Má stejně grandslamových titulů jako Roger Federer a Rafael Nadal, ale jejich názor na očkování nekopíruje. Tenista Novak Djokovič patří mezi odmítače vakcín, ale pokud chce v zimě hrát na Australian Open a získat rekordní trofej, musí i přes své přesvědčení absolvovat dvě dávky. Zprávy z Austrálie mu zřejmě nedávají na výběr.
Djokovič se nehlásí ke skupině lidí, kteří zlehčují situaci kolem pandemie. Sám doma v Srbsku věnoval na boj s covidem, konkrétně na nákup plicních ventilátorů, milion eur (přibližně 25 milionů korun). Ale otázka očkování? Řadí se mezi odmítače vakcíny, byť ostatním nepromlouvá do duše, aby se vyhnuli jedné nebo dvěma dávkám.
„Osobně jsem proti očkování a nechtěl bych, aby mě k tomu někdo nutil, abych mohl cestovat. Ale pokud to bude povinné? Budu se muset rozhodnout. Mám na to svůj názor, a zda ho někdy přehodnotím, to nevím,“ uvedl tenista letos v dubnu.
Být jedním z nejlepších není být tím nejlepším. Jak se Djokovič emočně rozsypal
Měl vyhrát olympiádu, měl při absenci několika favoritů triumfovat na US Open a stát se prvním tenistou od 60. let a Roda Lavera, který během jediné sezony ovládne všechny grandslamy. Jenže vysněný plán se u světové jedničky Novaka Djokoviče neproměnil v realitu. Trofej nad hlavu v New Yorku pozvedl Daniil Medveděv a už v průběhu špatně vyvíjejícího se finále bylo vidět, jak těžce to Srb nese. A porážka tak trochu napsala tečku za jednou érou.
„Přeju ti jen to nejlepší, šampione. Jen se prosím vyhni přímým odpovědím v otázkách vakcinace, neboť máš velký vliv na lidi. Jako jeden z Djokovičových nejoddanějších fanoušků bych býval rád měl příležitost vysvětlit mu důležitost imunizace pro veřejné zdraví. Nyní už je ale pozdě, už zaujal nesprávné stanovisko, tady už není pomoci,“ napsal srbský virolog Predrag Kona.
Zatím Djokovičovi jeho přesvědčení nijak nebránilo v práci. Asociace ATP nepožaduje povinné očkování hráčů a překážku 34letému Srbovi doposud nevystavila ani žádná země, ve které hrál. V červnu ovládl antukový svátek Roland Garros, o měsíc později travnatý Wimbledon. Tím pádem se v počtu grandslamových titulů dotáhl na Rogera Federera a Rafaela Nadala. Oba jsou naopak zastánci očkování jako „cesty ze tmy“. „Sportovci se musí očkováním podílet na rychlém návratu k normálnímu životu,“ konstatoval Federer.
K získání rekordní 21. trofeje z jednoho z největších turnajů byl Djokovič blízko nedávno v New Yorku na US Open. Ale nezvládl finále proti Daniilu Medveděvovi. Další šanci na vytvoření rekordu měl dostat na začátku příštího roku v Melbourne. Jenže je možné, že na Australian Open se vůbec nebude moct představit a obhájit triumf z loňska.
Djokovičovi a spol. nezbývá k naočkování příliš času
V Austrálii se momentálně obávají toho, co přinesou z hlediska pandemie další týdny a měsíce. Počet nakažených roste, proto se počítalo s tím, že neočkovaní hráči budou muset – stejně jako loni – zamířit před turnajem do izolace. Stát Victoria, ve kterém se Australian Open koná, ale nakonec přišel s daleko přísnějším sdělením. I na tenisové hvězdy se bude vztahovat povinnost vakcinace. Politiky nezajímá, že by velká akce přišla o světoznámé tváře.
Na záchodě jsi byl déle než Bezos ve vesmíru. Murray vyplísnil mistra pauz Tsitsipase
Tenis patří mezi ty sporty, které jsou obrovskou psychologickou hrou. A součástí těchto mentálních bitev nezřídka bývá odskočení si na toaletu. Někdy skutečně „volá příroda“, ale často jde jen o rozhození soupeře, narušení jeho momentální formy. Na probíhajícím US Open pořádně nakrkla protivníkova dlouhá pauza Andy Murraye. Po prohře se opakovaně ostře opřel do světové trojky z Řecka Stefanose Tsitsipase.
Zprávy uvádějí, že ti, kteří se chtějí zúčastnit, by měli mít za sebou obě dávky do 26. listopadu. První by pak zdravotníci měli tenistům do těla vpravit už do 15. října. Pokud chce Djokovič při nejbližší příležitosti dosáhnout historického počinu, musí rychle navzdory svému názoru konat.
Poměrně břitký vzkaz vyslal směrem ke světové jedničce premiér státu Victoria Daniel Andrews. „Ty tituly (20 grandslamů) tě před virem neochrání. Jediný titul, který tě ochrání, je, když si řekneš, že půjdeš na první dávku a potom na druhou.“
Podle uznávaného tenisového novináře Bena Rothenberga je stále zhruba 50 procent elitních hráčů a hráček z okruhu ATP, respektive WTA neočkovaných. Mezi ně patří i ti úplně nejznámější tenisté jako zmiňovaný Medveděv, Alexander Zverev, mezi ženami se zase k vakcínám staví negativně třeba světová dvojka Aryna Sabalenková. Odmítavě k vakcinaci donedávna přistupoval i Řek Stefanos Tsitsipas, ale nakonec ustoupil a označil ji za možnost, jak mít svobodnější život.