Opozice by měla podpořit nouzový stav, stojí si za svým Zeman
Opozice by měla podpořit nouzový stav, stojí si za svým prezident Miloš Zeman. Vzkázal to po mluvčím Jiřím Ovčáčkovi v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS. Podle Zemana by v současné době měla jít volební kampaň stranou a opatření pokračovat. KSČM, která až doposud nouzový stav vždy podpořila, minulý týden v pátek rozhodla, že už vládu nepodrží. Menšinový kabinet ANO a ČSSD tak musí hledat hlasy jinde.
„Je třeba jednat. Opozice by měla podpořit nouzový stav. Jsme na jedné lodi a jde především o zdraví lidí,“ řekl v Novém dni Ovčáček. Dodal, že situaci komplikuje volební kampaň, která by ale v současné chvíli měla jít stranou.
Pokud nouzový stav opozice nepodpoří, podle Ovčáčka by mohl prezident zasáhnout výrazným způsobem. „Ten není nikterak kodifikován, ale je možnost vstoupit do jednání s jednotlivými politickými hráči, diskutovat s nimi a třeba i přesvědčovat o změně přístupu,“ popsal Ovčáček.
Dodal, že ještě v únoru má prezident plánovanou schůzku s premiérem, která se patrně uskuteční o víkendu. „Ale je v plánu i setkání s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem a předsedou ODS Petrem Fialou. Prezident tak bude jednat s jednotlivými hráči na politické scéně nejen o boji s pandemií, ale jistě i o vzniklé krizi vzniklé po rozhodnutí ústavního soudu,“ podotkl mluvčí Zemana s tím, že prezident je pojistkou v případě prohlubující se krize, primárně však musí jednat vláda.
Vláda jedná s Piráty i STAN
Ta se o to pokouší. V neděli večer se premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) sešli s Piráty a hnutím STAN. Ti totiž nastínili, že jsou ochotní vládě pomoct, ale pouze za určitých podmínek.
Chtějí například otevřít školy nebo vypracovat nový systém pro nařízení proti covidu, aby vláda nemusela neustále prodlužovat nouzový stav. Šéf hnutí STAN Vít Rakušan po schůzce řekl, že podpora nouzového stavu nebyla hlavním tématem jednání. Spolu se šéfem Pirátů Ivanem Bartošem, premiérem a Hamáčkem řešili krizovou legislativu, bonusy pro lidi v karanténě či izolaci a kompenzace.
Nouzový stav nyní platí do 14. února. Sněmovna by o jeho prodloužení měla jednat tento týden ve čtvrtek. Hamáček už dříve CNN Prima NEWS řekl, že pokud by nebyl nouzový stav, přestala by platit většina opatření.
Mohly by se otevřít restaurace, hospody, služby, obchody i školy. Povinné by zůstaly roušky, protože jejich nošení je nařízené na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Hamáček varoval, že v takovém případě by nastal totální kolaps českého zdravotnictví.
Je potřeba pokračovat v opatřeních
Prezident je podle Ovčáčka toho názoru, že je nutno pokračovat ve stávajících opatřeních. A to především kvůli tomu, že v Česku již koluje britská mutace viru. „Rozhodnutí KSČM o nepodpoření nouzového stavu může mít různé příčiny. Zaznamenal jsem výrok, že je řada na ostatních opozičních stranách. Je důležité, že probíhají jednání. Chce to zodpovědnost a méně sobectví,“ míní mluvčí prezidenta republiky.
Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, Zdroj: CNN Prima NEWS, archiv FTV Prima Zdroj: Archiv TV Prima, CNN Prima NEWS
Ten zároveň podotkl, že kdyby KSČM vypověděla toleranci vládě, tak se v tu chvíli ještě nic neděje. „Muselo by dojít k hlasování o vyslovení nedůvěře vládě, to by byl zásadní krok. V takové situaci by nastoupila výrazná úloha prezidenta republiky, ale to je krok 55. V takové situaci ještě nejsme,“ dodal Ovčáček.
Podle něj by ale v době pandemie a nástupu britské mutace bylo nezodpovědné nějak razantně měnit vládu. „Prezident je připravený na všechny situace, je to šachista. Kdyby k tomu došlo, situaci řešit bude. Ale opravdu by to ničemu nepomohlo a ve volbách by poškodila nejen vládní, ale i opoziční strany. A možná by dala šanci novým subjektům, které se do takových situací nedostaly,“ uvedl Jiří Ovčáček.
Úloha prezidenta vzroste
Minulý týden Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Parlament má jen pár měsíců na to, aby vytvořil nový model. I o tom v pořadu Nový den CNN Prima NEWS mluvil mluvčí hlavy státu. „Situace s Ústavním soudem mi trochu připomíná pověst o tom, jak císař Nero zapálil Řím, u toho drnkal na lyru a těšil se, jak vybuduje Řím nový,“ řekl Ovčáček s tím, že po tak razantním rozhodnutí může nastat velký zmatek.
„Ukazuje se, že bude problém v tom, že nejen velké a malé strany budou těžko hledat shodu, ale je tu i potíž, že senátoři budou rozhodovat o tom, jak se bude hlasovat do Sněmovny, i o tom, jak budou voleni poslanci. Prezident je připraven přispět k nalezení řešení, ale nebude to jednoduché,“ popsal Ovčáček s tím, že největším problémem je pozdní rozhodnutí.
Podle něj si tvůrci velkého škrtu neuvědomili, že nesmírně vzroste úloha prezidenta republiky. „Budou-li nestabilní vlády a budou-li se neustále měnit, tak vzroste úloha prezidenta republiky. Je to paradox. Ti, kteří jej kritizují, že je aktivním prezidentem a že vstupuje do politického dění, se teď radují z rozhodnutí Ústavního soudu, aby později patrně zaplakali,“ předpověděl mluvčí Miloše Zemana.