Pentagon vyslal na ostrov Diego Garcia v Indickém oceánu nejméně šest bombardérů B-2, což je zhruba třetina flotily neviditelných bombardérů amerického letectva. Analytici to podle CNN označují za vzkaz jemenským Hútíům a Íránu v době, kdy na Blízkém východě opět narůstá napětí.
Zjištění přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump a jeho ministr obrany Pete Hegseth upozorňují na další možné kroky proti Íránu a jeho spojencům, zatímco americké letouny pokračují v útocích na hútijské rebely v Jemenu podporované Teheránem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nový průšvih Trumpova týmu. Poradci měli řešit citlivá témata přes osobní e-maily
Satelitní snímky pořízené v úterý soukromou společností Planet Labs ukazují šest amerických bombardérů na letištní ploše na ostrově, píše CNN. Na snímcích jsou pak vidět i úkryty, ve kterých by mohly být další letouny. Na společné letecké základně USA a Velké Británie, která je vzdálena 3 900 kilometrů od jižního pobřeží Íránu, se nacházejí také tankery a nákladní letadla.
Nedělní snímky Planet Labs přitom ukázaly pouhé čtyři letouny B-2 a šest podpůrných letadel. Aniž by se o letounech B-2 přímo zmínil, mluvčí Pentagonu Sean Parnell potvrdil, že americká armáda vysílá do regionu letouny a „další letecké prostředky“, aby zlepšila obranné postavení Ameriky v regionu. „Spojené státy a jejich partneři jsou i nadále odhodláni zajistit regionální bezpečnost a jsou připravené reagovat na jakýkoli státní či nestátní faktor, který se snaží rozšířit nebo eskalovat konflikt v regionu,“ uvedl Parnell.
Úder na íránský jaderný program?
Vojenský analytik CNN Cedric Leighton považuje rozmístění vysoce sofistikovaných bojových letounů za signál pro protivníky USA. „Rozmístění těchto letounů B-2 je zjevně určeno k vyslání vzkazu – možná několika vzkazů – Íránu,“ řekl bývalý plukovník amerického letectva. „Jedním z nich by mohlo být varování, aby přestal podporovat Hútíe v Jemenu. Další vzkaz, který Trumpova administrativa zřejmě vysílá Íránu, zní, že chce novou jadernou dohodu. A pokud Írán nezačne s USA vyjednávat, důsledkem by mohlo být zničení íránského jaderného zbrojního programu,“ vysvětlil Leighton.
Trump začal stupňovat vojenské akce proti Hútíům v polovině března, kdy podle ministerstva zdravotnictví řízeného Hútíi nálety v Jemenu zabily nejméně 53 lidí a asi 100 dalších zranily.
Trump v úterý ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social pohrozil, že by mohly přijít další útoky. „Přestaňte střílet na americké lodě a my přestaneme střílet na vás. Jinak jsme teprve začali a skutečná bolest jak pro Hútíe, tak pro jejich sponzory v Íránu teprve přijde,“ napsal Trump.
Přijde skutečná bolest, hrozí Trump
Americký prezident rovněž tlačí na Írán, aby uzavřel dohodu ohledně svých jaderných kapacit, a 19. března prohlásil, že dá Teheránu dva měsíce na to, aby se dohodl, jinak bude čelit následkům. S Íránem lze podle něj jednat dvěma způsoby. „Vojensky nebo uzavřít dohodu. Já bych dal přednost uzavření dohody, protože nechci Íránu ublížit,“ řekl Trump minulý měsíc v rozhovoru pro televizi Fox News. Írán však tento týden jakákoli přímá jednání odmítl.
Vojenský letecký analytik Peter Layton uvedl, že nasazení šesti bombardérů na ostrově Diego Garcia se pravděpodobně netýká Hútíů. „Šest je velké číslo. V případě hútijských hluboko zakopaných cílů by připadaly v úvahu dva nebo možná tři, ale šest letounů B-2 je velká síla,“ řekl Layton.
Vojenský analytik Leighton uvedl, že letoun B-2 může nést Massive Ordnance Penetrator, tedy bombu o hmotnosti 13 600 kilogramů, která je určena k ničení zpevněných a hluboko zakopaných cílů. „Mezi takové cíle by potenciálně mohla patřit íránská jaderná zařízení a sklady zbraní,“ popsal Leighton.
Mluvčí Pentagonu Parnell uvedl, že letadlová loď USS Harry S. Truman, která provádí údery na hútijské povstalce v Jemenu, zůstane v regionu do konce měsíce, ačkoli její nasazení tam mělo skončit na konci března. Hegseth rovněž podle Parnella nařídil nasazení dalších leteckých prostředků.
Leighton podotkl, že přítomnost letounů B-2 na základně Diego Garcia bude vnímána v celé Asii. „Je nepravděpodobné, že by nasazení šesti letounů B-2 na ostrově Diego Garcia mělo odradit od akcí jiné mocnosti, například Čínu nebo Rusko, ale jistě si toho také všimnou. Samozřejmě nemůžeme zapomínat, že Írán je spojencem těchto dvou zemí,“ řekl.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Trump ztrácí trpělivost s Putinem. Finský prezident prozradil detaily z rozhovoru během golfu