Langšádlová o povolební spolupráci v koalici Spolu
Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) si neumí představit, že by se ODS po říjnových volbách odtrhla od koalice Spolu a šla by do vlády s hnutím ANO. Řekla to během dopoledního vysílání v televizi CNN Prima NEWS. „Zda bude mít koalice jeden společný poslanecký klub, se uvidí až volbách,“ přiznala.
Ve veřejném prostoru stále více přibývají spekulace o tom, jak moc jednotná bude trojkoalice ODS, lidovců a TOP 09 po volbách do Poslanecké sněmovny. Nejčastěji skloňovaným možným manévrem je odtrhnutí občanských demokratů od Spolu a následné vládní spojení s hnutím ANO.
To však kategoricky popírá předseda Petr Fiala (ODS) i drtivá většina členů strany. Šéf občanských demokratů v srpnu opět svým voličům slíbil, že ODS by nešla do vlády s ANO ani v případě, že by v ní nefiguroval současný premiér Andrej Babiš (ANO). I Langšádlová považuje takový scénář za nereálný. „Nedovedu si představit, že by ODS šla s ANO, které přivádí zemi do bankrotu, nezvládlo koronavirovou pandemii a jehož předseda je v enormním střetu zájmu,“ uvedla Langšádlová.
ANO narazilo na svůj strop. Koalice Spolu ještě hlasy navíc získat může, tvrdí experti
Hnutí ANO to bude mít se sháněním hlasů do voleb komplikovanější než v předchozích letech. Pokud by se premiér Andrej Babiš (ANO) své budoucí účasti ve vládě vzdal, vše by stejně řídil ze zákulisí pomocí esemesek. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedli politologové Lukáš Jelínek a Ladislav Cabada.
Spekulacím ale nahrávají nedávná prohlášení europoslance a místopředsedy ODS Alexandra Vondry, který by si společnou vládu (bez Andreje Babiše) s ANO uměl představit. Touhou spolupracovat s občanskými demokraty se rovněž netají mnoho členů Babišova hnutí.
O budoucí koalici dvou zmíněných subjektů se spekuluje také z důvodu, že se v roce 2020 hnutí ANO povedlo přehlasovat zbytek Sněmovny o zrušení superhrubé mzdy za podpory hlasů SPD a ODS.
Podle Langšádlové je však běžné, že se strany s odlišnými ideovými rysy občas v dolní komoře Parlamentu spojí kvůli prosazení konkrétních novely zákonů. „Jedna věc je ale hlasování a druhá věc vstoupit s někým do koalice,“ řekla.
Rozpad hned po volbách?
Jedním z politiků, který před vládou hnutí ANO s ODS poslední dobou často varuje, je ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle vicepremiéra se po volbách koalice Spolu rozpadne a ODS z ní vzejde jako nejsilnější frakce. Ta se pak bude chtít podle něj paktovat s ANO. „Kdo se pohybuje v pražském zákulisí, tak to potvrdí. Jednání probíhají,“ oznámil Hamáček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
V tomto ohledu však členové ODS argumentují tím, že předseda Fiala nabídku od hnutí ANO ohledně vládní spolupráce odmítl již po volbách v roce 2017. Navíc je to právě ČSSD, která s ANO vládne skoro nepřetržitě téměř osm let, zní často od politiků ze Spolu. Všichni tři lídři trojkoalice se netají tím, že by si přáli vládní spojení s koalicí Pirátů a STAN.
„Také bych si představovala spolupráci s druhou demokratickou koalicí. Otázkou je, zda Spolu bude mít jeden společný poslanecký klub, to se uvidí až po volbách. Já bych si uměla představit variantu jednoho i tří různých klubů pro jednotlivé strany. Důležité je, že nás spojuje společný program, nikoliv pouze antibabiš,“ dodala Langšádlová.