela při autonehodě, neměla žádné zdravotní potíže a test post mortem na přítomnost koronaviru u ní vyšel negativní. Nemoc se projevila až u ženy, která orgán přijala. Tři dny po transplantaci u ní nastoupila horečka, potíže s dýcháním a pokles krevního tlaku.
Stav pacientky se rychle zhoršoval a nezachránilo ji ani podávání remdesiviru. Zemřela 61 dní po transplantaci orgánu. Lékaři následně začali pátrat po tom, odkud se žena mohla nakazit. Následně vyšlo najevo, že k infikaci muselo dojít prostřednictvím darovaného orgánu. Potvrdila to dodatečná analýza plicní tekutiny odebrané ještě před operací.
Běžné předoperační testy tak možná bude nutné rozšířit, protože nákazu neodhalily. „Rozhodně bychom nepoužili plíce s pozitivním covidovým testem. Udělali jsme všechna vyšetření, která jsme udělat mohli,“ tvrdí šéf oddělení transplantací michiganské lékařské fakulty Daniel Kaul.
Kaul případ zdokumentoval a publikoval o něm studii do odborného časopisu American Journal of Transplantation. Upozornil, že za loňský rok bylo ve Spojených státech provedeno na 40 tisíc transplantací a přenos koronaviru na příjemce se potvrdil v jediném případu. Přesto je nyní na stole otázka, zda je současné testování dostatečné a nemělo by se přikročit k odebírání vzorků z nitra plic současně se stěry z nitra krku a nosu.