Babiš mluví o tom, jak jsou pro ministry důležité cizí jazyky (Novinky.cz)
Když nemluví cizím jazykem, nemůže být ministrem. Tak premiér Andrej Babiš (ANO) loni v srpnu vysvětloval, proč nemůže jmenovat Michala Šmardu (ČSSD) ministrem kultury. To, že Babišova vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nezáří v angličtině, nechává předseda vlády bez komentáře.
Babiš o Šmardovi mluvil loni v srpnu v Lánech. Kolemjdoucí žena se premiéra zeptala, proč nechce jmenovat Šmardu ministrem kultury. (Brífink se konal venku na ulici, tudíž byl přístupný veřejnosti, pozn. red.)
„Dospěl jsem k tomu na základě jeho mediálních vystoupení a na základě toho, že nemluví cizím jazykem. Je to o jazycích. Na prezidenta Macrona mluvím francouzsky, na kancléřku Merkelovou německy,“ prohlásil Babiš 20. srpna 2019.
Premiér také řekl, že by se Šmardu styděl představit ve Vídeňské státní opeře rakouskému kancléři či francouzskému prezidentovi, protože by se s nimi nedomluvil.
V kultuře je angličtina více potřeba?
Šmarda to pro CNN Prima NEWS nyní komentuje se slovy, že nikdy neřekl, že vůbec neumí anglicky. „Ale tehdy jsem to bral tak, že panu premiérovi vadí, že nemluvím dokonale,“ řekl Šmarda.
„Respektuji, že si pan premiér myslí, že na ministerstvu kultury je angličtina více potřeba než na ministerstvu financí,“ dodal Šmarda.
Současnou diskusi ohledně jazykové výbavy šéfky státní kasy Schillerové nechává Babiš bez komentáře. Byl to však právě on, kdo Schillerovou přivedl do své vlády „odborníků“. Na dotaz CNN Prima NEWS, jestli bude chtít, aby Schillerová v angličtině více zabrala, premiér neodpověděl.
I moje vnučka umí anglicky, říkal Babiš
To, že jsou pro Babiše jazyky důležité, dával současný premiér najevo už před několika lety. V roce 2017 kritizoval tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) za to, že neumí anglicky.
„Je to snad jediný evropský premiér, který neumí anglicky. A to už zvládá i moje vnučka. Ten člověk nikdy nepostavil ani psí boudu,“ citovaly Babiše v roce 2017 Parlamentní listy.
V březnu roku 2017 zase Babiš prohlásil, že neformální části při jednáních v Bruselu jsou nejdůležitější. „Tam se tvoří všechny dohody, tam se vytvářejí vztahy a možnosti další spolupráce. Tedy samozřejmě pokud jste schopni se domluvit cizím jazykem...,“ kritizoval Babiš Sobotku.