Arménie obvinila sousední Ázerbájdžán z toho, že se jeho jednotky dnes pokusily zaútočit na společné hranici. Jerevan tvrdí, že útok odrazil. Mezi silami obou znepřátelených postsovětských republik se rozpoutala přestřelka, uvedla agentura TASS.
„Ázerbájdžánské jednotky se dnes okolo 13:00 (okolo 10:00 SEČ) pokusily o útok ve východní části arménsko-ázerbájdžánské hranice. Začala intenzivní přestřelka. Arménští vojáci odrazili pokusy protivníka zachytit se v této oblasti. Situace zůstává napjatou,“ sdělilo arménské ministerstvo obrany. V prohlášení veřejnost ujistilo, že arménské jednotky neutrpěly ztráty.
Obě strany nyní za ruského zprostředkování jednají o řešení situace, napsala agentura Interfax. Organizace připomněla, že podobný incident se odehrál v polovině května. Arménský premiér Nikol Pašinjan o měsíc později oznámil, že jedná s Moskvou o možnosti rozmístit ruské pohraničníky podél hranice s Ázerbájdžánem.
Loňský konflikt si vyžádal 7 tisíc mrtvých
Baku a Jerevan před rokem svedly válku o horskou enklávu Náhorní Karabach, ovládanou arménskými separatisty, která skončila arménskou porážkou. Boje zastavila dohoda zprostředkovaná Ruskem, které v Náhorním Karabachu rozmístilo své vojáky jako mírové síly.
Po konci šestitýdenní války sice v arménských rukou zůstala většina Náhorního Karabachu, který arménští separatisté ovládli na přelomu 80. a 90. let minulého století, ale Ázerbájdžán si připsal významné územní zisky, včetně druhého největšího karabašského města Šuša. Loňský konflikt si vyžádal na 7 tisíc obětí z řad vojáků a asi 150 mrtvých civilistů. Po jeho skončení vypukly v Arménii protivládní protesty, jež vyústily v předčasné volby. V nich Pašinjan dokázal opět zvítězit.
Napětí mezi oběma bývalými sovětskými republikami na Kavkaze ale zůstává vysoké a na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům.