Premiér Andrej Babiš (ANO) znovu lobuje za lehčí úřednickou maturitu. Neabsolvování řádné „zkoušky dospělosti“ podle něj není žádný problém. „Myslíte si, že ten, kdo někdy někoho zaměstnával a dělal pohovory, se ptal na maturitu?“ tázal se řečnicky premiér ve svém příspěvku s názvem Čau lidi.
Babiš prohlásil, že vnímá kritiku vůči zavedení úřední maturity, kterou navrhl. V praxi by studenti kvůli covidu nedělali klasickou maturitu, ale opustili by střední školu na základě průměru vytvořeného z celého studia.
„Všichni říkají, že je to zkouška dospělosti. Dohromady 13 let školní docházky vyvrcholí maturitou, a to je to nejdůležitější? Ano, maturita je důležitá, ale proč nevnímáme situaci tak, jak je?“ táže se předseda vlády v „Čau lidi“.
Podle něj by měly školní záležitosti za bouřící pandemie trochu ustoupit. „Myslíte si, že ten, kdo někdy někoho zaměstnával a dělal pohovory, se ptal na maturitu? Zaměstnával jsem 35 tisíc lidí a nikdy jsem se na maturitu neptal,“ popsal premiér svoji zkušenost z řízení holdingu Agrofert. „Ptal jsem se: ‚Máš schopnost učit se novým věcem? Máš cíle? Máš sny? Jsi urputný? Umíš cizí jazyky? Jaké máš zkušenosti?‘ Toto zajímá zaměstnavatele,“ tvrdí Babiš.
Premiér dále říká, že by se o maturitách měla vést celospolečenská debata. Zmiňuje, že většina maturantů stejně po střední škole zamíří na vysokou. Navíc si studenti závěrečných ročníků mohou vybrat, zda zvolí nabídnutou úřední verzi maturity, či odmaturují klasickou cestou.
Premiér si myslí, že méně pracná varianta může výrazně pomoct studentům, kteří momentálně částečně pracují v nemocnicích nebo pečovatelských domech. „Žijí ve stresu, každý kolem sebe má nějaké zážitky s covidem. Studenti zdravotnických škol vidí umírat lidi, to je obrovský stres. Tak proč nejsme lidští? Proč to nemůžeme pochopit? Proč teď tak trváme na tom, že je maturita důležitá, když v jiných státech to chápou?“ brání „svoji“ maturitu Babiš a jako příklad uvádí Kanadu, Norsko nebo Irsko.
„Ať si pak vysoké školy určí, koho přijmou: ‚Ty máš normální maturitu, možná dostaneš více bodů. Ty jsi absolvoval úřední, možná dostaneš méně bodů.‘ Je to zkrátka o vysoké škole, jak to potom udělá,“ podotýká Babiš a naznačil, že by se měl změnit režim, v jakém jsou studenti zvyklí fungovat. „Naše škola nemůže fungovat stylem všechno se naučit nazpaměť a brzy to zase zapomenout.“
Premiér je terčem kritiky proto, že o maturitě by mělo rozhodovat ministerstvo školství. Babiš ale nemá zrovna v lásce šéfa resortu Roberta Plagu (za ANO) a pustil se do tématu sám. Na sociálních sítích se také objevily názory, že Babiš chce maturantům ulevit, aby si u nich nahnal politické body a získal i mladší voliče. Hnutí ANO podle průzkumů volí spíše starší lidé.
Spor s Blatným o ivermektin
V tradičním nedělním „Čau lidi“ mluvil Babiš také o vakcinaci, která neprobíhá oslnivým tempem. „Hlavním úkolem je snížit rozdíl mezi dodávkou a tím, kolik naočkujeme. Je skutečně důležité, abychom zrychlili očkování,“ uvedl premiér.
Pozastavil se také nad diskutovaným lékem ivermektin. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v neděli v Otázkách Václava Moravce na České televizi řekl následující: „Já bych si ivermektin nevzal, pokud ano, budu ho používat podle protokolu jako lék, který je ‚off label‘. Může být spojen s poškozením jater, ledvin, je třeba ho jako jiné experimentální léky používat opatrně, není možné ho podávat všem.“
Babiš se však zmíněného antiparazitika zastal: „Máme tady lék, který je velice levný, jsou na něj pozitivní ohlasy. Byl použitý na mnoha místech ve světě, nemá nežádoucí účinky. Tak proč bychom ho nemohli dát do ambulantní léčby?“