Říkala, že se pořád cítí špatně. Doktor ale opakoval, že nevidí nic znepokojivého. Tak popisují svědci smrt 30leté polské kadeřnice Izabely. Podle právní zástupkyně její rodiny zdravotníci čekali na to, až odumře poškozený plod, žena nakonec zemřela v důsledku septického šoku. Polský ministr zdravotnictví už nařídil situaci v okresní nemocnici ve městě Pszczyna prověřit.
„Iza přišla pro mě jako laika na oddělení v dobrém stavu, který se ale začal zhoršovat,“ řekla polské televizi TVN24 žena, která se zesnulou kadeřnicí ležela na pokoji. „Říkala, že se pořád cítí špatně. Doktor ale opakoval, že nevidí nic znepokojivého. V noci klečela na zemi a zvracela. Řekli jí, aby si vlezla do postele, protože pacienti potřebovali spát a odpočinout si,“ pokračovala žena.
„Druhý den jsme zjistili, že Iza zemřela. Pro mě je to šokující, ostudné, vždyť mohla být naživu, kdyby doktoři zasáhli. Nebylo o ní postaráno, zůstala sama,“ zdůraznila pacientka. Zesnulá kadeřnice prý celou dobu říkala, že nechce zemřít, že má pro koho žít. Vedení nemocnice uvedlo, že zdravotníci dělali vše, co mohli, aby dítě a ženu zachránili.
Mluvčí resortu zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz následně polskou veřejnost ujistil, že ministr nařídil Národnímu fondu zdraví přezkoumat případ i situaci v nemocnici ve městě Pszczyna. „Z pohledu Varšavy je obtížné tuto situaci hodnotit,“ uvedl Andrusiewicz a dodal, že inspekce „prokáže, zda došlo k nějakým chybám“.
Žena byla v pátém měsíci těhotenství. Dítě se rozhodla donosit, i když se na začátku září dozvěděla, že plod trpí vážnými vývojovými vadami. Zdravotníci po jejím přijetí diagnostikovali ztrátu plodové vody. Ta jí unikla, když vezla svou devítiletou dceru z nemocnice po ošetření kvůli rozbitému nosu. Těhotná žena to přičítala stresu.
Čekáme, kdy přestane bít srdce, psala matce
Po několika hodinách strávených na pohotovosti napsala Izabela své matce, že stále čeká. „Nemohou mi dát prostředky k vyvolání porodu. Musí počkat, až to začne. A pokud ne, tak čekáme až do doby, kdy (nenarozenému dítěti) přestane bít srdce,“ napsala.
Smrt ženy oznámila v pátek advokátka Jolanta Budzowská, která zastupuje celou rodinu. Podle ní byla tragédie důsledkem loňského rozhodnutí ústavního soudu, po jehož nálezu se zpřísnily už tak velmi restriktivní předpisy týkající se potratů v katolické zemi.
Podle polských médií se jedná o první smrtelnou oběť rozhodnutí soudu. Ochránci ženských práv tvrdí, že lékaři nyní v Polsku raději čekají, až plod, který nemá šanci na přežití, zemře v děloze, než aby provedli potrat.
„V tomto případě lékaři čekali na smrt plodu. Proč? Pravděpodobně, aby se vyhnuli obvinění z ilegálního potratu. Znamená to, že se báli a této možnosti nevyužili,“ ohradila se právnička.
Na zesnulou ženu vzpomínají i její blízcí. „Iza byla plná života, vždy se zastávala slabších,“ řekla v televizi jedna z kamarádek. „Iza si odvážně stanovila cíle a realizovala je. Byla mistryní ve vyprávění příběhů a smíchem vždy dokázala nakazit všechny kolem sebe. Uměla na všem najít něco dobrého,“ dodala.
Druhá známá zdůraznila, že Iza se na nastávající miminko opravdu těšila. „Rádi bychom vám všem ukázali, jaká Iza skutečně byla. Ale to už nelze. Věřte mi, byla to výjimečná osoba,“ vzpomínala dlouholetá přítelkyně.
Nemocnice, v níž žena zemřela, mezitím vydala prohlášení, že smrti pacientky lituje. Uvedla, že „jediným předpokladem pro lékařský postup byla starost o zdraví a život pacientky i plodu“. Lékaři i porodní asistentky prý udělali vše, co bylo v jejich silách.
Kdy byly potraty v Polsku přípustné?
Do nálezu ústavního soudu byly potraty přípustné ve třech případech – když těhotenství bylo důsledkem znásilnění či incestu, když ohrožovalo život matky a když lékaři zjistili těžké, nezvratné a nevyléčitelné poškození plodu. Z posledního důvodu bylo legálních interrupcí nejvíce, téměř tisíc ročně. Podle soudu to odporovalo polské ústavě, žena tedy musí porodit i těžce poškozené dítě.
Rozhodnutí vyvolalo v Polsku masivní protesty, tamní konzervativní vláda nicméně tlaku veřejnosti neustoupila. Manifestace se v několika polských městech odehrály i v sobotu, kdy lidé zapalovali svíčky na památku zemřelé těhotné ženy.