Stanovte kritéria pro uzavření škol, žádají členové Učitelské platformy vládu. Pravidla celostátního semaforu označují za nejasná, takže chtějí, aby byla zveřejněna data, díky nimž by se školy mohly alespoň připravit. Podle Michala Kaderky z Učitelské platformy však k uzavření škol dojde, byť se to „veřejně popírá“.
Učitelská platforma v otevřeném dopisu premiéru Andreji Babišovi (ANO), ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) a hlavní hygieničce ČR Jarmile Rážové žádá, aby byla zveřejněna „jasná a transparentní pravidla, ze kterých bude všem aktérům ve vzdělávání jasné, za jakých podmínek dojde v daném místě k rozhodnutí o uzavření škol“. „Současná pravidla vycházející z celorepublikového semaforu jsou nejasná a nedostatečná,“ píší členové platformy.
Neočekávám, že se s námi vláda bude bavit, říká Kaderka
Ti se staví na stranu odborníků, kteří tvrdí, že by bylo možné sestavit sadu pravidel a kritérií, podle nichž by se jednotlivé školy mohly automaticky uzavřít. Jedná se například o týdenní nárůst počtu nakažených v dané lokalitě, věkové skupiny šíření či koncentrace ohnisek nákazy. „Žádná z těchto kritérií však v tuto chvíli pro školy a uživatele jejich služeb nejsou transparentně popsána,“ doplňuje na svých stránkách Učitelská platforma.
Epidemii jsme začali bagatelizovat, říká Prymula. Na řadě jsou opatření pro školy
Ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámil další opatření proti koronaviru. Od pátku budou zakázány vnitřní akce, kde hosté mají jen místa k stání, a to nad 10 lidí. Platí jen několik výjimek. Jsou tato opatření správným krokem? Co bude následovat? A co je pro Česko v souvislosti s koronavirem největším problémem? Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula.
Člen vedení Učitelské platformy Michal Kaderka pro CNN Prima NEWS uvedl, že dosud žádná odpověď od premiéra, ministra či hlavní hygieničky nepřišla. „Ani neočekávám, že se s námi o tom někdo bude bavit, abych byl upřímný,“ doplnil kantor, který vyučuje na Gymnáziu na Zatlance.
Kaderka taktéž redakci řekl, že ačkoliv Učitelská platforma žádá o zveřejnění kritérií, tak si uzavření škol nepřeje. Podle něj je však aktuální situace okolo pandemie taková, že k uzavření přesto dojde. „Byť se to veřejně popírá, tak si myslíme, že se k tomu schyluje. My si to samozřejmě nepřejeme, ale když to tak má být, tak ať vláda dá nějaké podmínky, podle kterých se to řídí,“ sdělil učitel CNN Prima NEWS.
Podle něj totiž čtvrteční rozhodnutí ministra Vojtěcha o povinném nošení roušek muselo vyjít na základě konkrétních dat. Právě zveřejnění těchto dat by školám velmi pomohlo. „Zatím pouze slyšíme, že se situace zhoršuje, ale my bychom chtěli, aby ta situace byla predikovatelná,“ řekl Kaderka s tím, že takto by se ředitelé škol i rodiče mohli alespoň připravit. „Máme sice nějaký krizový plán, ale nechceme, aby se to zase uzavřelo z hodiny na hodinu. Takhle se nedá pracovat,“ doplnil Kaderka.
Prázdniny skončily. Některé školy však kvůli koronaviru zůstaly dál zavřené
Nový školní rok začal za přísnějších hygienických pravidel proti šíření koronaviru. Někteří školáci v úterý zamířili do tříd skoro po půl roce poté, co vláda kvůli koronavirové nákaze 11. března nařídila všechny školy zavřít. Do konce minulého školního roku provoz plně neobnovily a docházka byla dobrovolná.
Platforma na svých stránkách také tvrdí, že případná předem nastavená pravidla by pomohla nejen školám, ale i dalším místům a organizacím. „Určitě je ocení i provozovatelé restaurací, obchodů, divadel a dalších míst, kde se sdružuje velké množství lidí,“ stojí v otevřeném dopisu.
Pátkem bylo také zahájeno povinné nošení roušek v učebnách škol. Dosud opatření platilo pouze pro společné školní prostory, kam ovšem nespadaly jednotlivé třídy. Žáci tedy dosud mohli být v učebnách bez roušek, ale jakmile vyšli na chodbu, museli si je nasadit.
Roušky i ve třídách, oznámil Vojtěch pouhý den předem
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek oznámil, že od pátku budou roušky povinné ve školách i při výuce ve třídách. Výjimka by měla platit u tříd na prvním stupni a také pro tělocvik, zpěv či hru na dechové nástroje. Ve většině škol se dosud nosily roušky jen ve společných prostorech, tedy na chodbách či v šatnách.
Hřib couvá: Praha příští týden uzavře jen vysoké školy a ne zcela. Metropole je červená
Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka, uvedl na Twitteru primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Původně na stejné sociální síti oznámil, že toto opatření bude platit i pro střední školy, později to ale odvolal s tím, že hygienici nesouhlasí. Podle zástupců školských asociací ovšem takový způsob komunikace vyvolává chaos. Kdy přesně bude distanční výuka zavedena, Hřib neuvedl. Během odpoledne přišlo znovu další upřesnění: Zákaz výuky na VŠ neplatí pro praxi, zkoušení a laboratorní práci.
„Já si nedovedu představit, jak v tom učíme, ale ještě víc snad lituji ty děti. Budou ve škole šest až osm hodin v rouškách. Vždyť nebudou mít vůbec kyslík, to budou úplně malátné,“ uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Přejít na výuku na dálku by podle ní teď ale také nebylo dobré. „Není to plnohodnotná výuka. Navíc žáci ve škole vypadají nadšeně a jsou rádi, že se po půl roce do školy dostali. Asi bych to tedy s výukou ve školách ještě zkusila,“ řekla.
Úmysl zavést roušky i při vyučování potvrdil také předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý s odvoláním na hlavní pražskou hygieničku Zdeňku Jágrovou. „V té souvislosti jsme se bavili o tom, jak dlouho by to mohlo trvat, a ona mi řekla, že to vypadá na delší dobu,“ řekl Černý. Ten redakci CNN Prima NEWS v minulém týdnu sdělil, že je zastáncem toho, aby se roušky ve třídách nenosily. Tehdy ovšem rozhodnutí bylo na ředitelích, nyní je situace jiná.
Podle Černého je však zavedení roušek ve třídách lepší varianta než výuka na dálku, která by možná určité skupině dětí a učitelů mohla vyhovovat víc. Pokud rodiče nebudou chtít děti za těchto podmínek do školy posílat, budou je podle něj moct nechat doma. „My je uvolníme a oni si de facto výuku na dálku udělají, byť nebude třeba on-line,“ řekl předseda Asociace ředitelů základních škol. Toto řešení by podle něj ale bylo možné jen krátkodobě.
Čtvrtek byl co se týče přírůstku nakažených, opět rekordní. Poprvé přibylo více než 3 000 lidí. Za jediný den totiž testy prokázaly nákazu u 3 130 lidí. Podobný počet nakažených přitom byl za celý březen, kdy se nákaza koronavirem začala projevovat i v ČR.