reklama

Aplikace Bez Andreje je stále v kurzu. Označuje výrobky Babišova impéria

Aplikaci Bez Andreje si stáhlo od jejího zveřejnění v roce 2016 přes 300 tisíc uživatelů. Aktuálně ji pak podle jejího autora Martina Vytrhlíka používá asi třetina. Na jeho popud pak vznikly další podobné platformy, inspirovali se i Bělorusové.

reklama

„Byla by to v podstatě výhra, kdyby aplikaci nemusel nikdo používat,“ míní tvůrce a programátor aplikace Bez Andreje Martin Vytrhlík. Aplikace s příznačným názvem při naskenování čárového kódu do mobilního telefonu rozezná, zda jde či nejde o výrobky holdingu Agrofert, který vybudoval Andrej Babiš a nyní ho má ve svěřenském fondu.

Aplikaci si stáhlo přes 300 tisíc lidí, v roce 2018 se například dostala v Česku na první příčku v App Store, tedy v „obchodě“ pro mobilní telefony iPhone. „Používám Bez Andreje asi dva roky. Nejvíce asi u masa, kde dodavatele tolik neznám,“ popisuje právník Jan Novák. Jeho motivace je jasná. „Premiér Andrej Babiš likviduje ostatní, kteří dělají věci dobře a kvalitně,“ popisuje Novák.

Aplikace však není tak docela stoprocentní, což přiznává i Vytrhlík. „Aplikace se neumí vyrovnat s některými specifiky čárových kódů, a to například při váhovém nebo množstevním čárovém kódu,“ přiznává tvůrce s tím, že například proslulé vodňanské kuře nemusí aplikace rozpoznat, protože je v něm zakódovaná hmotnost. V těchto případech tak aplikace může pouze kupujícího upozornit, že produkt nedokáže stoprocentně rozeznat.

Problémem jsou také značky řetězců, které si často produkty vedou pod svými značkami a kódy. „Například výrobky Billa Clever patří řetězci, nikoliv výrobci,“ tvrdí Vytrhlík, který dodává, že produkty tak nemůže rozpoznat.

Díky aplikaci se ale mnozí naučili, které produkty pod holding Agrofertu patří. „Aplikaci jsem používala, ale potraviny, které kupuji, si už pamatuji, takže teď už se bez aplikace skoro obejdu,“ říká správkyně nemovitostí Simona Chadrabová. Bez Andreje se podle tvůrce také průběžně aktualizuje o nové produkty či čárové kódy.

Vyhnout se Agrofertu můžete i on-line

Aplikace Bez Andreje inspirovala i další platformy. Například v různých internetových obchodech dokáže prohlížeč Google Chrome s rozšířením nazvaným #sorryjako: Nakupujte bez Babiše odfiltrovat ty výrobky, které jsou z holdingu Agforferu.

„Pan Bureš v Česku ovládá zemědělské, technologické, obchodní, ale i mediální společnosti. Ve volném čase také dělá předsedu vlády. Není ti to jedno? Chceš se mu vyhnout? Děláš nákupy on-line? Hoď to do chromu a máš to vyřešený,“ stojí v popisku internetového obchodu Google Chrome.

Podobný nápad se dostal i za hranice. Bělorus žijící v České republice Siarhei Kastrama navrhl aplikaci Krama, která je inspirovaná právě českou verzí Bez Andreje. Upozorňuje však na výrobky firem, které podporují režim prezidenta Alexandra Lukašenka nebo společností, které potrestaly své zaměstnance za účast na demonstracích proti režimu či za protestní stávku. „Jeden z autorů mi psal, nemám na tom však žádnou zásluhu. Je ale hezké, že tak upozorní na nějaký problém a nebojí se to udělat,“ uzavírá Martin Vytrhlík.

Tagy:

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

Odškodnění za Vrbětice. Obce v okolí, obyvatelé i kraj by si mohli rozdělit 700 milionů

Obce v okolí Vrbětic na Zlínsku, jejich obyvatelé i Zlínský kraj by si mohli za výbuchy munice z roku 2014 rozdělit celkové odškodnění téměř 700 milionů korun. Počítá s tím návrh zákona, který v pátek ve zrychleném režimu schválila Sněmovna. Musí ho ještě projednat Senát. Zákon již dříve podpořila vláda a podporuje ho i prezident Miloš Zeman. Pro zákon hlasovalo 113 ze 123 přítomných poslanců, proti nehlasoval nikdo.

reklama

Domácí zpravodajství

Ať vyšší důchody zaplatí Agrofert, stejně je to jen kampaň Babiše, navrhuje Ferjenčík

Piráti si během páteční mimořádné schůze Sněmovny, na které se jedná o zvyšování důchodů, rýpli do premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Návrh jeho vlády, že by se penze nad rámec valorizace zvýšily o dalších 300 korun, označili za předvolební dáreček. Podle poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka by měl navýšení zaplatit holding Agrofert ze svěřenských fondů premiéra.

Odstavený lídr ČSSD: Za Maláčovou se stydím, měla by být jako chápající tetka Schillerová

„Kampaň ČSSD je negativní, jsme unavení a neumíme komunikovat. Lidi spíš zastrašujeme,“ hodnotí střízlivě a kriticky aktuální volební kampaň strany Břetislav Štefan, starosta v Brně-Líšni. Toho odstavilo vedení partaje z čela kandidátky a dosadilo tam Romana Onderku, prvního místopředsedu. Štefan zhodnotil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS i předvolební počínání ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Proč stát neuznává protilátky? Kamarádi Vojtěcha by přišli o kšefty, míní Kaňkovský

Poslanec KDU-ČSL a lékař Vít Kaňkovský se pozastavuje nad tím, proč stát odmítá uznávat vysokou hladinu protilátek proti covidu jako průkaz bezinfekčnosti. Naznačil, že to může být kvůli kšeftům kamarádů ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), kteří vlastní laboratoře. Důkazy pro své tvrzení ale nemá. Vojtěch nařčení odmítl a označil ho za nesmysl. Slova Kaňkovského podle ministra souvisí s blížícími se volbami.

reklama