Americké ministerstvo spravedlnosti spustilo v roce 2018 program, v rámci kterého chtělo odhalovat čínské špehy na univerzitách v USA. Vyučující ze Stanfordovy univerzity teď program ostře kritizují. Podle nich je rasistický a dochází kvůli němu k obviňování nevinných lidí.
Letos v červnu FBI obvinila vyučujícího Anminga Hua z univerzity v Tennessee, že je vyzvědač Pekingu. Později vyšlo najevo, že jsou obvinění falešná. Ačkoli FBI tvrdila, že její akce neměla co dočinění s programem ministerstva spravedlnosti, celkem logicky se na něj začala snášet kritika. Program nazvaný Čínská iniciativa, v rámci kterého americká vláda odhaluje čínské špehy, se nelíbí hlavně profesorům na Stanfordu.
Přes 150 učitelů z prestižní školy proto sepsalo otevřený dopis americkému ministru spravedlnosti Merricku Garlandovi, ve kterém ho žádají, aby program ukončil. Informoval o tom web The Hill.
„Program poškozuje americký výzkum a utvrzuje v rasových předsudcích. Od zamýšleného cíle se značně odchýlil,“ stěžují si signatáři dopisu. Podle nich úřady často vyšetřovaly vědce s čínským původem, a to přesto, že neměly žádné konkrétní důkazy.
Profesoři Stanfordu také v dopise popisují paranoiu mezi profesory – vždy, když federální agenti obvinili jednoho z učitelů, začali se trestu bát i další, ačkoli k tomu neměli pádný důvod.
„Většina obvinění v rámci Čínské iniciativy neměla vůbec nic společného s vědeckou špionáží nebo s krádeží duševního vlastnictví. Často šlo jen o nějaké nedorozumění,“ uzavírají učitelé ve Stanfordu a žádají okamžité ukončení celého programu.
Ministerstvo spravedlnosti zatím na výzvu nereagovalo.