Testování dvou nadějných vakcín proti covidu se neobešlo bez komplikací. Australská látka, kterou vyvinula queenslandská univerzita a společnost CSL, vytvářela u očkovaných nejen protilátky na koronavirus, ale také na HIV. Následné testy tak u dobrovolníků vykazovaly falešnou pozitivitu na dosud neléčitelný virus. Vakcína od francouzské firmy Sanofi, kterou vyvíjí britská farmaceutická společnost GlaxoSmithKline, zase nechrání rizikovou skupinu lidí nad 50 let.
Vakcínu queenslandské univerzity a firmy CSL vědci podrobili první fázi klinického testování. Při něm se ale ukázalo, že nevytváří jen požadované protilátky na koronavirus. Zároveň totiž u očkovaných vakcína vytvářela protilátky na HIV, píše BBC. Z testů tak následně dobrovolníkům vycházela pozitivita právě na nákazu tímto virem.
Po důkladnějším prověření se ale zjistilo, že jde falešnou pozitivitu a očkovaným tak nehrozí zdravotní riziko.
Austrálie, která původně chtěla nakoupit 51 milionů dávek této vakcíny, se ale přesto rozhodla očkovací látku po zkušebním testování zamítnout. Místo toho země přistoupí ke smlouvě o dodání nové vakcíny od americké společnosti Novavax a současně navýší objednávky očkovací látky, kterou vyvíjela firma AstraZeneca ve spolupráci s oxfordskou univerzitou.
„Vakcína by nejspíš fungovala. Báli jsme se ale, že by jí lidé nedůvěřovali. Tato falešná pozitivita by mohla jistý zmatek a nedůvěru způsobit,“ uvedl podle webu BBC tajemník australského ministerstva zdravotnictví Brendan Murphy.
S ukončením klinického testování a zamítnutím samotné vakcíny souhlasí jak queenslandská univerzita a firma CSL, tak australský premiér Scott Morrison. „Na základě rad vědců nebude nadále pokračovat testování vakcíny queenslandské univerzity a nebude také již součástí australského vakcinačního plánu. Myslím, že rozhodnutí, které jsme dnes učinili, dodá Australanům jistotu, že postupujeme opatrně, rychle, ale bez nepřiměřeného spěchu,“ uvedl v pátek Morrison, píše britský deník The Guardian.
Vakcína nechrání rizikovou skupinu
Vakcína od francouzské společnosti Sanofi bude zase kvůli nízké účinnosti u starších lidí odložena na konec roku 2021, uvádí The Guardian. Po pátečním klinickém testování se totiž ukázalo, že vytváří efektivní imunitu u mladých lidí ve věku 18 až 49 let. Tedy u těch, kteří mají vyšší šanci se z onemocnění COVID-19 vyléčit. Naopak u lidí starších 50 let vakcína dostatečně nefungovala. Zřejmě kvůli nízké hladině antigenu vytvářela jen malou imunitní reakci.
Sanofi and GlaxoSmithKline have delayed trial plans for their coronavirus vaccine after finding that it did not appear to work well in older adults. The companies said they do not expect their shot to be available until the end of next year now. https://t.co/yBRsx4ICLh
— The New York Times (@nytimes) December 11, 2020
Společnosti Sanofi a GlaxoSmithKline proto druhou fázi testování přesunuly na únor příštího roku a doufají, že budou moci dávky rozdat ke konci roku 2021. Vývojáři už začali s úpravami ve složení látky.