reklama

ANO přivádí zemi k bankrotu. ODS s ním do vlády nepůjde, má jasno Langšádlová z TOP 09

Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) si neumí představit, že by se ODS po říjnových volbách odtrhla od koalice Spolu a šla by do vlády s hnutím ANO. Řekla to během dopoledního vysílání v televizi CNN Prima NEWS. „Zda bude mít koalice jeden společný poslanecký klub, se uvidí až volbách,“ přiznala.

reklama

Ve veřejném prostoru stále více přibývají spekulace o tom, jak moc jednotná bude trojkoalice ODS, lidovců a TOP 09 po volbách do Poslanecké sněmovny. Nejčastěji skloňovaným možným manévrem je odtrhnutí občanských demokratů od Spolu a následné vládní spojení s hnutím ANO.

To však kategoricky popírá předseda Petr Fiala (ODS) i drtivá většina členů strany. Šéf občanských demokratů v srpnu opět svým voličům slíbil, že ODS by nešla do vlády s ANO ani v případě, že by v ní nefiguroval současný premiér Andrej Babiš (ANO). I Langšádlová považuje takový scénář za nereálný. „Nedovedu si představit, že by ODS šla s ANO, které přivádí zemi do bankrotu, nezvládlo koronavirovou pandemii a jehož předseda je v enormním střetu zájmu,“ uvedla Langšádlová.

Spekulacím ale nahrávají nedávná prohlášení europoslance a místopředsedy ODS Alexandra Vondry, který by si společnou vládu (bez Andreje Babiše) s ANO uměl představit. Touhou spolupracovat s občanskými demokraty se rovněž netají mnoho členů Babišova hnutí.

O budoucí koalici dvou zmíněných subjektů se spekuluje také z důvodu, že se v roce 2020 hnutí ANO povedlo přehlasovat zbytek Sněmovny o zrušení superhrubé mzdy za podpory hlasů SPD a ODS.

Podle Langšádlové je však běžné, že se strany s odlišnými ideovými rysy občas v dolní komoře Parlamentu spojí kvůli prosazení konkrétních novely zákonů. „Jedna věc je ale hlasování a druhá věc vstoupit s někým do koalice,“ řekla.

Rozpad hned po volbách?

Jedním z politiků, který před vládou hnutí ANO s ODS poslední dobou často varuje, je ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle vicepremiéra se po volbách koalice Spolu rozpadne a ODS z ní vzejde jako nejsilnější frakce. Ta se pak bude chtít podle něj paktovat s ANO. „Kdo se pohybuje v pražském zákulisí, tak to potvrdí. Jednání probíhají,“ oznámil Hamáček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

V tomto ohledu však členové ODS argumentují tím, že předseda Fiala nabídku od hnutí ANO ohledně vládní spolupráce odmítl již po volbách v roce 2017. Navíc je to právě ČSSD, která s ANO vládne skoro nepřetržitě téměř osm let, zní často od politiků ze Spolu. Všichni tři lídři trojkoalice se netají tím, že by si přáli vládní spojení s koalicí Pirátů a STAN.

„Také bych si představovala spolupráci s druhou demokratickou koalicí. Otázkou je, zda Spolu bude mít jeden společný poslanecký klub, to se uvidí až po volbách. Já bych si uměla představit variantu jednoho i tří různých klubů pro jednotlivé strany. Důležité je, že nás spojuje společný program, nikoliv pouze antibabiš,“ dodala Langšádlová.

Tagy:

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí
Volby 2021

Komentátor: Piráty si Babiš vybral cíleně, Spolu nechává být. Kampaně voliče nepřesvědčí

Volební kampaně jedou na plné obrátky, podle politického komentátora Petra Koláře však už názory voličů nijak výrazně neovlivní. Pokud v příštím týdnu nezačne mohutná vlna pandemie, preference stran a koalic nic nezmění. „Důležité například bylo, že si Babiš Piráty vybral za svůj hlavní cíl. Naopak koalici Spolu nechává zatím na pokoji. Možná spoléhá na budoucí koaliční spolupráci,“ uvedl redaktor MF DNES k preferencím v pořadu Nový den.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Pětinásobný mistr světa se na olympiádu nevrátí. Skifař Ondřej Synek ukončil kariéru

Nejúspěšnější český veslař historie Ondřej Synek se ve 38 letech rozhodl ukončit aktivní kariéru. Pětinásobný mistr světa na skifu a trojnásobný medailista z olympijských her se ze zdravotních důvodů nepředstavil v létě pod pěti kruhy v Tokiu a ve čtvrtek na tiskové konferenci oznámil, že už na vrcholové úrovni veslovat nebude. Nově bude šéfovat závodníkům pražské Dukly.

reklama

Domácí zpravodajství

Jdou se lovit Vietnamci. Cílí na ně i Babiš, k urnám se jim ale nechce či nemohou volit

Politici se vydali na lov voličů ve vietnamských komunitách. Premiér Andrej Babiš (ANO) se objevil v pražské tržnici Sapa, kde se nechal ostříhat. Uskupení Trikolóry, Svobodných a Soukromníků (TSS) zase vsadilo na billboard ve vietnamštině. Zástupci komunity nevidí v návštěvě předsedy vlády problém – berou ho jako reklamu pro své podniky. Vietnamci oslovení redakcí CNN Prima NEWS ale dodávají, že ho volit nebudou – někteří zmiňují jako důvod EET, jiní se o politiku nezajímají a někteří ani nemají volební právo.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Reportáž: Komu dá hlas 300 tisíc Romů? Někdo komunistům, ale většina nikomu

Kolik žije v Česku Romů a jakou cenu mají pro politiky jejich volební hlasy? „Jsou nás tady tři miliony,“ tvrdí 59letý Peter Šarišský z ostravské vyloučené lokality v oblasti Jílové ulice. Trochu přehnaný odhad, podle české vlády jde o necelých 300 tisíc lidí. I to je ale zajímavé číslo pro strany a hnutí. „Žádnou romskou stranu nemáme, tak to dám asi komunistům,“ říká Šarišský. A co další Romové?

reklama