Americké tajné služby jsou přesvědčeny, že ukrajinská protiofenziva selže. Rozhodně se jí nepodaří dosáhnout na klíčové město Melitopol na jihovýchodě země, bránu na poloostrov Krym, píše deník The Washington Post.
Pesimistické hodnocení je založeno na „brutální schopnosti Ruska bránit okupované území prostřednictvím falangy minových polí a zákopů“, píše The Washington Post s odkazem na vojenské experty. Ti tvrdí, že ukrajinské síly, které se tlačí na Melitopol, zůstanou několik kilometrů od města.
ČTĚTE TAKÉ: Smrt na každém kroku. Ruský plán vyšel, Ukrajina se stala nejzaminovanější zemí
Město Melitopol je přitom pro ukrajinskou protiofenzivu zásadní. Leží na křižovatce dvou důležitých dálnic a železniční trati a tato dopravní infrastruktura Rusku umožňuje přesouvat vojenský personál a techniku z Krymského poloostrova na další okupovaná území na jižní Ukrajině.
Ukrajina zahájila protiútok na začátku června v naději, že zopakuje svůj ohromující úspěch z loňského podzimního tažení Charkovskou oblastí. Ale hned v prvním týdnu bojů navzdory tomu, že měla k dispozici nově dodané západní vybavení, například bojová vozidla Bradley, německé tanky Leopard 2 a specializovaná vozidla na odminování, utrpěla velké ztráty.
Kyjev nedávno vyslal na frontu více záloh, včetně jednotek s americkými bojovými vozy Stryker a britskými tanky Challenger, ale dosud neprolomil hlavní ruskou obrannou linii. „Cesta k Melitopolu je extrémně náročná, a dokonce i znovudobytí bližších měst, jako je Tokmak, bude obtížné,“ řekl pro deník Bild Rob Lee, vojenský analytik z Foreign Policy Research Institute.
Rusko má v této oblasti tři hlavní obranné linie a opevněná města. „Nejde jen o to, zda Ukrajina může překonat jednu nebo dvě z nich, ale jestli může prolomit všechny tři a mít dostatek sil k dosažení něčeho významnějšího, jako je například obsazení Tokmaku,“ řekl Lee.
Američané kritizují ukrajinský postup a tvrdí, že zbytečně vrhali obrovské zdroje do bitvy o Bachmut, přičemž nejprve ztratili kontrolu nad městem a později dosáhli jen skromných zisků při obsazování území kolem něj. Někteří členové Bidenovy administrativy se obávají, že přílišné angažmá na východě Ukrajiny mohlo narušit sílu protiofenzivy na jihu.
Nejnovější hodnocení tajných služeb je v souladu s tajnou americkou prognózou z letošního února, která naznačila, že kvůli nedostatku vybavení a živé síly protiofenziva „zaostane“ za svým cílem – přerušit pozemní spojení na Krym.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ukrajina se přihlásila k útoku na Kerčský most
Tajná zpráva rozvířila situaci mezi americkými politiky. Za zavřenými dveřmi se vzájemně obviňují a vzhledem ke skromným výsledkům protiofenzivy se vzpírají odklepnout žádost prezidenta Joea Bidena o dalších 20,6 miliardy dolarů na pomoc Ukrajině, píše The Washington Post.
Američtí politici odmítají kritiku, že Ukrajině nedodali stíhačky F-16 nebo raketové systémy s delším doletem, jako je ATACMS. „Problémem zůstává proražení hlavní obranné linie Ruska a neexistují žádné důkazy, že by tyto systémy byly všelékem,“ řekl vysoký představitel administrativy.