Lidé v důchodovém věku pracují čím dál častěji, tvrdí organizace seniorů České republiky. Motivace jsou přitom různé, mezi nejčastější důvody patří nízký důchod či touha neztratit kontakt s okolím. Počet pracujících důchodců se za posledních deset let až zdvojnásobil.
Lumír Petrák je v důchodu deset let, přesto v tomto období vystřídal už dvě zaměstnání. Nejdřív měl v jedné firmě na starosti administrativu, teď pracuje s auty. Do práce primárně chodí, aby se potkal s lidmi. Přesto ale přiznává, že velkou motivací jsou pro něj i peníze.
„Člověk potřebuje chodit do práce. Potom mu aspoň zbydou nějaké ty finance na zábavu, bez toho to nejde,“ řekl Petrák s tím, že ho práce v jeho věku občas unavuje. Přesto se na odpočinek nechystá. Je jedním ze zhruba 250 tisíc českých seniorů, kteří stále pracují.
„Věcí, které nutí důchodce pracovat, je několik. V první řadě je to ekonomická stránka. Například chtějí pomoci rodině v nelehké finanční situaci. Další významnou stránkou je, že se nechtějí zbavit styku se společností,“ uvedl bývalý senátor a prezident organizace Senioři ČR Vladimír Dryml. Podle něj bude pracujících seniorů v budoucnu nadále přibývat, a to hlavně kvůli inflaci.
S Drymlovým tvrzením, že je v současnosti hlavní pracovní motivací seniorů ekonomická situace, nesouhlasí Jiří Šatava z ministerstva práce a sociální věcí. „Nemáme indicie o tom, že by lidé, kteří pracují v důchodu, pracovali zejména proto, že by museli. Je to velmi často o tom, že pracovat mohou,“ oponoval.
Nová vláda chce pracující seniory podpořit tím, že zohlední odpracované roky do výše penze a zvýší podporu částečných úvazků. Kdy to konkrétně bude, zatím není jasné.