Podpora hnutí ANO se zvýšila a podle modelu agentury Median by volby do Sněmovny v červnu vyhrálo s 26 procenty hlasů. Po čtyřech měsících se tak opět dostalo v průzkumu do pozice lídra, kde vystřídalo koalici Pirátů a Starostů. Tu by podpořilo 21,5 procenta lidí. Následovala by koalice Spolu, kterou tvoří ODS, lidovci a TOP 09, s 20 procenty hlasů. Do dolní parlamentní komory by se ještě dostalo SPD a hnutí Přísaha před KSČM a ČSSD se zhruba pěti procenty hlasů. Tento trend potvrdil i aktuální volební model agentury Ipsos.
Podpora ANO se podle Medianu proti květnu zvýšila o tři procentní body, zatímco Piráti a STAN si pohoršili o 2,5 bodu, preference SPOLU se téměř nezměnily. Meziměsíčně ztratilo i SPD, kterému by nyní dalo hlas osm procent občanů, tedy o procentní bod méně než v květnu.
Hnutí Přísaha Roberta Šlachty si od té doby polepšilo o dva body na šest procent, předběhlo tak ČSSD i KSČM, které od května ztratily. Komunisty by v červnu volilo 5,5 procenta lidí, o půl bodu méně než o měsíc dříve. Podpora sociální demokracie pak klesla o dva body na pět procent.
Podle agentury Ipsos by ve volbách nejvíce hlasů rovněž získalo hnutí ANO, volilo by ho 23,5 procenta lidí. V těsném závěsu by skončila s 23,1 procenta koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09, následovaná koalicí Pirátů a STAN s 22,4 procenta hlasů.
Přes pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny by se dostalo ještě SPD, které by získalo 9,6 procenta hlasů, a hnutí Přísaha s 5,6 procenta. ČSSD a KSČM by měly shodně 4,7 procenta hlasů.
Vítěze nelze odhadnout
Vzhledem ke statistické chybě, která je u malých stran plus minus 1,1 procentního bodu a u velkých stran až 3,1 bodu, by však vítězem voleb mohlo být kterékoli z tří hlavních uskupení. Kvůli nezakotvenosti voličů také nelze předpovědět, která ze stran se ziskem okolo pěti procent by se nyní reálně dostala do Poslanecké sněmovny.
Ať se Babiš a Bartoš utkají v jednom kraji. Já jsem tak porazil Klause, říká Zeman
Ať se premiér Andrej Babiš (ANO) a šéf koalice Pirátů a STAN Ivan Bartoš utkají v jednom kraji, vyzývá v rozhovoru pro MF DNES prezident Miloš Zeman. Tím krajem by měl být Ústecký, kam se předseda vlády za Bartošem údajně hodlá přesunout. Zeman připomněl, že se v roce 1996 přesunul na kandidátku v Severomoravském kraji, aby si zde poměřil síly s Václavem Klausem.
Nicméně koalice Pirátů a STAN má podle Ipsos největší volební potenciál. Pokud by ji volili všichni voliči, kteří ji aspoň zvažují, činil by její volební výsledek 39,7 procenta. Potenciál koalice Spolu je jen mírně nižší, činí 39,4 procenta. U ANO dosahuje 32,8 procenta.
Vítězství ANO ve volbách predikoval i červnový volební model Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), podle kterého by ANO mělo 24,5 procenta volebních hlasů. Piráti a STAN by měli 22,5 procenta a koalice Spolu 19,5 procenta. Naproti tomu podle červnového modelu agentury Kantar CZ by ANO bylo až třetí se ziskem 21,5 procenta hlasů, na první příčce by byli Piráti a STAN s 24 procenty následovaní s odstupem půl procentního bodu koalicí Spolu.
Median uvedl, že volební potenciály jsou u tří hlavních subjektů vyrovnané. Pokud by ANO získalo hlasy od všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast ve volbách, mělo by 29,5 procenta hlasů, tedy stejně jako koalice Pirátů a STAN. Volební potenciál koalice Spolu byl v červnu podle Medianu 28 procent.
Nejsilnější volební jádro, které ukazuje, kolik procent hlasů by strana získala, pokud by ji volili jen přesvědčení voliči, má podle Medianu ANO. Zisk přesvědčených voličů by mu v červnu stačil na volební výsledek na úrovni 15,5 procenta. U koalic Pirátů a STAN a Spolu je volební jádro shodně ve výši 12,5 procenta.