Babiš ke koncesionářským poplatkům
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během obstrukcí ve Sněmovně tvrdě kritizoval vládní návrh na růst koncesionářských poplatků. Vadí mu mimo jiné úprava pravidel pro vybírání peněz. Poukazoval zejména na fakt, že by povinnost uhradit poplatek spadala i na ty, kteří mají mobilní telefon a mohou tak sledovat na telefonu veřejnoprávní kanály. Expremiér připomněl, co všechno spoluvlastní Česká televize, včetně skokanského můstku v plaveckém stadionu v pražském Podolí či laboratoří.
Páteční sněmovní jednání bylo vyhrazeno pro závěrečné kolo schvalování sporné novely o růstu televizních a rozhlasových poplatků. Jako první si vzal slovo expremiér Andrej Babiš, který už před pár dny ohlásil, že bude obstruovat. „Nedává smysl, aby Česká televize byla spolumajitelem – dobře teďka poslouchejte, vážení spoluobčané – spolumajitelem části plaveckého bazénu v pražském Podolí a vynakládala ze svého rozpočtu finanční prostředky například na opravu skokanského můstku. Vážení spoluobčané, haló!“ hlásal v Poslanecké sněmovně Babiš.
ČTĚTE TAKÉ: Bouře Éowyn vpadla do Evropy, zavírá školy i obchody. Podívejte se na MAPY, jak postupuje
Podle něj se tak koncesionářští poplatníci skládají na opravu skokanského můstku v pražském bazénu. „A za to budete platit. Každý, kdo má mobil. Budete cálovat, abyste věděli,“ pronesl důrazně někdejší předseda vlády.
Babiš se také pozastavil nad dalším majetkem veřejnoprávního média. Podle něj jsou objekty na pražských Kavčích horách předimenzované a jejich údržba je energeticky a technicky náročná. „Do této kategorie spadají například laboratoře, které dříve sloužily jako mokrý chemický proces, k takzvanému vyvíjení natočených filmových materiálů. Laboratoře jsou teď jedním z důvodů, proč musí Česká televize disponovat vlastním sborem hasičů. To jste věděli? Mají hasiče v České televizi. Kvůli tomu, že tam je chemický proces, který už nefunguje,“ dodal Babiš, který řečnil hodinu a půl.
Po jeho vystoupení se slova chopila i předsedkyně klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Kdo ČT nesleduje a nemá ani televizor, neměl by platit tisíce na provoz Kavčích hor. A firmy by neměly platit čtvrt milionu ročně za to, že mají zaměstnance s očima a ušima. Tohle jsem se dnes snažila vysvětlit vládním poslancům, kteří plánují další skryté zdanění lidí a firem,“ uvedla opoziční poslankyně na sociální síti X.
Kdo ČT nesleduje a nemá ani televizor, neměl by platit tisíce na provoz Kavčích hor. A firmy by neměly platit čtvrt milionu ročně za to, že mají zaměstnance s očima a ušima. Tohle jsem se dnes snažila vysvětlit vládním poslancům, kteří plánují další skryté zdanění lidí a firem 👇 pic.twitter.com/SmdccHnuiM
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) January 24, 2025
Baxa vyšší televizní poplatky hájí
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) ale navýšení koncesionářských poplatků hájí. Podle jeho dřívějších vyjádření je patrné, že s velkou kritikou počítal. „Je to naopak kousnutí do kyselého jablka, které ale bylo nezbytné. Kritika je velmi silná a ozývá se z mnoha stran,“ řekl ministr v pořadu Co na to ministr na CNN Prima NEWS.
Ekonomická situace těchto médií je podle Baxy hraniční. „Ve 21. století je naprosto legitimní vést debatu o tom, jaká je jejich role. Aby ale mohla fungovat a aby bylo možné v budoucnu diskutovat o jejich případné změně, potřebují ekonomickou stabilitu,“ dodal Baxa.
Jeho předloha zvyšuje poplatek pro veřejnoprávní televizi o 15 korun na 150 korun měsíčně a pro rozhlas o deset korun na 55 korun za měsíc. Obsahuje také pravidla pravidelné valorizace poplatku a mění úhrady právnických osob. Výše poplatku už nebude podle předlohy záviset na počtu přijímačů, ale na počtu zaměstnanců.