Bití, znásilňování i zpěv ruské hymny. Okupanti odvezli k „převýchově“ už statisíce dětí

Okupanti již měli odvézt statisíce ukrajinských dětí do Ruska. Vyplývá to z informací, které nashromáždil britský deník The Times. Ten zároveň přinesl příběhy několika konkrétních rodin. Putinovi lidé tvrdí, že jde o „školní výlety“ či „letní tábory“, ve skutečnosti však mládež končí v převýchovných zařízeních a se svými rodiči se již zpravidla nesetká.

„Volal mi s pláčem. Říkal, že to není dětský tábor, ale spíš vězení. Nemají ložní prádlo, musejí nosit oblečení po starých lidech, dostávají jídlo vhodné tak pro prasata a bijí je, když nezpívají ruskou hymnu,“ vylíčila Inessa Vertašová zprávy od svého patnáctiletého syna Vitalije deníku The Times. Pracovníci v táboře prý navíc nutí i 13leté dívky k pohlavnímu styku. „Dětem řekli, že jejich rodiče opustili Ukrajinu a nikdy si pro ně nepřijedou,“ doplnila žena z Beryslavi nacházející se na východ od Chersonu.

K poslání syna na tábor ji měla před pěti měsíci nabádat ředitelka školy. „Chtěla jsem si to promyslet, podle ní k tomu ale nebyl důvod. Říkala, že bude dostávat jídlo pětkrát denně, a proč bych ho držela tady, kde létají bomby a rakety,“ citovala ji žena. Další den byl již chlapec na cestě, tehdy ho zoufalá matka viděla naposledy. První dva týdny tábora prý byly v pořádku, pak ale mladíka přesunuli. Opakované žádosti o jeho návrat ředitelka odmítala, později sama zmizela.

K TÉMATU: Putine, pomoz, velitelé jsou špatní. Rusové poslali zoufalé video, většina pak padla v boji

Podobný příběh popisovala i Tatjana Vlajková, jejíž jedenáctiletá dcera Lilija odjela v září se školou na anektovaný Krym. „Bála jsem se. Je válka, říkala jsem jí, že návrat možná nebude jednoduchý. Ale její kamarádi jeli a ona chtěla taky,“ vysvětlila novinářům žena. Podle The Times ale zároveň ani neměla na výběr. Škola si k odjezdu dětí vyžádala jejich rodné listy i další dokumenty.

Začátek „výletu“, který měl trvat pouze dva týdny, byl podobně jako u Vitalije příjemný, děti ale musely každé ráno zpívat ruskou hymnu. Když přišel čas na cestu zpět do Chersonu, dívku začali opakovaně přesouvat do dalších táborů.

Když jsem chtěla ven, učitelka mi dala facku

Postupné odsouvání návratu dětí nejprve o několik dní, později o měsíce potvrzují i svědectví dalších. „Nepustili nás ven ani na pět minut. Měli jsme ukrajinskou učitelku – kolaborantku. Když jsem se pokusila jít ven, dala mi facku,“ vzpomínala patnáctiletá Anastasija, jedna z mála dívek, jež se mohla později vrátit domů. Její cestu dokázala zprostředkovat organizace Save Ukraine vedená bývalým dětským ombudsmanem Mykolou Kulebou.

Doposud se podařilo zpět k rodinám dostat pouze 307 dětí, pronesla Darja Herasymčuková, ukrajinská komisařka pro práva dětí. Podle výzkumu Yaleovy univerzity přitom Ruská federace systematicky přesídlila do převýchovných či adopčních zařízení alespoň šest tisíc mladých Ukrajinců, nejmladším z nich bylo jen několik měsíců. Většina z táborů má podle zprávy za hlavní cíl politickou indoktrinaci. Některé z nich zároveň leží až ve východní části Ruska, tisíce kilometrů od Ukrajiny.

Je to vymývání mozků a genocida

Samotné Rusko uvedlo, že „evakuovalo“ zhruba 738 tisíc dětí, informoval britský deník iNews. „Není to evakuace, jsou to únosy, vymývání mozků a akt genocidy. Všechno je to součást jejich kampaně rusifikace,“ konstatovala Herasymčuková. Ruskému oficiálnímu číslu nevěří. Její organizace Děti války, spadající pod ukrajinské státní úřady, eviduje zhruba 16 tisíc potvrzených případů. Celkový počet však i tak odhadla na nižší statisíce. Za genocidu označila ruskou praktiku v nedělním vysílání stanice Sky News i ukrajinská poslankyně Ivanna Klympušová-Cincadzeová.

Rusové prosazují odsun mládeže nejen utvrzením, že jde o „školní tábor“, ale i řadou mnohem brutálnějších metod. Rodinám děti násilně berou, rodiče od nich oddělují v takzvaných filtračních táborech či je unášejí z internátů a sirotčinců. V nejhorším případě matku a otce nejprve zabijí.

Ruská ambasáda ve Washingtonu se nařčení z únosů brání a označuje je za absurdní. „Snažíme se nezletilé udržet v rodinách, v případě absence nebo smrti jejich rodičů přesouváme sirotky k opatrovníkům. Zajišťujeme ochranu jejich životů i zdraví,“ uvedl její mluvčí Igor Girenko pro stanici CNBC.

Rusko, Islámský stát a Rudí Khmerové

Ruská agrese připravila od loňského února o život téměř 500 dětí, dalších skoro tisíc jich utrpělo zranění, uvádí na Telegramu ukrajinská kancelář generálního prokurátora. „Válka zasáhla sedm a půl milionu dětí. Všechny slyšely vzdušný poplach, schovávaly se ve sklepech a mají v bojích člena rodiny. Mnoho jich muselo opustit své domovy,“ popsala Herasymčuková.

„Nikdy jsem nic takového neviděl. Islámský stát unášel děti, aby z dívek udělal sexuální otrokyně a z chlapců bojovníky, Pol Pot (kambodžský komunistický diktátor, pozn. red.) přesidloval městské rodiny na venkov, ale tohle je jiné,“ vyjádřil se ke zprávám o masových únosech hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu Karim Khan. Ten je zároveň vyšetřuje a ve čtvrtek by se měl k problému dále vyjádřit v Ženevě. „To nejcennější ve všech komunitách jsou příští generace. Když zločiny cílí na ty nejzranitelnější, zákon se jich musí zastat,“ doplnil.

„Krást ukrajinským rodinám jejich děti a dávat je lidem v Rusku není normální,“ uvedl koncem února ministr zahraničí Spojených států Antony Blinken na schůzce Bezpečnostní rady OSN. Odkazoval na dřívější zprávy rozsáhlé adopce ukrajinských dětí a jejich začleňování do ruských rodin. Únosy a převýchova dětí podle něj musí přestat, napsal na Twitteru, kde sdílel závěry studie Yaleovy univerzity.

Tagy: