reklama

Arenberger: Chceme zdravotnictví jako na Západě, ale s našimi penězi. To je protimluv

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger a šéf České stomatologické komory Roman Šmucler se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídali o současném stavu českého zdravotnictví. Oba lékaři si po většinu času notovali. Zdravotnictví je podle nich třeba reformovat od základu, aby se přiblížilo poměrům v západních zemích.

reklama

Už v pátek v 11 hodin odpoledne jmenuje prezident Miloš Zeman v Lánech novou vládu premiéra Petra Fialy (ODS). Novým ministrem zdravotnictví se stane místopředseda TOP 09 a lékař Vlastimil Válek.

Podle obou hostů pořadu 360° má Válek potenciál na to být dobrým ministrem. „Ten systém nemůžete vést úplně optimálně, protože není dobře nastaven. Je třeba do něj sáhnout a udělat velké systémové změny. Pokud se budoucí vládě takové kroky podaří prosadit, tak změnu uvidíme. Pan Válek je zkušený. Nevidím důvod, proč by se mu to nemělo povést,“ zmínil Arenberger.

Podle Šmuclera je Válkovou výhodou fakt, že se dlouho pohybuje i v politice a že má na ministerstvu zdravotnictví mnoho známých. „On je zkušený člověk, dlouho byl ve zdravotním výboru a zabýval se zdravotními věcmi,“ řekl.

Šmuclerovi se ale zamlouvala i osoba Adama Vojtěcha (za ANO), který totiž nebyl lékařem. „Měli jsme v něm skvělého ministra, protože to byl pacient a z toho pohledu na to koukal,“ dodal. Oba lékaři se poté pustili do hodnocení stavu českého zdravotnictví.

„Souhlasil bych s tvrzením, že jsme nejlepší zdravotnictví na východ od západu. Je to lepší než na Slovensku, to je nezpochybnitelné, ale jestli nám to má stačit, to je otázka,“ řekl Šmucler.

Poté na několika příkladech mimo jiné z oblasti gastronomie či poštovnictví naznačil, že by se české zdravotnictví nemělo bránit myšlence kapitalismu. To by podle Šmuclera zvýšilo konkurenceschopnost, a tím také kvalitu.

I Arenberger kritizoval současné nastavení systému. „Za 30 let nikdo neměl odvahu udělat pořádnou změnu. Ten systém je od začátku nastaven tak, že chceme zdravotnictví jako na Západě, ale s našimi penězi. To je protimluv, který neexistuje.“ uvedl Arenberger. Konkrétně zmínil, že by se více měly sledovat peníze investované do zdravotnictví, na co jsou vlastně využívány.

Krátký čas v ministerském křesle

Arenberger sám nějakou dobu resort zdravotnictví vedl. Převzal jej po Janu Blatném na začátku dubna v době, kdy se Česko začalo oklepávat ze čtvrté jarní covidové vlny. Jako ministr ale nevydržel ani dva měsíce.

Několik týdnů po jeho nástupu do funkce se totiž začaly objevovat informace ohledně nesrovnalostí kolem jeho majetku. V květnu 2021 odevzdal majetkové přiznání za předešlý rok, ve kterém uvedl, že vlastní zhruba 65 nemovitostí. V dokumentu z roku 2019 přitom napsal, že jich má pouze pět.

Arenberger nakonec na resortu zdravotnictví skončil 26. května. Nahradil ho Adam Vojtěch, který na tomto postu boj s covidovou pandemií začínal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření
Pořady

Jako u blbejch na dvorku. Chaos už dosáhl vrcholu, kritizuje Neff vládní opatření

Komunikační chaos ministerstva zdravotnictví už dosáhl vrcholu. Je to jako „u blbejch na dvorku“, nešetřil kritikou na konto vládních opatření spisovatel Ondřej Neff v pořadu Co Čech, to politik na CNN Prima NEWS. Třebaže sám podporuje vakcinaci, nelíbí se mu, že vláda otálí se zrušením vyhlášky o povinném očkování. Komunikace ze strany ministra Vlastimila Válka (TOP 09) a jeho resortu není nejšťastnější ani podle dalších dvou hostů pořadu – exministra Romana Prymuly a bývalého politika Vítězslava Jandáka.

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama