reklama

Armáda byla celé roky těžce podfinancovaná, tvrdí bezpečnostní expert Visingr

V poslanecké sněmovně se schyluje k bitvě o peníze pro vojáky. Komunisté tolerující vládu totiž podmiňují schválení státního rozpočtu na příští rok desetimiliardovým škrtem ve výdajích na obranu. Podle bezpečnostního experta Lukáše Visingra by ale tento škrt znamenal zpomalení modernizačních projektů. Buď by bylo nutné některé zrušit, nebo rozložit do delšího časového období, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Podle bezpečnostního experta Lukáše Visingra si Česká republika v žádném případě nemůže dovolit škrtat v rozpočtu na obranu. „Za uplynulých 10 let armáda utrpěla vážným způsobem a teď vidíme, kolik velkých projektů se musí rychle uskutečnit. Armáda byla celé roky těžce podfinancovaná. Vidíme, kolik kapacit tady zastaralo a kolik se jich musí obnovovat nebo modernizovat,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Visingr.

V krizi by se měly investovat peníze rozumněji

Jiří Dolejš z KSČM by prý návrh jejich strany nenazýval škrty, ale spíše zpomalením růstu. Uvedl, že armáda už delší dobu vykazovala rostoucí rozpočty na obranu. „Jestliže jsme na začátku volebního období měli rozpočet něco přes 50 miliard, tak na příští rok navrhují 85 miliard. To jsou opravdu velké nárůsty a my pouze chceme, aby se při vědomí toho, že se nacházíme uprostřed zdravotnické a ekonomické krize, přehodnotily priority,“ vysvětlil Dolejš a dodal, že chtějí, aby se v krizi investovaly peníze rozumněji a podle krizových priorit.

Podle něj by mohlo pomoci, pokud by se zaplatily některé předjednané zakázky později. „Například americké vrtulníky, u kterých si skutečně nemyslím, že budou už v příštím roce zachraňovat lidi. Byly sice podepsány po návštěvě premiéra Babiše u amerického prezidenta Trumpa v minulém roce. Ale byly podepsány tak uspěchaně, že dokonce Ústřední úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to udělil sankci,“ řekl Dolejš.

Desetimiliardový škrt v účtech armády by se ale podle bezpečnostního experta Visingra odrazil hlavně na zpomalení modernizačních projektů. „Pravděpodobně by se některý z nich musel buď zcela zrušit, nebo rozložit do delšího časového období, což třeba už reálně potkalo bojová vozidla pěchoty,“ upřesnil Visingr.

Právě modernizační projekty jsou podle něj prioritou a nejedná se o krátkodobou záležitost. „My je nepotřebujeme teď, my je potřebujeme už několik let. To je právě problém, že náš modernizační proces už strašlivým způsobem zaostal a každé další zpoždění znamená problém,“ řekl bezpečnostní expert. Jako příklad pak uvedl již zmíněná bojová vozidla pěchoty, ta měla být totiž hotová už v loňském roce, projekt se ale opakovaně z různých důvodů opožďuje.

Dolejš: Obranný průmysl tím neohrozíme

Pokud vláda v rozpočtu změnu, kterou požaduje KSČM, neudělá, bude se dohoda podle Dolejše vytvářet mnohem složitěji. „Neříkám, že desetimiliardový škrt je jedinou podmínkou, ale je poměrně zásadní a ani nemyslím, že tím ohrozíme český obranný průmysl. Protože ten byznys je v podstatě se zahraničními firmami. Koneckonců rozpočet nemá být snížen, má pouze pomaleji růst, a dokonce i když odečteme těch deset miliard, tak to bude oproti letošnímu roku nárůst zhruba asi o tři miliardy,“ uvedl Dolejš.

Tagy:
rozpočet KSČM 360⁰ Pavlíny Wolfové obrana Jiří Dolejš Armáda ČR Lukáš Visinger

Hlavní zprávy

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny
Koronavirus

Černý scénář nemůžeme vyloučit, varoval Dušek. Předpověděl vrchol omikronové vlny

Rizikový scénář nejde vyloučit, podle aktuálního vývoje ale kolaps nemocnic nehrozí, míní šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Počet hospitalizovaných s covidem totiž v Česku několikátý den v řadě klesá. Potvrzuje se tak zatím teorie, že omikronem se nakazí více lidí, budou mít ale lehčí průběh. Většina států Evropy se přesto na vrchol vlny omikronu poctivě připravuje, včetně krizových scénářů.

Největší akvizice v historii her. Microsoft kupuje herního giganta Activision Blizzard

Americká softwarová společnost Microsoft koupí za 68,7 miliardy dolarů (zhruba 1,5 bilionu korun) vývojáře a vydavatele Activision Blizzard. Ten mimo jiné vlastní úspěšné herní značky jako Call of Duty, World of Warcraft, Diablo nebo Candy Crush. Po dokončení transakce bude Microsoft třetí největší herní firmou na světě podle výše tržeb za společnostmi Tencent a Sony.

Udělali strašné svinstvo. Manželství Harryho a Meghan nevěřím, říká historik

Na manželství prince Harryho a Meghan Markleové by historik a odborník na královskou rodinu Martin Kovář nevsadil. „Ve Velké Británii končí rozvodem více než 50 procent manželství, v USA je číslo ještě vyšší,“ řekl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Připomněl také obvinění z rasismu, které Sussexové loni vznesli vůči nejmenovanému členu královské rodiny. To označil za „strašné svinstvo“, protože nedali druhé straně možnost se hájit.

reklama

Domácí zpravodajství

Absolutně šílené, reagují osobnosti na smrt zpěvačky. Covidem se prý nakazila úmyslně

Úmrtí zpěvačky Hany Horké zasáhlo nejen její fanoušky, ale také dlouholeté kolegy z folk-rockové kapely Asonance. Ti se ní loučí na sociálních sítích a sdílí fotografie z koncertů. K tragédii se vyjádřily také mnohé osobnosti. Horká zemřela v neděli ve věku 57 let poté, co prodělala koronavirovou nákazu. Podle nepotvrzených informací se měla onemocněním nakazit úmyslně.

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny paní Schillerové, opřel se Skopeček do Nachera

Vnímejte realitu a vystupte z bubliny bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO), vmetl poslanci hnutí ANO Patriku Nacherovi místopředseda Sněmovny Jan Skopeček (ODS). Oba hosté se ve vysílání CNN Prima NEWS pohádali kvůli inflaci nebo stavu státního rozpočtu. Podle Nachera je země v dobré kondici a inflace je dovezená. Skopeček oponuje a vyčítá minulému kabinetu velké zadlužení.

reklama