reklama

Babiš: Bělorusové si musí určit sami svou budoucnost, nechceme jim nic vnucovat

Nikdo nechce nějak zasahovat, diktovat nebo doporučovat Bělorusům, co mají dělat, uvedl premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu. Sankce vůči běloruskému režimu, které připravuje Evropská komise, mají být podle premiéra společné v rámci celé EU a měly by být zvoleny tak, aby nepoškodily zemi a obyčejné lidi.

reklama

Český premiér Andrej Babiš na úvod setkání s novináři po jednání Bezpečnostní rady státu ohledně situace v Bělorusku uvedl, že premiéři V4 a premiéři Pobaltí budou ve středu jednat prostřednictvím videokonference.

Oni si musí určit, co se stane v jejich zemi

„Hlavně Bělorusové si musí určit svoji budoucnost. Oni si musí určit, co se stane v jejich zemi. Nikdo jim nechce nic vnucovat, ale zkrátka ta situace je taková, že skutečně ten režim je omezuje. Je nenormální, že na schengenské hranici Evropské unie vypínají internet, že tam není skutečně svoboda informací. A zkrátka je to špatně,“ vysvětlil premiér.

„Angažuji se, protože si myslím, že to má tentokrát pro nás smysl se angažovat, ale nikdo nechce nějak zasahovat a diktovat a doporučovat Bělorusům, co mají dělat. Aby tam proběhly svobodné demokratické volby –⁠ a tady jednoznačně máme pocit a jsou k tomu i jasné indikace, že to tak neproběhlo.“

Jejich problém je, že tam na místě není nějaký skutečný lídr opozice

K tématu

Albánský premiér, který je předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci, vyvíjí podle Babiše inciativu a nabízí zprostředkování diskuse mezi běloruskou vládou a opozicí. „Jejich problém je, že tam na místě není nějaký skutečný lídr opozice,“ uvedl Babiš, podle něhož je to hendikep.

„V4 je absolutně jednotná,“ dodal premiér s tím, že předsednictví má běloruský soused Polsko, což je jisté plus.

Nějaké sankce, které by poškodily zemi a lidi tam, smysl nemají

Předseda vlády také uvedl, že je potřeba zvážit, jaké sankce uvalit, aby měly efekt. „To připravuje Evropská komise na základě jednání ministrů zahraničních věcí. Mají to být sankce kvůli konkrétním osobám. Bude to návrh Evropy – které by měly přinutit ten režim – aby zkrátka akceptoval právo Bělorusů na svobodné volby.“ Seznam představitelů běloruského režimu, na něž by měly být sankce uvaleny, má být hotov do pátku.

Česká republika individuálně sankce uvalovat nebude, protože nechce Bělorusko poškodit. Má jít o celounijní iniciativu. „Nějaké sankce, které by poškodily tu zemi a ty lidi tam, smysl nemají.“

Klíčová je podpora zástupců občanské společnosti a opozice, se kterými chceme aktivně jednat

„Shodli jsme se na posílení podpory nezávislých médií a občanské společnosti. Klíčová je podpora zástupců občanské společnosti a opozice, se kterými chceme aktivně jednat o požadavcích pro dialog s běloruským režimem. Kromě našich vlastních iniciativ bude důležité, aby V4 společně s baltskými státy aktivně oslovila konkrétní zástupce opozice. Shodli jsme se na potřebě větší koordinace s V4 a dalšími vybranými státy EU,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200 000 lidí, do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků. Opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která podle oficiálních výsledků získala přes deset procent hlasů, z litevského exilu vzkázala, že je připravená se postavit do čela národa. Ruský prezident Vladimir Putin po víkendových telefonátech s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu s ochranou bezpečnosti.

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

PŘEHLEDNĚ: Začala platit dosud nejtvrdší opatření. Výjimku mají pejskaři. Kdo další?

Od půlnoci z úterka na středu 28. října začala v Česku platit dosud nejpřísnější opatření proti šíření koronaviru. Trvat budou přinejmenším do konce nouzového stavu, tedy do 3. listopadu. Vláda zakázala například volný pohyb po deváté hodině večer, provoz maloobchodů v neděli, omezila farmářské trhy a nařídila homeoffice. Jaké mají tato opatření výjimky?

Koronavirus

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Další rekord: Přibylo 15 663 případů koronaviru. Kapacity systému jsou ohroženy

Počet nových případů koronaviru v Česku se po čtyřech dnech vrátil nad 15 000. V úterý potvrzených 15 663 nakažených zhruba o 400 překonalo rekord z minulého pátku. Nemocných je nyní více než 170 000 lidí, většinou s mírným průběhem onemocnění COVID-19. Pokračuje ale nárůst počtu hospitalizovaných a také úmrtí, těch už je 2 547. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Historie

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

28. října 1918 byla zahájena i česká „kolonizace“ Slovenska

Státní svátek připadající na 28. říjen není jen výročím vyhlášení Československé republiky, ale podle současných stoupenců dekolonizačního hnutí souvisí i se zahájením kolonizace Slovenska. Jisté je, že Slovensko museli Češi napřed vojensky dobýt, což se jim plně podařilo až v létě roku 1919.

reklama
Každý den distanční výuky škodí všem žákům, upozorňuje neurolog Stránský
Velká zelená zeď: Jak vypadá africká vzpoura proti Sahaře a globálnímu oteplování?
Messi dosáhl svého. Prezident fotbalové Barcelony podal demisi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Zákaz vycházení, zavřené obchody, povinný home office. Co vše se mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Vládní nařízení se dotkla i autoškol. Žákům hrozí opakování a další placení kurzu
Poslední metro v deset večer. Denní provoz pražské MHD se od pondělí zkrátí
Zákaz prodeje alkoholu a lockdown jako v Izraeli. Imunolog Hořejší by opatření přitvrdil
Další články
reklama
reklama