Mezi lidi nechodím, místo chvil s rodinou jsem sama, měla jsem strach a nedostala skoro žádné informace. To jsou věty těhotných žen, které pro CNN Prima News popsaly, jaké je čekat dítě během koronavirové epidemie.
O nemoci COVID-19 se toho ještě začátkem března mnoho nevědělo. Situace to byla nečekaná, nová a také náročná pro důchodce, chronicky nemocné lidi, ale i nastávající maminky.
„Informací pro těhotné bylo ze začátku epidemie minimum. Snažila jsem se je aktivně vyhledávat, ale ani ošetřující lékaři sami nevěděli, co mi doporučit. Jediné, co mě uklidňovalo, že na počátku epidemie jsem byla v pokročilém stádiu těhotenství, kdy je nebezpečí pro dítě menší,“ svěřuje se CNN Prima News Petra T. (32).
Nechtějí zbytečně riskovat
Z nákazy prý panický strach nemá, ale pro klid duše s manželem omezili kontakty s rodinou i kamarády. „Práci jsem po dlouhém rozmýšlení a doporučení lékařů s těžkým srdcem opustila, zamezit kontaktu s větším množstvím lidí tam bylo téměř nemožné, tak se do chodu zapojuji z domova, s kolegy jsme tomu přizpůsobili náplň práce,“ líčí Petra, která pracuje v jedné z televizních stanic.
Její manžel má možnost pracovat na home office. „Tím jsme měli jistotu, že nákazu domů nepřinese on. Do nástupu na mateřskou mi zbývají necelé dva měsíce, proto jsme nechtěli zbytečně riskovat a později litovat toho, co by se případně mohlo stát,“ popisuje.
Mezi lidi nechodím, jsem už 50 dní doma
Doma je z preventivních důvodů i Barbora G. (28), která čeká narození potomka v září. „Mezi lidi nechodím, jsem už 50 dní doma, ale ve společné domácnosti s manželem, který normálně pracuje,“ říká pro CNN Prima News Barbora.
Jelikož její muž nemůže pracovat z domova a v zaměstnání se potkává s dalšími lidmi, manželé tomu museli přizpůsobit hygienické podmínky. „Dbáme na to, abychom dodržovali zvýšenou hygienu. Dvakrát týdně dezinfikuji kliky, kohoutky a madla,“ vypráví Barbora. Dodává, že se jí však stýská po rodině, se kterou se z preventivních důvodů nestýká. „Moje mamka pracuje v nemocnici a sestra má malé děti, takže jsme všichni opatrní. Je to zvláštní období, člověk by zrovna teď chtěl prožívat chvíle s rodinou, užívat si to. Moji blízcí nevidí, jak mi roste břicho a vidám jen jednoho člověka každý den, to je velký rozdíl oproti pracovnímu procesu,“ popisuje Barbora.
Ohrozí koronavirus péči o děti? Pediatrickým JIP v USA hrozí přehlcení, varuje studie
Varování před přetížením dětských jednotek intenzivní péče v USA přinesla nová studie, kterou publikoval Journal of Public Helath Management and Practice. Uvádí, že i malé procento dětí, které by mohly potřebovat intenzivní péči, stačí do konce tohoto roku na to, aby přetížilo kapacity pediatrických JIP.
Lékař Antonín Pařízek z porodnice U Apolináře koncem března pro agenturu ČTK uvedl, že nastávající maminky se o koronavirus hodně zajímají a mají obavy. Onemocnění COVID-19 může podle lékařů pro těhotné představovat podobně jako jiné infekční nemoci vyšší riziko. Měly by proto dbát na prevenci, jako jsou časté mytí rukou, nošení roušky a vyhýbání se nemocným.
Státní zdravotní ústav na svém webu uvádí, že těhotné ženy nejsou více ohroženy nákazou COVID-19, ani netrpí závažnějším průběhem onemocnění než ostatní osoby ve stejné věkové skupině.
„Neexistuje důkaz, že by virus mohl být přenesen na nenarozené dítě v průběhu těhotenství nebo porodu. Je známo, že u kojenců a malých dětí probíhá onemocnění COVID-19 jen v mírné formě,“ míní zástupci Státního zdravotního ústavu.
Lékaři se začátkem února letošního roku obávali, že by se infekce mohla přenášet při porodu, placentou nebo mateřským mlékem. Žena z čínského Wu-chanu totiž porodila dítě, u kterého se infekce prokázala 36 hodin po porodu. Další děti, které se narodily ženám s infekcí, ale COVID-19 neměly. Nejnovější studie tvrdí, že neexistují důkazy o tom, že by se vius přenášel při porodu.