reklama

Karanténa jako zabiják. Čísla ukazují, jak moc Češi umírají ze strachu z pandemie

Nemocnice v Karlovarském kraji bojují o životy covid pozitivních pacientů a jsou na hraně svých kapacit.
Zdroj: Profimedia.cz

V České republice zemřelo na COVID-19 už přes 19 tisíc lidí. Nadměrných úmrtí v souvislosti s koronavirovou pandemií je ale u nás ještě asi o polovinu více. Může za to například odklad běžné zdravotní péče nebo obavy lidí navštěvovat lékaře kvůli zdánlivým banalitám. Vyplývá to z aktuální analýzy časopisu The Economist.

reklama

Na covid, s covidem, nebo kvůli karanténě? Prakticky od okamžiku, kdy se koronavirová nákaza začala šířit Českem, a před necelým rokem došlo k prvnímu plošnému uzavření života v zemi, proti sobě „bojují“ dva tábory. První zdůrazňuje, že onemocnění COVID-19 není žádná chřipečka a je třeba ho brát vážně, druhý akcentuje nepřímý negativní vliv covidu na zdravotní stav tuzemské populace.

Pořadí zemí podle nadměrných úmrtí v souvislosti s pandemií COVID-19.
Pořadí zemí podle nadměrných úmrtí v souvislosti s pandemií COVID-19.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Vznikla tak poměrně absurdní debata o tom, které životy by měly být chráněny více. Zda těch, kteří jsou covidem ohroženi přímo, nebo těch, kteří mohou zemřít, budou-li zanedbávat návštěvy lékařů. Do diskuse před časem přispěl také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), podle něhož u nás přímo na covid zemřela jen asi třetina vykázaných obětí.

Dvě třetiny na covid

Analytici prestižního časopisu The Economist se pokusili na otázku přímého a nepřímého vlivu covidu na počty obětí nalézt odpověď. Za pomoci oficiálních dat vydávaných vládami různých zemí světa odhadli, kolik lidí během pandemie zemřelo v přímé souvislosti s covidem a kolik například kvůli zanedbání péče.

Na základě statistik vyjádřili počty zemřelých, které se odchýlily od dlouhodobého trendu (pětiletého či desetiletého) a ten porovnali se statistikami počtu zemřelých na COVID-19. Následně je tak možné odhadnout, jak velká část z takzvaných nadměrných úmrtí (excess deaths) připadá právě na covid a jak velkou lze přičíst jiným faktorům.

K tématu

Pro Českou republiku vychází podíl zemřelých na covid na celkovém počtu nadměrných úmrtí na přibližně 66 procent. Zbylá třetina pak jde na vrub jiným příčinám, třeba právě odkladu preventivní péče nebo odložení návštěvy lékaře. „Ve většině zemí je počet nadměrných úmrtí vyšší než počet zemřelých, u nichž byla jako příčina smrti označena choroba COVID-19,“ píše The Economist.

Kdo je skutečně „best in covid“

V mnoha zemích se ovšem počet nadměrných úmrtí od počtu zemřelých na covid liší i více než dvojnásobně. Jde například o Bulharsko, Peru, Litvu, Rusko nebo Mexiko. Mezi zkoumanými státy ale najdeme i ty, u nichž se nadměrná úmrtí téměř dokonale shodovala s počty zemřelých na covid (Slovinsko, Belgie, Švýcarsko, Švédsko nebo Německo).

Analytici Economistu rovněž vytvořili žebříček zemí podle počtu nadměrných úmrtí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Pro každý stát brali v potaz jinak dlouhý časový úsek, aby vyloučili zkreslení. Do výpočtů tak danou zemi zahrnuli ve chvíli, kdy zde na covid zemřelo 50 lidí. Liší se i konce časových řad, v závislosti na tom, ke kterému dni národní statistický úřad zveřejňuje data o počtu zemřelých.

Nadměrná úmrtí v souvislosti pandemií COVID-19 podle věkových skupin.
Nadměrná úmrtí v souvislosti pandemií COVID-19 podle věkových skupin.
Zdroj: CNN Prima NEWS

České republice, pro kterou výzkumníci vzali v potaz období od 30. března 2020 do 3. ledna 2021, patří nelichotivá 15. pozice. Počet nadměrných úmrtí na 100 tisíc obyvatel dosáhl hodnoty 167. Smutné prvenství patří Bulharsku s 272 zemřelými na 100 tisíc obyvatel. Mezi porovnávanými státy ale najdeme i takové, u nichž se odchylka nadměrných úmrtí dostala do záporných hodnot. Patří k nim například Jižní Korea (– 1), Norsko (– 2), Singapur (– 5), Austrálie (– 20) nebo Tchaj-wan (– 21). Záporné odchylky se vyskytují zpravidla v zemích, kterým se pandemii koronaviru dařilo zvládat mimořádně úspěšně.

O 70 procent mrtvých seniorů víc

Analytici časopisu The Economist se v neposlední řadě zaměřili na odchylku úmrtí od dlouhodobého trendu podle věkových skupin. Pro tuto analýzu si vybrali 23 evropských zemích a nadměrná úmrtí způsobená koronavirovou pandemií porovnávali s vývojem během chřipkových sezón v předchozích čtyřech letech.

Ze srovnání vyplývá, že dopady koronavirové pandemie jsou naprosto zdrcující pro věkovou skupinu 65 let a výše. U ní odchylka úmrtí nad dlouhodobý trend v nejhorším momentu pandemie dosáhla 70 procent. Přitom během chřipkové epidemie v sezóně 2016/2017, která byla nejhorší za posledních pět let, se počet nadměrných úmrtí od trendu odchýlil jen o 33 procent. Ale ani lidé ve věku 45 až 64 let nejsou statisticky v bezpečí. V době, kdy pandemie v Evropě kulminovala, vychýlil se počet jejich úmrtí nad trend o 39 procent.

K tématu

Tagy: statistika lékaři úmrtí obavy karanténa pandemie analýza The Economist smrt koronavirus COVID-19 lockdown
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama