Ani do konce února nenaočkujeme všechny rizikové. Nemáme čím, říká hejtmanka Pecková

INTERVIEW, Petra Pecková - 19.1. v 12:30

Váznoucí distribuce očkovací látky proti covidu je hlavním důvodem, proč Středočeský kraj ještě ani zdaleka nenaočkoval nejrizikovější skupiny obyvatel. „Zatím jsme naočkovali jen velmi málo seniorů. A to ty, kteří k nám propadli rezervačním systémem nějakým omylem,“ řekla středočeská hejtmanka Petra Pecková (za STAN) v úterním vydání pořadu Interview na televizní stanici CNN Prima NEWS.

Ve Středočeském kraji se stále neočkuje v takovém objemu, v jakém by bylo žádoucí. Dodávky vakcín totiž nejsou podle Peckové rozdělovány podle počtu obyvatel ve věkové skupině nad 65 let. „Já to chápu, Moravskoslezský kraj měl v určitou chvíli horší epidemickou situaci. Nechci, aby z toho byly závody mezi kraji v tom, kdo proočkuje dřív kolik obyvatel,“ řekla v pořadu Interview na CNN Prima NEWS středočeská hejtmanka.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přitom v pondělí uvedl, že dodávky vakcíny proti covidu do jednotlivých krajů se odvíjejí od počtu obyvatel a právě počtu lidí starších 65 let v regionu. Praha a Brno pak dostávají o něco víc vakcín, protože slouží jako centrum k další distribuci pro Čechy a Moravu.

Kuba: Přes osm tisíc seniorů v kraji naočkujeme za osm dní, ale nemáme vakcíny

Firma Pfizer krátí kvůli nadměrné poptávce dodávky vakcíny do Evropy. Co to znamená pro plány krajů v Česku? Mají kapacity, vlastní kampaně i registry, ale namísto vakcín prázdné mrazáky. Co bude dál? Na to v pořadu 360° Pavlíny Wolfové odpovídali šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

I podle Peckové sice velkou část vakcín obdržela Praha, souhlasí ale, že tam je to logické. Hlavní město má velké množství fakultních nemocnic. „Navíc neočkují jenom Pražany, ale i mnoho seniorů ze středních Čech. Myslím, že tento přeliv je i mezi hranicemi dalších krajů a myslím, že je to namístě,“ dodala Pecková.

Propadli k nám z Brna

Ve středních Čechách prý zatím naočkovali jen velmi málo seniorů. „A to ty, kteří k nám propadli systémem nějakým nedopatřením. Byly tam nějaké zmatky, dokonce jsme museli přehlašovat lidi z nemocnice v Benešově, kteří se ale hlásili na očkování ve Fakultní nemocnici u Svaté Anny v Brně,“ sdělila politička.

„Jsme v situaci, kdy nemáme ani omylem naočkovány zdravotníky, personál v sociálních zařízeních ani jejich klienty. Měli bychom naočkovat asi 58 tisíc lidí, ale na leden a únor máme dostat 45 tisíc vakcín, takže ani do konce února nemáme šanci naočkovat všechny rizikové,“ prohlásila Pecková s tím, že zkrátka musí pracovat s takovým počtem dávek, jaký mají.

Podle ní ale nešlo očkování řídit jinak. „Neumím si představit, že by to nebylo řízeno centrálně. Navíc v situaci, kdy kraje nemají možnost ovlivnit dodávky vakcín,“ řekla Pecková, odmítla tak slova jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS), podle něhož by si kraje měly očkování řídit samy.

Máme vytipovaná očkovací místa

Ve Středočeském kraji již prý existují vytipovaná místa, kde by měla vzniknout větší vakcinační centra, která by měla očkovat další skupiny lidí. „Jakmile budeme mít více vakcín, což by mohlo být od konce března, chceme udělat velkokapacitní očkovací místa a očkování vyjmout z běžných prostor nemocnic,“ popsala Pecková. Místa mají být v dojezdové vzdálenosti do nemocnice, kdyby bylo třeba rychle poskytnout péči.

Pracovat v nich mají vedle zaměstnanců zdravotnických zařízení také praktičtí lékaři, pediatři nebo větší množství lidí, kteří dříve byli zdravotníky a jsou čerstvě v důchodu. „Momentálně děláme databázi pracovních kontaktů,“ řekla také středočeská hejtmanka.

Rozhovor Lucie Hrdličkové s Petrou Peckovou si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: