
Bolestné zpovědi Ukrajinek: Vracíme se domů. Máme strach, ale je to možná poslední šance
Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz
Stanovte kritéria pro uzavření škol, žádají členové Učitelské platformy vládu. Pravidla celostátního semaforu označují za nejasná, takže chtějí, aby byla zveřejněna data, díky nimž by se školy mohly alespoň připravit. Podle Michala Kaderky z Učitelské platformy však k uzavření škol dojde, byť se to „veřejně popírá“.
Učitelská platforma v otevřeném dopisu premiéru Andreji Babišovi (ANO), ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) a hlavní hygieničce ČR Jarmile Rážové žádá, aby byla zveřejněna „jasná a transparentní pravidla, ze kterých bude všem aktérům ve vzdělávání jasné, za jakých podmínek dojde v daném místě k rozhodnutí o uzavření škol“. „Současná pravidla vycházející z celorepublikového semaforu jsou nejasná a nedostatečná,“ píší členové platformy.
Ti se staví na stranu odborníků, kteří tvrdí, že by bylo možné sestavit sadu pravidel a kritérií, podle nichž by se jednotlivé školy mohly automaticky uzavřít. Jedná se například o týdenní nárůst počtu nakažených v dané lokalitě, věkové skupiny šíření či koncentrace ohnisek nákazy. „Žádná z těchto kritérií však v tuto chvíli pro školy a uživatele jejich služeb nejsou transparentně popsána,“ doplňuje na svých stránkách Učitelská platforma.
Člen vedení Učitelské platformy Michal Kaderka pro CNN Prima NEWS uvedl, že dosud žádná odpověď od premiéra, ministra či hlavní hygieničky nepřišla. „Ani neočekávám, že se s námi o tom někdo bude bavit, abych byl upřímný,“ doplnil kantor, který vyučuje na Gymnáziu na Zatlance.
Kaderka taktéž redakci řekl, že ačkoliv Učitelská platforma žádá o zveřejnění kritérií, tak si uzavření škol nepřeje. Podle něj je však aktuální situace okolo pandemie taková, že k uzavření přesto dojde. „Byť se to veřejně popírá, tak si myslíme, že se k tomu schyluje. My si to samozřejmě nepřejeme, ale když to tak má být, tak ať vláda dá nějaké podmínky, podle kterých se to řídí,“ sdělil učitel CNN Prima NEWS.
Podle něj totiž čtvrteční rozhodnutí ministra Vojtěcha o povinném nošení roušek muselo vyjít na základě konkrétních dat. Právě zveřejnění těchto dat by školám velmi pomohlo. „Zatím pouze slyšíme, že se situace zhoršuje, ale my bychom chtěli, aby ta situace byla predikovatelná,“ řekl Kaderka s tím, že takto by se ředitelé škol i rodiče mohli alespoň připravit. „Máme sice nějaký krizový plán, ale nechceme, aby se to zase uzavřelo z hodiny na hodinu. Takhle se nedá pracovat,“ doplnil Kaderka.
Platforma na svých stránkách také tvrdí, že případná předem nastavená pravidla by pomohla nejen školám, ale i dalším místům a organizacím. „Určitě je ocení i provozovatelé restaurací, obchodů, divadel a dalších míst, kde se sdružuje velké množství lidí,“ stojí v otevřeném dopisu.
Pátkem bylo také zahájeno povinné nošení roušek v učebnách škol. Dosud opatření platilo pouze pro společné školní prostory, kam ovšem nespadaly jednotlivé třídy. Žáci tedy dosud mohli být v učebnách bez roušek, ale jakmile vyšli na chodbu, museli si je nasadit.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že od pátku budou roušky povinné ve školách i při výuce ve třídách. Výjimka by měla platit u tříd na prvním stupni a také pro tělocvik, zpěv či hru na dechové nástroje. Ve většině škol se dosud nosily roušky jen ve společných prostorech, tedy na chodbách či v šatnách.
„Já si nedovedu představit, jak v tom učíme, ale ještě víc snad lituji ty děti. Budou ve škole šest až osm hodin v rouškách. Vždyť nebudou mít vůbec kyslík, to budou úplně malátné,“ uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Přejít na výuku na dálku by podle ní teď ale také nebylo dobré. „Není to plnohodnotná výuka. Navíc žáci ve škole vypadají nadšeně a jsou rádi, že se po půl roce do školy dostali. Asi bych to tedy s výukou ve školách ještě zkusila,“ řekla.
Úmysl zavést roušky i při vyučování potvrdil také předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý s odvoláním na hlavní pražskou hygieničku Zdeňku Jágrovou. „V té souvislosti jsme se bavili o tom, jak dlouho by to mohlo trvat, a ona mi řekla, že to vypadá na delší dobu,“ řekl Černý. Ten redakci CNN Prima NEWS v minulém týdnu sdělil, že je zastáncem toho, aby se roušky ve třídách nenosily. Tehdy ovšem rozhodnutí bylo na ředitelích, nyní je situace jiná.
Podle Černého je však zavedení roušek ve třídách lepší varianta než výuka na dálku, která by možná určité skupině dětí a učitelů mohla vyhovovat víc. Pokud rodiče nebudou chtít děti za těchto podmínek do školy posílat, budou je podle něj moct nechat doma. „My je uvolníme a oni si de facto výuku na dálku udělají, byť nebude třeba on-line,“ řekl předseda Asociace ředitelů základních škol. Toto řešení by podle něj ale bylo možné jen krátkodobě.
Čtvrtek byl co se týče přírůstku nakažených, opět rekordní. Poprvé přibylo více než 3 000 lidí. Za jediný den totiž testy prokázaly nákazu u 3 130 lidí. Podobný počet nakažených přitom byl za celý březen, kdy se nákaza koronavirem začala projevovat i v ČR.
Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku 2024 je valorizovat jako důchody. V pondělí to oznámil Hrad. Sněmovna může veto zvrátit. Vláda chce normou ušetřit letos ve státním rozpočtu 14 miliard korun, což podle Zemana bude mít negativní dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče.
Začátek týdne bude v Česku jasný až polojasný, ojediněle se mohou z rána objevit přeháňky. Teploty vystoupají až k 27 °C, koncem týdne se však vrátí tropické třicítky. Nadále je v platnosti výstraha před požáry. Kde platí?
Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.
Sledujeme on-line
Obávaná 93. mechanizovaná brigáda ukrajinské armády, která opakovaně zásobovala on-line prostor záběry devastace těžké techniky okupantů, vyhodnotila válečné nasazení nových tanků ruského prezidenta Vladimira Putina. Její specialisté došli k závěru, že nejnovější obrněnce známé pod zkratkou T-90 explodují mnohem jasněji než jejich starší předchůdci. Své tvrzení přitom podpořili také názornou ukázkou ohnivé zkázy zachycené na bojišti.
Domácnosti se připravují na těžký podzim způsobený dalším zdražováním. Řada z nich musí řešit problémy s placením účtů už nyní. Připravovaný úsporný tarif bude k dispozici až na podzim, přesto se mohou lidé v nouzi obrátit na úřady s žádostí o různé formy pomoci. Patří mezi ně příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a případně i dávka v hmotné nouzi.
Odpoledne u vody se proměnilo v horor, když se z vodního kurzu nevrátila malá Kyra. Po dívce v parku Liquid Leisure nedaleko letiště Heathrow ve Velké Británii pátraly desítky lidí. Akce ovšem skončila tragicky. Dívku se již nepodařilo zachránit. O případu informoval britský Daily Mail.
Tým politického opozičního aktivisty Alexeje Navalného měl objevit tajný blog exmanželky ruského prezidenta Vladimira Putina. Z něj vyplývá, že Ljudmila Očeretná mohla být ve vztahu nešťastná. V příspěvcích se měla ptát na rady, jak zvládnout partnerské hádky, či dokonce rozchod. Putin z ní údajně „vysál veškerou energii“. V některých příspěvcích se vyjadřovala také k ruské politice.
V Česku jsou statisíce lidí, kteří se doma starají o své blízké s nějakým zdravotním postižením. Pro spoustu takových neformálních pečovatelů jde de facto o práci na plný úvazek. Někteří z nich pak často zažívají pocity vyčerpání, sociálního odloučení či izolace. Stát jim podle nich i neziskových organizací nezajišťuje dostatečnou podporu. Usnadnit život by jim mohla připravovaná novela zákona o sociálních službách.
Rusko se snaží získat plnou kontrolu nad Luhanskou i Doněckou oblastí. Ukrajinci však na Donbasu pokračují v tvrdém odporu vůči agresorovi. Londýn však varoval, že Rusko pravědpodobně rozmisťuje protipěchotní miny podél obranné linie na Donbase. Na jižní frontě ukrajinská armáda nadále postupuje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že se Moskva nedočká rozhovorů s Kyjevem, pokud na okupovaných územích Ukrajiny uspořádá referenda o připojení k Rusku.
Tragédie, která dojímá celou Ameriku. Dobrovolný hasič byl povolán spolu s kolegy k požáru. Až na místě pak zjistil, že hoří dům jeho příbuzných, kam šly na návštěvu jeho dvě děti s vnoučaty. Dohromady přišel o 10 členů rodiny. A co je nejhorší, nemohl jim už pomoci.
Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své tvrzení, že americký prezident Joe Biden je válečný zločinec. Podle něj Biden „přilévá na Ukrajině olej do ohně“, což je „obrovský zločin“. Waters se v rozhovoru rovněž zastal Ruska, které v únoru zahájilo invazi na Ukrajinu, a Číny. Jeho výroky vyvolaly rozhořčení ze strany Kyjeva a naopak pochvalné reakce Moskvy.
Soud na Kamčatce poslal na devět měsíců za mříže bývalého poslance regionálního parlamentu, který loni zastřelil člověka. Exposlanec Igor Reďkin za vládnoucí stranu Jednotné Rusko přitom tvrdí, že si zastřeleného spletl s medvědem. Napsal o tom web Meduza, který zároveň upozornil, že Reďkin figuroval v žebříčcích nejbohatších ruských úředníků.
Nejprve si ujasněme základní věci: Ukrajina je obětí ruské agrese. Rusové unáší a vraždí ukrajinské civilisty. Rusko ostřeluje ukrajinská města. Ukrajina má právo bránit se ruské agresi. My, jakožto civilizovaná Evropa, musíme Ukrajině pomáhat čelit ruské agresi. Máme jasno? To jsem rád. Teď se můžeme dostat k meritu věci.
Ruský postup na Donbasu zpomalují miny, které v oblasti rozmístila ukrajinská armáda. V posledních dnech se na sociálních sítích objevilo několik videí, která mají ukázat fatální následky pro ruské síly poté, co nastraženou výbušninu přehlédly. Je ale velmi složité pravost záběrů v době válečného konfliktu nezávisle ověřit.
Co všechno se člověku může stát, když usne na lavičce? O tom by mohl vyprávět muž, kterého si v brněnském parku vyhlédla osoba podezřelá z pokusu o krádež. Pravděpodobný zloděj si dal pořádně záležet na tom, aby svoji oběť při „šacování“ neprobudil. Nakonec ale neuspěl. Díky kamerám navíc brzy na místo dorazila městská policie.
Trpí ztrátou úsudku a mnohdy ani netuší, kdo je jejich rodina. Přesto se o příbuzné s Alzheimerovou chorobou starají desetitisíce lidí. Péče o milované však bývá mnohdy náročná, a tak i oni čas od času potřebují pauzu. V takových případech mohou využít takzvanou odlehčovací službu. O tu je zvlášť v letních měsících, kdy lidé odjíždí na dovolenou, velký zájem.
Policisté ukončili vyšetřování dubnového incidentu v Němčicích nad Hanou, při kterém byli dva starší muži napadeni a surově zbiti skupinkou mladíků. Oba tehdy převezli záchranáři do nemocnice. Kriminalisté potvrdili, že útočily děti.
V Národním parku České Švýcarsko se v neděli nikde po celý den neobjevil otevřený oheň. Stále ale existují doutnající ohniska v nepřístupném terénu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka. Hasiči by mohli kompletně zlikvidovat požár do konce příštího týdne. Sektory na jihu od řeky Kamenice, případně i soutěsky by mohli předat správě národního parku pravděpodobně v průběhu týdne, zřejmě dříve než v pátek. Hasicí letouny Canadair z Itálie se v pondělí brzy ráno vrací domů.
Opoziční hnutí ANO žádá vládu, aby po vzoru Polska zavedla nulovou daň z přidané hodnoty na základní potraviny. Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) však návrh poslance Andreje Babiše (ANO) rezolutně odmítá. Zavést něco takového v době, kdy se inflace blíží 20 procentům, není podle pětikoalice možné.