reklama

Australská můra jako z noční můry. Samice může vážit i více než rejsek

Velká můra druhu Endoxyla cinereus žije v Austrálii a na Novém Zélandu.
Zdroj: Mount Cotton State School

Žáci a zaměstnanci státní školy v australském státě Queensland se dočkali kuriózního a pro některé i děsivého pohledu. Nedaleko deštného pralesa společně s dělníky našli obrovskou můru, jejíž rozpětí křídel může dosáhnout až 23 centimetrů. Samička může vážit až 30 gramů, tedy více než malá myš nebo rejsek.

reklama

Strakatě šedá, chloupky porostlá můra připomínající vycpané plyšové zvířátko se našla na stěně nové budovy. „Byl to úžasný nález,“ líčila ředitelka školy ve městě Mount Cotton Meagan Stewardová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí ABC Brisbane. „Takovou můru jsme ještě nikdy neviděli,“ dodala.

K tématu

Děti měly podle jejích slov z nálezu velkou radost a jako zadání slohové práce následně dostaly vymyslet fiktivní historku s můrou v hlavní roli. Byl mezi nimi i děsivý příběh o obří můře, která sežere jednoho člena učitelského sboru. Můru nálezci opatrně vrátili do lesa, dodala ředitelka.

Můra druhu Endoxyla cinereus žije v Austrálii a na Novém Zélandu. Většinu života stráví jako larva pod kůrou blahovičníku, jehož tkání se živí. V podobě larvy žije tři roky. Coby dospělá můra žije jen asi týden – hyne brzy poté, co se spáří a naklade vajíčka. Proto jsou tyto můry tak zřídka vídané, řekla Christine Lambkinová, kurátorka oddělení entomologie Queenslandského muzea.

Dospělé můry se nekrmí. Nemají funkční orgány na krmení a namísto toho čerpají energii z tukových zásob nahromaděných během larválního stadia. Lidé je někdy mohou zahlédnout v noci proti světlu pouličních lamp – a velké vzrušení nastává, když taková obří můra vletí za světlem do domu.

Ve dne obvykle odpočívají na šedé kůře blahovičníku, kde přitisknou k tělu úzká křídla, a maskují se tak před predátory. Samičky tohoto druhu jsou obzvláště velké – samci dosahují jen poloviny jejich velikosti. Samička může vážit až 30 gramů, což je více než malá myš nebo rejsek. V zadečku širokém asi jako prst může nosit až 20 tisíc vajíček.

Obrovská noční můra nalezena v Austrálii.
Obrovská noční můra nalezena v Austrálii.
Zdroj: Mount Cotton State School

I když má ale tato australská můra impozantní rozpětí křídel, největším druhem na světě není. Můra tyza velká, jejíž anglické jméno zní white witch (tedy bílá čarodějnice) a žije v Mexiku a Jižní Americe, má rozpětí křídel více než 30 centimetrů.

Můra druhu Endoxyla cinereus je fascinující tím, že tráví většinu života v nedospělém stadiu, na rozdíl od naprosté většiny živočichů. Její larvy navíc měly speciální místo v jídelníčku původních obyvatel Austrálie. Dají se jíst syrové nebo vařené a jejich chuť prý připomíná mandle.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo

Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo

V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Před týdnem testy odhalily o deset nakažených více, současně se ale víc testovalo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
Kvůli horku popraskala dálnice D35. Deset lidí se zranilo, silnice je zavřená
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama