reklama

Aplikace Bez Andreje je stále v kurzu. Označuje výrobky Babišova impéria

Aplikaci Bez Andreje si stáhlo od jejího zveřejnění v roce 2016 přes 300 tisíc uživatelů. Aktuálně ji pak podle jejího autora Martina Vytrhlíka používá asi třetina. Na jeho popud pak vznikly další podobné platformy, inspirovali se i Bělorusové.

reklama

„Byla by to v podstatě výhra, kdyby aplikaci nemusel nikdo používat,“ míní tvůrce a programátor aplikace Bez Andreje Martin Vytrhlík. Aplikace s příznačným názvem při naskenování čárového kódu do mobilního telefonu rozezná, zda jde či nejde o výrobky holdingu Agrofert, který vybudoval Andrej Babiš a nyní ho má ve svěřenském fondu.

Aplikaci si stáhlo přes 300 tisíc lidí, v roce 2018 se například dostala v Česku na první příčku v App Store, tedy v „obchodě“ pro mobilní telefony iPhone. „Používám Bez Andreje asi dva roky. Nejvíce asi u masa, kde dodavatele tolik neznám,“ popisuje právník Jan Novák. Jeho motivace je jasná. „Premiér Andrej Babiš likviduje ostatní, kteří dělají věci dobře a kvalitně,“ popisuje Novák.

Aplikace však není tak docela stoprocentní, což přiznává i Vytrhlík. „Aplikace se neumí vyrovnat s některými specifiky čárových kódů, a to například při váhovém nebo množstevním čárovém kódu,“ přiznává tvůrce s tím, že například proslulé vodňanské kuře nemusí aplikace rozpoznat, protože je v něm zakódovaná hmotnost. V těchto případech tak aplikace může pouze kupujícího upozornit, že produkt nedokáže stoprocentně rozeznat.

Problémem jsou také značky řetězců, které si často produkty vedou pod svými značkami a kódy. „Například výrobky Billa Clever patří řetězci, nikoliv výrobci,“ tvrdí Vytrhlík, který dodává, že produkty tak nemůže rozpoznat.

Díky aplikaci se ale mnozí naučili, které produkty pod holding Agrofertu patří. „Aplikaci jsem používala, ale potraviny, které kupuji, si už pamatuji, takže teď už se bez aplikace skoro obejdu,“ říká správkyně nemovitostí Simona Chadrabová. Bez Andreje se podle tvůrce také průběžně aktualizuje o nové produkty či čárové kódy.

Vyhnout se Agrofertu můžete i on-line

Aplikace Bez Andreje inspirovala i další platformy. Například v různých internetových obchodech dokáže prohlížeč Google Chrome s rozšířením nazvaným #sorryjako: Nakupujte bez Babiše odfiltrovat ty výrobky, které jsou z holdingu Agforferu.

„Pan Bureš v Česku ovládá zemědělské, technologické, obchodní, ale i mediální společnosti. Ve volném čase také dělá předsedu vlády. Není ti to jedno? Chceš se mu vyhnout? Děláš nákupy on-line? Hoď to do chromu a máš to vyřešený,“ stojí v popisku internetového obchodu Google Chrome.

Podobný nápad se dostal i za hranice. Bělorus žijící v České republice Siarhei Kastrama navrhl aplikaci Krama, která je inspirovaná právě českou verzí Bez Andreje. Upozorňuje však na výrobky firem, které podporují režim prezidenta Alexandra Lukašenka nebo společností, které potrestaly své zaměstnance za účast na demonstracích proti režimu či za protestní stávku. „Jeden z autorů mi psal, nemám na tom však žádnou zásluhu. Je ale hezké, že tak upozorní na nějaký problém a nebojí se to udělat,“ uzavírá Martin Vytrhlík.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama