Rodinu 15leté Ukrajinky Ariny potkalo velké neštěstí. Když se rodiče loni v březnu rozhodli, že po napadení Ukrajiny opustí svůj domov, zřejmě nečekali, že jejich výprava skončí deset kilometrů od města. Cestou autem totiž narazili na ruské vojáky, kteří po nich začali okamžitě střílet. Zemřel otec i matka, Arina spolu s mladší sestrou útok přežila. Okupanti ji ovšem odvezli neznámo kam. Její rodina proto po dívce zahájila okamžitě pátrání. Zatím bohužel bezúspěšně. Do pomoci se zapojili i někteří ruští a běloruští dobrovolníci.
Arina Yatsiuková společně s mladší sestrou Valerií a rodiči žila ve vesnici Severynivka v Kyjevské oblasti. Pro odjezd se rodina rozhodla týden po zahájení ruské invaze. Ruští vojáci po palbě vytáhli Arinu a její devítiletou sestru z auta, posadili je do dvou různých vozidel a odjeli, informuje CNN.
A week after Russia invaded, the family of 15-year-old Arina Yatsiuk decided to flee their home near the Ukrainian capital by car. Less than 10 miles down the road, they encountered a group of Russian troops.
Posted by CNN International on Monday, March 6, 2023
Zatímco Valerii vysadili v nedaleké vesnici, kde ji místní lidé našli stát u kraje silnice, Arinu od té chvíle nikdo neviděl. Rodiče mladých dívek na místě přepadení zemřeli.
ČTĚTE TAKÉ: Bití, znásilňování i zpěv ruské hymny. Okupanti odvezli k „převýchově“ už statisíce dětí
Rodina po ztracené dívce dodnes pátrá. „Měla velké sny, ale ‚ruští osvoboditelé‘ za ni rozhodli jinak. Až ji najdeme, budeme pokračovat v jejích plánech,“ řekla její teta Oksana Yatsiuková. O Arině mluví jako o dívce, která umí dobře kreslit a miluje cestování.
Od podzimu se neobjevily nové informace
Oksana se domnívá, že je dívka, které je nyní už 16 let, stále naživu a „držena v zajetí“ v Rusku. „Poslala jsem oficiální dopisy do všech zdravotnických zařízení, na ministerstvo zdravotnictví v Rusku, Bělorusku a na Ukrajině. Oficiální odpovědí bylo, že není nikde registrovaná,“ uvedla Yatsiuková s tím, že Arina u sebe neměla žádné doklady, což je možná důvod, proč nebyla nikde oficiálně registrovaná.
Jakékoliv zprávy o pohřešované se její blízcí snaží vypátrat také na sociálních sítích. Oslovují skupiny vysídlených lidí a spolupracují s dobrovolníky v Rusku či Bělorusku. Yatsiuková uvedla, že Arinina DNA je také pravidelně porovnávána s národními registry. „Není na seznamu mrtvých,“ doplnila.
Ruský dobrovolník, který pomáhá s pátráním a chtěl zůstat v anonymitě, se domnívá, že Arina mohla být převezena do zdravotnického zařízení v Rusku a od té doby v zemi zůstává. Podle informací webu Ukranews byla totiž při střelbě raněna do nohy. Ruský dobrovolník v rozhovoru pro CNN zdůraznil, že od podzimu se v případu neobjevily žádné nové stopy.
Ukrajina dlouhodobě obviňuje ruské úřady z nucených deportací dětí z Ruskem okupovaných ukrajinských území. Moskva tvrdí, že obvinění o unášení dětí z Ukrajiny nejsou pravdivá. Na území Ruska však byly skutečně odvezeny stovky sirotků, napsala již dříve na svém ruskojazyčném webu stanice BBC, podle níž mnohé z těchto dětí dostaly ruské občanství a byly umístěny do ruských rodin.
„Máme asi 13 tisíc případů, které jsou potvrzené, kdy byly ukrajinské děti deportovány do různých částí Ruské federace,“ řekla ukrajinská poslankyně Ivanna Klympušová-Cincadzeová. „Nicméně máme rovněž informace o mnoha dalších, může jít o desítky tisíc. O nich ale nemáme oficiální záznam,“ dodala s tím, že jde o součást „genocidy, kterou Ruská federace páchá vůči ukrajinskému lidu“.
Podle Klympušové-Cincadzeové se asi stovce těchto dětí podařilo s pomocí lidskoprávních organizací vrátit zpátky k rodinám. „Některé z dětí prošly s rodiči filtračními tábory, kde byly od svých rodičů odděleny. Některé byly odvezeny na týden na takzvané letní tábory, ale domů se už nikdy nevrátily,“ popsala poslankyně způsoby, jakými děti mizí.