reklama

Armáda byla celé roky těžce podfinancovaná, tvrdí bezpečnostní expert Visingr

V poslanecké sněmovně se schyluje k bitvě o peníze pro vojáky. Komunisté tolerující vládu totiž podmiňují schválení státního rozpočtu na příští rok desetimiliardovým škrtem ve výdajích na obranu. Podle bezpečnostního experta Lukáše Visingra by ale tento škrt znamenal zpomalení modernizačních projektů. Buď by bylo nutné některé zrušit, nebo rozložit do delšího časového období, uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Podle bezpečnostního experta Lukáše Visingra si Česká republika v žádném případě nemůže dovolit škrtat v rozpočtu na obranu. „Za uplynulých 10 let armáda utrpěla vážným způsobem a teď vidíme, kolik velkých projektů se musí rychle uskutečnit. Armáda byla celé roky těžce podfinancovaná. Vidíme, kolik kapacit tady zastaralo a kolik se jich musí obnovovat nebo modernizovat,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové Visingr.

V krizi by se měly investovat peníze rozumněji

Jiří Dolejš z KSČM by prý návrh jejich strany nenazýval škrty, ale spíše zpomalením růstu. Uvedl, že armáda už delší dobu vykazovala rostoucí rozpočty na obranu. „Jestliže jsme na začátku volebního období měli rozpočet něco přes 50 miliard, tak na příští rok navrhují 85 miliard. To jsou opravdu velké nárůsty a my pouze chceme, aby se při vědomí toho, že se nacházíme uprostřed zdravotnické a ekonomické krize, přehodnotily priority,“ vysvětlil Dolejš a dodal, že chtějí, aby se v krizi investovaly peníze rozumněji a podle krizových priorit.

Podle něj by mohlo pomoci, pokud by se zaplatily některé předjednané zakázky později. „Například americké vrtulníky, u kterých si skutečně nemyslím, že budou už v příštím roce zachraňovat lidi. Byly sice podepsány po návštěvě premiéra Babiše u amerického prezidenta Trumpa v minulém roce. Ale byly podepsány tak uspěchaně, že dokonce Ústřední úřad pro ochranu hospodářské soutěže za to udělil sankci,“ řekl Dolejš.

Desetimiliardový škrt v účtech armády by se ale podle bezpečnostního experta Visingra odrazil hlavně na zpomalení modernizačních projektů. „Pravděpodobně by se některý z nich musel buď zcela zrušit, nebo rozložit do delšího časového období, což třeba už reálně potkalo bojová vozidla pěchoty,“ upřesnil Visingr.

Právě modernizační projekty jsou podle něj prioritou a nejedná se o krátkodobou záležitost. „My je nepotřebujeme teď, my je potřebujeme už několik let. To je právě problém, že náš modernizační proces už strašlivým způsobem zaostal a každé další zpoždění znamená problém,“ řekl bezpečnostní expert. Jako příklad pak uvedl již zmíněná bojová vozidla pěchoty, ta měla být totiž hotová už v loňském roce, projekt se ale opakovaně z různých důvodů opožďuje.

Dolejš: Obranný průmysl tím neohrozíme

Pokud vláda v rozpočtu změnu, kterou požaduje KSČM, neudělá, bude se dohoda podle Dolejše vytvářet mnohem složitěji. „Neříkám, že desetimiliardový škrt je jedinou podmínkou, ale je poměrně zásadní a ani nemyslím, že tím ohrozíme český obranný průmysl. Protože ten byznys je v podstatě se zahraničními firmami. Koneckonců rozpočet nemá být snížen, má pouze pomaleji růst, a dokonce i když odečteme těch deset miliard, tak to bude oproti letošnímu roku nárůst zhruba asi o tři miliardy,“ uvedl Dolejš.

Tagy:
rozpočet KSČM 360⁰ Pavlíny Wolfové obrana Jiří Dolejš Armáda ČR Lukáš Visinger
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama