Rozhovor s Petrem Arenbergerem (zdroj: CNN Prima NEWS)
Do konce června otevřeme očkování pro věkovou kategorii 40 plus, řekl v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Během prázdnin pak chystá zahájit registraci pro všechny osoby starší 16 let. Zároveň ale doufá, že dodavatelé budou distribuovat vakcíny proti koronaviru stejným tempem jako v současné době.
„Předpokládám, že do konce června bychom při dodávkách, které jsou teď, byli schopni otevřít kategorii 40 plus,“ uvedl Petr Arenberger v Novém dni CNN Prima NEWS.
Školky by se mohly otevřít v pondělí v dalších čtyřech krajích, připustil Arenberger
„V dalších čtyřech krajích by se od pondělí mohly otevřít mateřské školy,“ řekl v pořadu Nový den televize CNN prima NEWS ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Zatím je jisté, že se děti vrátí do školek v Královéhradeckém a Karlovarském kraji. Nebudou muset mít roušky ani testy. Podle ministra je největším favoritem zatím Plzeňský kraj. Premiér Andrej Babiš chce ale vládě navrhnout, aby se od pondělí mohly školky otevírat podle okresů. Řekl to v pořadu Rozstřel na iDNES.cz.
„Předpokládám, že během prázdnin už bychom nedělali nějaká zásadní omezení, co se týče věku. Takže by se registrace otevřela pro všechny podle registrovaných skupin, tedy od 16 let výš,“ dodal ministr zdravotnictví.
V pátek se v Česku otevře registrační systém k očkování proti covidu i pro lidi mezi 60 a 65 lety, každý týden by se pak tato věková kategorie měla snížit o pět let.
„Podle demografických údajů patří do této kategorie kolem 650 až 700 tisíc lidí, ale celá skupina je rozdělená na skupinu nemocných, kteří už měli příležitost začít se očkovat před delší dobou. Takže předpokládáme, že to bude asi zhruba polovina,“ upřesnil Arenberger.
Budeme se přeočkovávat jako proti chřipce
Šéf resortu zdravotnictví v Novém dni také řekl, že předpokládá, že očkování proti koronaviru bude fungovat podobně jako to proti chřipce.
Covid vymýtil chřipku, Česko nezaznamenalo jediný případ. Imunolog vysvětluje proč
V lednu každoročně praskají čekárny praktických lékařů ve švech pod náporem pacientů s chřipkou, letos je to ale jinak. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) zatím v českých laboratořích nebyl detekován ani jeden takový případ. Imunolog Václav Hořejší uvedl, že to odborníci předpokládali, protože opatření proti koronaviru současně fungují i proti chřipce. Zároveň odhaduje, že se tento vir vrátí nejdříve na podzim, kdy by se koronavirová opatření mohla rozvolnit.
„Každým rokem může virus na jedné straně doznat změny a na druhé straně budou postupně ubývat protilátky proti provedenému očkování nebo po prodělané chorobě. Takže se určitě v následujících několika letech budeme přeočkovávat tak, jak to děláme u jiných virových chorob, například u chřipky, kde se to dělá vždy před novou sezonou,“ vysvětlil Arenberger.
Podle něj už systém přeočkování řešil i s hejtmany. Klíčová je ale i koordinace na poli Evropské unie. „Protože se musí připravit očkovací látky nejen na straně výrobců, ale i distributorů. Jde o to, kolik je pro kterou zemi potřeba kterého typu očkovacích látek,“ doplnil ministr.
Ve čtvrtek v Česku přibyde možnost nechat se očkovat čtvrtou schválenou vakcínou v rámci EU, a to od firmy Johnson & Johnson. Tou budou očkovat praktičtí lékaři. Na rozdíl od ostatních dosud používaných očkovacích dávek od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca je jednodávková. Vakcína se navíc v ordinacích může skladovat při teplotě dva až osm stupňů Celsia.
V České republice během posledních dnů vakcinace zpomaluje. V úterý bylo v Česku očkováno 51 199 dávek, což je nejméně ve všední den za skoro dva týdny. Také to je téměř o pětinu méně než předchozí úterý.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že o prázdninách otevře registraci k očkování pro všechny. Zdroj: ČTK
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) uvedl, že o prázdninách otevře registraci k očkování pro všechny. Zdroj: ČTK