Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu vyhlášen nouzový stav. Bylo by to v případě, kdy by ministerstvo zdravotnictví potřebovalo vyhlásit některé opatření, které nemá v kompetenci podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Návrh by musel přijít od ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), řekl Babiš v pátek novinářům. Ministr později svůj návrh na vyhlášení nouzového stavu rovněž nevyloučil.
Nouzový stav letos v Česku platil kvůli epidemii nemoci COVID-19 od 12. března do 17. května. „Je to otázka na ministra zdravotnictví, který musí zdůvodnit, zda opatření, která navrhuje, jsou v souladu se zákony. Aby se nestalo, že nějaké opatření, které udělá, bude s nimi v rozporu,“ uvedl Babiš.
Premiér dodal, že Vojtěch by měl s příslušným návrhem případně přijít na pondělní jednání vlády. „V pondělí se to dozvíme od ministra. Pokud navrhne některé opatření, které by přesáhlo jeho kompetence v rámci zákona o ochraně veřejného zdraví, tak se to (nouzový stav) vyloučit nedá,“ připustil.
Kňažko: Slováci jsou v dodržování opatření disciplinovanější než Češi
Slovensko od pátku oficiálně řadí Českou republiku mezi rizikové země. Volně cestovat mohou pouze lidé s výjimkami, například zdravotníci, herci či studenti. Jiní musí při cestě na Slovensko předložit negativní test na koronavirus či nastoupit do karantény. Jak Slovensko přistupuje k pandemii koronaviru? A jaký je názor Slováků na opatření? Hostem pořadu Interview byl slovenský herec a bývalý politik Milan Kňažko.
Vojtěch novinářům řekl, že nemůže návrh vyloučit. „Pokud bude situace eskalovat, musela by o tom rozhodnout vláda na můj návrh. Varianta to je,“ uvedl. S ohledem na rozhodnutí soudu by podle něj nouzový stav byl nutný ve chvíli, kdy by resort musel výrazněji zasáhnout do základních práv obyvatel či zavést „hlubší plošná opatření ekonomického směru“.
„Pokud se bavíme například o rušení hromadných akcí, tam už by to bylo nutné,“ řekl Vojtěch. Nutná opatření vyhodnotí podle vývoje epidemie, nárůsty pozitivních testů podle něj totiž zatím bohužel předčí ministerské modely.
Pražský městský soud v dubnu zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je vláda nepřijala podle krizového zákona. Kabinet pak preferoval krizová opatření, která schvaloval jako celek, v květnu však musel zbývající opatření převést pod režim předpisu o ochraně veřejného zdraví, protože by s koncem nouzového stavu pozbyla platnosti.
Vláda se kvůli tomu v květnu rozhodla rozšířit pravomoci ministerstva zdravotnictví zvláštním zákonem, u kterého plánovala účinnost do konce letošního roku. Novela měla dát resortu výslovně pravomoc regulovat například obchod, služby i provozovny výroby, koupaliště a jakékoli veřejné i soukromé akce, a to celostátně. Předloha se nicméně ve Sněmovně dosud nachází teprve před úvodním kolem projednávání.
V případě voleb vláda kvůli šíření koronaviru odložila z konce března na červen doplňovací senátní volby na Teplicku. Nejvyšší správní soud (NSS) potom konstatoval, že jednala mimo svou pravomoc. Postup pro nouzový stav upravuje zákon o bezpečnosti České republiky. Vláda měla podle NSS předložit Parlamentu zákon o odložení voleb, což po konstatování soudu udělala.