reklama

Aplikace Bez Andreje je stále v kurzu. Označuje výrobky Babišova impéria

Aplikace Bez Andreje
Zdroj: CNN Prima NEWS

Aplikaci Bez Andreje si stáhlo od jejího zveřejnění v roce 2016 přes 300 tisíc uživatelů. Aktuálně ji pak podle jejího autora Martina Vytrhlíka používá asi třetina. Na jeho popud pak vznikly další podobné platformy, inspirovali se i Bělorusové.

reklama

„Byla by to v podstatě výhra, kdyby aplikaci nemusel nikdo používat,“ míní tvůrce a programátor aplikace Bez Andreje Martin Vytrhlík. Aplikace s příznačným názvem při naskenování čárového kódu do mobilního telefonu rozezná, zda jde či nejde o výrobky holdingu Agrofert, který vybudoval Andrej Babiš a nyní ho má ve svěřenském fondu.

K tématu

Aplikaci si stáhlo přes 300 tisíc lidí, v roce 2018 se například dostala v Česku na první příčku v App Store, tedy v „obchodě“ pro mobilní telefony iPhone. „Používám Bez Andreje asi dva roky. Nejvíce asi u masa, kde dodavatele tolik neznám,“ popisuje právník Jan Novák. Jeho motivace je jasná. „Premiér Andrej Babiš likviduje ostatní, kteří dělají věci dobře a kvalitně,“ popisuje Novák.

Aplikace však není tak docela stoprocentní, což přiznává i Vytrhlík. „Aplikace se neumí vyrovnat s některými specifiky čárových kódů, a to například při váhovém nebo množstevním čárovém kódu,“ přiznává tvůrce s tím, že například proslulé vodňanské kuře nemusí aplikace rozpoznat, protože je v něm zakódovaná hmotnost. V těchto případech tak aplikace může pouze kupujícího upozornit, že produkt nedokáže stoprocentně rozeznat.

Problémem jsou také značky řetězců, které si často produkty vedou pod svými značkami a kódy. „Například výrobky Billa Clever patří řetězci, nikoliv výrobci,“ tvrdí Vytrhlík, který dodává, že produkty tak nemůže rozpoznat.

Díky aplikaci se ale mnozí naučili, které produkty pod holding Agrofertu patří. „Aplikaci jsem používala, ale potraviny, které kupuji, si už pamatuji, takže teď už se bez aplikace skoro obejdu,“ říká správkyně nemovitostí Simona Chadrabová. Bez Andreje se podle tvůrce také průběžně aktualizuje o nové produkty či čárové kódy.

Vyhnout se Agrofertu můžete i on-line

Aplikace Bez Andreje inspirovala i další platformy. Například v různých internetových obchodech dokáže prohlížeč Google Chrome s rozšířením nazvaným #sorryjako: Nakupujte bez Babiše odfiltrovat ty výrobky, které jsou z holdingu Agforferu.

/ fotografií

„Pan Bureš v Česku ovládá zemědělské, technologické, obchodní, ale i mediální společnosti. Ve volném čase také dělá předsedu vlády. Není ti to jedno? Chceš se mu vyhnout? Děláš nákupy on-line? Hoď to do chromu a máš to vyřešený,“ stojí v popisku internetového obchodu Google Chrome.

Podobný nápad se dostal i za hranice. Bělorus žijící v České republice Siarhei Kastrama navrhl aplikaci Krama, která je inspirovaná právě českou verzí Bez Andreje. Upozorňuje však na výrobky firem, které podporují režim prezidenta Alexandra Lukašenka nebo společností, které potrestaly své zaměstnance za účast na demonstracích proti režimu či za protestní stávku. „Jeden z autorů mi psal, nemám na tom však žádnou zásluhu. Je ale hezké, že tak upozorní na nějaký problém a nebojí se to udělat,“ uzavírá Martin Vytrhlík.

K tématu

Tagy: aplikace zákazníci Andrej Babiš Agrofert Bělorusko Bez Andreje Martin Vytrhlík čárový kód
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama