Skoro se zdá, že po odehrání základní skupiny Eura budou moct čeští fotbalisté zasednout za knipl a bez cizí pomoci odpilotovat trasu Praha – Britské ostrovy. Nadcházející mistrovství Evropy bude pro tuzemský „nároďák“ i některé další reprezentace více cestovatelské než kterékoliv jiné předchozí a pro hráče trpící aviofobií půjde o noční můru. Může za to již roky známý plán odehrát šampionát ve městech po celé Evropě. A pak také pandemie koronaviru.
Napřed k českému týmu. Ten byl nalosován do skupiny D k Anglii, Chorvatsku a Skotsku. Zápasy se dvěma posledními jmenovanými celky hraje na glasgowském Hampden Parku. I kvůli tomu, že dvě ze tří utkání se konají na skotské půdě, zvolil mančaft trenéra Jaroslava Šilhavého Edinburgh jako základnu pro Euro. Z něj to měl mít poměrně blízko i do Londýna, kde na slavném stadionu Wembley odehraje závěrečný skupinový duel s Anglií.
Ovšem situace se vyvinula tak, že skotské úřady aplikovaly přísná koronavirová opatření. Ta by znamenala, že pokud by byl třeba jen jeden člen kádru covid pozitivní, musel by celý tým zamířit do karantény. A tak vedení reprezentace usoudilo, že nejlepší bude pro ME změnit útočiště.
MS ve fotbale 2022
„Base campem“ se tak stal pražský Strahov. Národní tým tedy vždy odletí na zápas a pak se zase vrátí do domoviny. Poprvé do Glasgow zamíří Češi v sobotu a v pondělí hrají se Skoty. Následně směr Praha, poté opět Glasgow, Praha, Londýn a Praha. Dohromady to za 10 dní dělá takřka 7 700 kilometrů ve vzduchu. A další přibydou, pokud Souček a spol. postoupí ze skupiny.
Dost podobně jsou na tom také kolegové ze skupiny Chorvaté. Ti rovněž nebudou nic riskovat a na „ostrovech“ se zdrží pouze na zápasy. Jednou proto z Puly poletí do Londýna a zpět, pak si dvakrát v obou směrech dají v letadle trasu Pula–Glasgow.
V nebesích absolvuje hodně kilometrů například i polská reprezentace. Robert Lewandowski a jeho kumpáni vyhlížejí klání v Petrohradu a Seville. Když se podíváte na mapu, vidíte, že tato města se nacházejí v úplně opačných koutech Evropy. Poláci sice nebudou létat mezi utkáními domů, ale i tak je před nimi přes 7 000 kilometrů v aeroplánu.
Naopak skromnými cestovali budou Maďaři a Francouzi. Jedni odehrají dva zápasy v domácí Budapešti a pak odletí do Mnichova k poslednímu skupinovému duelu. Druhé čekají dva duely v Bavorsku a potom závěrečný duel s Portugalci v Puskás Areně.
Ani jeden check-in minimálně ve skupinové fázi nebudou muset řešit Nizozemsko, Itálie, Dánsko, Anglie, Německo a Španělsko. Tyto týmy se drží hesla „všude dobře, doma nejlíp“ a přelety se jich netýkají.
Euro, které si i přes roční odklad drží v názvu původní rok konání 2020, se kromě Londýna, Glasgow, Sevilly, Petrohradu, Budapešti a Mnichova koná ještě v Amsterdamu, Baku, Bukurešti, Kodani a Římě.