reklama

Babiš: Bělorusové si musí určit sami svou budoucnost, nechceme jim nic vnucovat

Nikdo nechce nějak zasahovat, diktovat nebo doporučovat Bělorusům, co mají dělat, uvedl premiér Andrej Babiš po jednání Bezpečnostní rady státu. Sankce vůči běloruskému režimu, které připravuje Evropská komise, mají být podle premiéra společné v rámci celé EU a měly by být zvoleny tak, aby nepoškodily zemi a obyčejné lidi.

reklama

Český premiér Andrej Babiš na úvod setkání s novináři po jednání Bezpečnostní rady státu ohledně situace v Bělorusku uvedl, že premiéři V4 a premiéři Pobaltí budou ve středu jednat prostřednictvím videokonference.

Oni si musí určit, co se stane v jejich zemi

„Hlavně Bělorusové si musí určit svoji budoucnost. Oni si musí určit, co se stane v jejich zemi. Nikdo jim nechce nic vnucovat, ale zkrátka ta situace je taková, že skutečně ten režim je omezuje. Je nenormální, že na schengenské hranici Evropské unie vypínají internet, že tam není skutečně svoboda informací. A zkrátka je to špatně,“ vysvětlil premiér.

„Angažuji se, protože si myslím, že to má tentokrát pro nás smysl se angažovat, ale nikdo nechce nějak zasahovat a diktovat a doporučovat Bělorusům, co mají dělat. Aby tam proběhly svobodné demokratické volby –⁠ a tady jednoznačně máme pocit a jsou k tomu i jasné indikace, že to tak neproběhlo.“

Jejich problém je, že tam na místě není nějaký skutečný lídr opozice

Albánský premiér, který je předsedou Organizace pro bezpečnost a spolupráci, vyvíjí podle Babiše inciativu a nabízí zprostředkování diskuse mezi běloruskou vládou a opozicí. „Jejich problém je, že tam na místě není nějaký skutečný lídr opozice,“ uvedl Babiš, podle něhož je to hendikep.

„V4 je absolutně jednotná,“ dodal premiér s tím, že předsednictví má běloruský soused Polsko, což je jisté plus.

Nějaké sankce, které by poškodily zemi a lidi tam, smysl nemají

Předseda vlády také uvedl, že je potřeba zvážit, jaké sankce uvalit, aby měly efekt. „To připravuje Evropská komise na základě jednání ministrů zahraničních věcí. Mají to být sankce kvůli konkrétním osobám. Bude to návrh Evropy – které by měly přinutit ten režim – aby zkrátka akceptoval právo Bělorusů na svobodné volby.“ Seznam představitelů běloruského režimu, na něž by měly být sankce uvaleny, má být hotov do pátku.

Česká republika individuálně sankce uvalovat nebude, protože nechce Bělorusko poškodit. Má jít o celounijní iniciativu. „Nějaké sankce, které by poškodily tu zemi a ty lidi tam, smysl nemají.“

Klíčová je podpora zástupců občanské společnosti a opozice, se kterými chceme aktivně jednat

„Shodli jsme se na posílení podpory nezávislých médií a občanské společnosti. Klíčová je podpora zástupců občanské společnosti a opozice, se kterými chceme aktivně jednat o požadavcích pro dialog s běloruským režimem. Kromě našich vlastních iniciativ bude důležité, aby V4 společně s baltskými státy aktivně oslovila konkrétní zástupce opozice. Shodli jsme se na potřebě větší koordinace s V4 a dalšími vybranými státy EU,“ uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200 000 lidí, do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků. Opoziční protikandidátka Svjatlana Cichanouská, která podle oficiálních výsledků získala přes deset procent hlasů, z litevského exilu vzkázala, že je připravená se postavit do čela národa. Ruský prezident Vladimir Putin po víkendových telefonátech s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu s ochranou bezpečnosti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují
Koronavirus

Češi přes léto vyměnili respirátory za roušky, vládní nařízení ignorují

Přestože je nošení respirátorů či nanoroušek nadále povinné například v MHD či ve vnitřních prostorech, Češi je v posledních měsících z velké části znovu vyměnili za klasické roušky, k čemuž přispěly teplé letní počasí a ústup epidemie. Samotní obchodníci přiznávají, že odbyt respirátorů během letních měsíců poklesl a naopak se začaly opět prodávat klasické chirurgické roušky.

Pokuta pro Hamáčkovo ministerstvo. Má zaplatit 800 tisíc za nákup samopalů bez tendru

Aktualizováno

Antimonopolní úřad potrestal ministerstvo vnitra, které řídí vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), pokutou 800 tisíc korun za uzavření smlouvy na nákup pušek a samopalů pro Policii ČR bez tendru. Letos v lednu už úřad zakázal plnění jedné ze smluv. Rozhodnutí je pravomocné, potvrdil jej předseda ÚOHS Petr Mlsna, který zamítl podaný rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Za čtvrtek přibylo téměř 500 nových případů covidu. Situace se dál horší v Praze

Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem. Reprodukční číslo kleslo na hodnotu jedna, což je hranice mezi zpomalováním a zrychlováním epidemie. Nemocniční péči vyžadovalo 164 lidí s nemocí COVID-19, stejně jako před týdnem, z toho 27 pacientů bylo ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Jako čekání na smrt. Renata strávila devět let v nemocnicích, lékaři stále tápou

Před devíti lety se Renatin život obrátil naruby. Šla k lékaři na běžnou prohlídku, jenže po kontrole zkolabovala a na týden skončila v umělém spánku. Tři měsíce pak strávila na ARO s umělou plicní ventilací. Teď je na invalidním vozíku a lékaři dodnes nevědí, co bylo příčinou prudkého zhoršení jejího zdravotního stavu. Renata se však nevzdává a snaží se vrátit do běžného života.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama