reklama

Andrej Babiš a jeho střet zájmů nás jako zemi nediskvalifikuje, myslí si Kovařík

Hendikepuje podle Ondřeje Kovaříka (za ANO) Českou republiku v Evropské unii střet zájmů premiéra Andreje Babiše? I na tuto otázku europoslanec odpovídal v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

„Já tuto otázku slýchávám poměrně často a musím říct, že si nemyslím, že z toho má Česká republika nějaké komplikace nebo diskvalifikaci v jednotlivých jednáních,“ odpověděl Ondřej Kovařík.

Tématem pořadu byla i angličtina ministryně financí Aleny Schillerové, která se údajně neúčastní videokonferenčních hovorů evropských institucí, protože dostatečně neovládá cizí jazyk. „Jazykovém kompetence paní ministryně jsem nezkoumal,“ sdělil Kovařík.

Zároveň ale uvedl, že jednání například ministerstev financí jsou neformálního charakteru a týkají se především zemí eurozóny, které mají euroskupinu. „Tam Česká republika není, protože nespadá do zemí, které používají euro jako měnu. Tyto skupiny jsou navíc méně formální,“ dodal.

Výhody EU podle Kovaříka

Ondřej Kovařík v pořadu K věci také řekl, že členství České republiky v Evropské Unii (EU) je do jisté míry v době pandemie výhodou. „Můžeme se podílet na obnově, spolupracovat a využívat nástroje, které má EU k dispozici,“ vysvětloval svůj postoj.

Výhodu členství v EU Kovařík vidí i v dalších aspektech: „Dlouhodobě jsme čistým příjemcem evropských prostředků. To znamená, že z EU dostáváme více prostředků, než platíme. To jsou další podpůrné nástroje, které můžeme využít proto, aby sektory, které nejvíce trpí, mohly dostat odpovídající podporu.“

Jako podpůrné nástroje Kovařík zmínil posílení kohezní politiky: „Jedná se o strukturalizaci fondů, ze kterých mohou čerpat jak jednotlivé samosprávy, tak firmy, podnikatelé či jiné organizace. Zde dala Evropská komise signál, že v této oblasti chce navyšovat objem.“ Dále se jedná o podporu investic, například do infrastruktury.

Vláda ČR podle Kovaříka dokázala přijmout řadu prospěšných a rychlých nástrojů, které mají za cíl urgentovat potřeby podnikatelského sektoru. „Na druhou stranu je pravda, že například některé úřady, jako bankovní instituce a úřady práce, byly velmi pomalé. Ukázalo se, že na začátku byly zahlceny a informace netekly tak rychle, jak bylo potřeba,“ uvedl Kovařík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan
Vít Rakušan

Muž blízký Langerovi zřejmě bude policejním prezidentem. Komise ho doporučila, řekl Rakušan

Poradní komise doporučila vicepremiérovi Vítu Rakušanovi (STAN) jako budoucího policejního prezidenta současného náměstka policejního prezidia Martina Vondráška. Ministr vnitra to potvrdil ve vysílání CNN Prima NEWS. Vondrášek byl jediný kandidát, který se do nabídkového řízení přihlásil. Podle některých kritiků by však jeho jmenování mohlo způsobit politizaci policie.

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa
Alena Schillerová

Instagram Schillerové stál ministerstvo financí skoro dva miliony. Měla dvorního fotografa

Šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO čelí ostré kritice na sociálních sítích. Podle zjištění webu Seznam Zprávy totiž ministerstvo financí, které v té době řídila, vyplatilo mezi roky 2020 až 2021 skoro dva miliony korun jejímu dvornímu fotografovi a kameramanovi. Ti se více než rok starali o její Facebook a Instagram. Na obou aplikacích je Schillerová velmi aktivní.

Odložili skafandry a povolují návštěvy. Lékaři z VFN změnili strategii a úmrtnost klesá

Zdravotníci z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny (KARIM) Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) od začátku koronavirové pandemie pečovali o více než 2 000 covidových pacientů. Za tu dobu podstatně změnili strategii, aby boj proti nemoci zefektivnili. Personál například kvůli hrozbě přenosu nebezpečných bakterií přestal nosit ochranné obleky. Téměř stovku nemocných v nejvážnějším stavu na mimotělním oběhu (ECMO) si pražští zdravotníci dovezli z jiných nemocnic. Nyní ostatním zařízením radí, jak o ně co nejlépe pečovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Rusko nechce válku. Nedovolí však ignorování bezpečnostních zájmů, řekl ministr Lavrov

Rusko nechce válku, ale nedovolí, aby byly ignorovány jeho bezpečnostní zájmy. Podle agentury TASS to v pátek prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro rozhlasové stanice. Reakce USA na bezpečnostní požadavky Ruska je lepší než odpověď NATO, ta americká je téměř vzorem diplomatické slušnosti, kdežto od Severoatlantické aliance je ideologická, dodal šéf ruské diplomacie.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Lidl, Albert i Kaufland navyšují mzdy, měsíčně si prodavači mohou vydělat i 43 tisíc

Potravinářské řetězce zaměstnancům zvyšují mzdy. Albert je zvedl od ledna v průměru o čtyři procenta, od února porostou v Lidlu v závislosti na pozici a odpracovaných letech. Pracovníci Kauflandu si přilepší průměrně o čtyři procenta od března. Ostatní obchodní sítě plánují případné zvýšení mezd oznámit v dalších měsících. Kromě zvýšení mezd společnosti rozšiřují také zaměstnanecké benefity. Vyplývá to z tiskových informací firem a ankety mezi zástupci řetězců.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

Tečka za první větví Rathovy kauzy: Ústavní soud smetl všechny jeho stížnosti

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, udělal tak poslední tečku za první větví jeho korupční kauzy. Rath si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu vězení, 11. ledna se dostal podmínečně na svobodu. ÚS rozhodoval koncem roku bez veřejného jednání, nyní usnesení zpřístupnil ve své databázi. Zároveň také odmítl stížnost dalšího z odsouzených, manažera Tomáše Mladého, jenž dostal pětiletý trest.

reklama