Arenberger: Chceme zdravotnictví jako na Západě, ale s našimi penězi. To je protimluv

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger a šéf České stomatologické komory Roman Šmucler se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídali o současném stavu českého zdravotnictví. Oba lékaři si po většinu času notovali. Zdravotnictví je podle nich třeba reformovat od základu, aby se přiblížilo poměrům v západních zemích.

Už v pátek v 11 hodin odpoledne jmenuje prezident Miloš Zeman v Lánech novou vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Novým ministrem zdravotnictví se stane místopředseda TOP 09 a lékař Vlastimil Válek.

Podle obou hostů pořadu 360° má Válek potenciál na to být dobrým ministrem. „Ten systém nemůžete vést úplně optimálně, protože není dobře nastaven. Je třeba do něj sáhnout a udělat velké systémové změny. Pokud se budoucí vládě takové kroky podaří prosadit, tak změnu uvidíme. Pan Válek je zkušený. Nevidím důvod, proč by se mu to nemělo povést,“ zmínil Arenberger.

Podle Šmuclera je Válkovou výhodou fakt, že se dlouho pohybuje i v politice a že má na ministerstvu zdravotnictví mnoho známých. „On je zkušený člověk, dlouho byl ve zdravotním výboru a zabýval se zdravotními věcmi,“ řekl.

Šmuclerovi se ale zamlouvala i osoba Adama Vojtěcha (za ANO), který totiž nebyl lékařem. „Měli jsme v něm skvělého ministra, protože to byl pacient a z toho pohledu na to koukal,“ dodal. Oba lékaři se poté pustili do hodnocení stavu českého zdravotnictví.

„Souhlasil bych s tvrzením, že jsme nejlepší zdravotnictví na východ od západu. Je to lepší než na Slovensku, to je nezpochybnitelné, ale jestli nám to má stačit, to je otázka,“ řekl Šmucler.

Poté na několika příkladech mimo jiné z oblasti gastronomie či poštovnictví naznačil, že by se české zdravotnictví nemělo bránit myšlence kapitalismu. To by podle Šmuclera zvýšilo konkurenceschopnost, a tím také kvalitu.

I Arenberger kritizoval současné nastavení systému. „Za 30 let nikdo neměl odvahu udělat pořádnou změnu. Ten systém je od začátku nastaven tak, že chceme zdravotnictví jako na Západě, ale s našimi penězi. To je protimluv, který neexistuje.“ uvedl Arenberger. Konkrétně zmínil, že by se více měly sledovat peníze investované do zdravotnictví, na co jsou vlastně využívány.

Krátký čas v ministerském křesle

Arenberger sám nějakou dobu resort zdravotnictví vedl. Převzal jej po Janu Blatném na začátku dubna v době, kdy se Česko začalo oklepávat ze čtvrté jarní covidové vlny. Jako ministr ale nevydržel ani dva měsíce.

Několik týdnů po jeho nástupu do funkce se totiž začaly objevovat informace ohledně nesrovnalostí kolem jeho majetku. V květnu 2021 odevzdal majetkové přiznání za předešlý rok, ve kterém uvedl, že vlastní zhruba 65 nemovitostí. V dokumentu z roku 2019 přitom napsal, že jich má pouze pět.

Arenberger nakonec na resortu zdravotnictví skončil 26. května. Nahradil ho Adam Vojtěch, který na tomto postu boj s covidovou pandemií začínal.

Tagy: