reklama

Australská můra jako z noční můry. Samice může vážit i více než rejsek

Žáci a zaměstnanci státní školy v australském státě Queensland se dočkali kuriózního a pro některé i děsivého pohledu. Nedaleko deštného pralesa společně s dělníky našli obrovskou můru, jejíž rozpětí křídel může dosáhnout až 23 centimetrů. Samička může vážit až 30 gramů, tedy více než malá myš nebo rejsek.

reklama

Strakatě šedá, chloupky porostlá můra připomínající vycpané plyšové zvířátko se našla na stěně nové budovy. „Byl to úžasný nález,“ líčila ředitelka školy ve městě Mount Cotton Meagan Stewardová v rozhovoru s rozhlasovou stanicí ABC Brisbane. „Takovou můru jsme ještě nikdy neviděli,“ dodala.

Děti měly podle jejích slov z nálezu velkou radost a jako zadání slohové práce následně dostaly vymyslet fiktivní historku s můrou v hlavní roli. Byl mezi nimi i děsivý příběh o obří můře, která sežere jednoho člena učitelského sboru. Můru nálezci opatrně vrátili do lesa, dodala ředitelka.

Můra druhu Endoxyla cinereus žije v Austrálii a na Novém Zélandu. Většinu života stráví jako larva pod kůrou blahovičníku, jehož tkání se živí. V podobě larvy žije tři roky. Coby dospělá můra žije jen asi týden – hyne brzy poté, co se spáří a naklade vajíčka. Proto jsou tyto můry tak zřídka vídané, řekla Christine Lambkinová, kurátorka oddělení entomologie Queenslandského muzea.

Dospělé můry se nekrmí. Nemají funkční orgány na krmení a namísto toho čerpají energii z tukových zásob nahromaděných během larválního stadia. Lidé je někdy mohou zahlédnout v noci proti světlu pouličních lamp – a velké vzrušení nastává, když taková obří můra vletí za světlem do domu.

Ve dne obvykle odpočívají na šedé kůře blahovičníku, kde přitisknou k tělu úzká křídla, a maskují se tak před predátory. Samičky tohoto druhu jsou obzvláště velké – samci dosahují jen poloviny jejich velikosti. Samička může vážit až 30 gramů, což je více než malá myš nebo rejsek. V zadečku širokém asi jako prst může nosit až 20 tisíc vajíček.

I když má ale tato australská můra impozantní rozpětí křídel, největším druhem na světě není. Můra tyza velká, jejíž anglické jméno zní white witch (tedy bílá čarodějnice) a žije v Mexiku a Jižní Americe, má rozpětí křídel více než 30 centimetrů.

Můra druhu Endoxyla cinereus je fascinující tím, že tráví většinu života v nedospělém stadiu, na rozdíl od naprosté většiny živočichů. Její larvy navíc měly speciální místo v jídelníčku původních obyvatel Austrálie. Dají se jíst syrové nebo vařené a jejich chuť prý připomíná mandle.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama