Premiér Andrej Babiš (ANO) se naštval na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Důvod? Šéf české diplomacie v týdnu upozornil na to, že resort zdravotnictví odmítl nákup milionu vakcín proti covidu ze Spojených arabských emirátů. Vakcína podle Babiše neměla povolení v EU a byla drahá. Podle Babiše se chce Petříček jen zviditelnit. Ministr zahraničí se proti tomu ohradil. Chtěl se jen prověřit využití vakcín z farmaceutické velmoci.
„Pan Petříček dobře ví, že nabídka je od nějaké podivné firmy, kde nějaká dáma s ruským jménem nabízí vakcínu AstraZeneca z Indie, která není povolena v EU, za desetinásobek ceny, než máme nakoupeno od AstraZeneca. Zatímco my jsme vakcínu nakoupili za 47 korun, nabídka z Emirátů je desetkrát dražší. Takže si chtěl někdo namastit kapsu,“ řekl premiér v rozhovoru pro sobotní Právo.
Nabídky z černého trhu podle Babiše vyšetřuje Evropská komise a OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům). „Pan Petříček akorát podrazil ministerstvo zdravotnictví. Ukázal, že je ochoten pro zviditelnění udělat cokoliv. Očividně lež do jeho repertoáru patří jako základní vybavení. Na vládě jsem o tom mluvil, že jde o černotu,“ rozčílil se Babiš.
Podobnou nabídku podle něj už Česká republika jednou dostala a firma AstraZeneca ostře protestovala. Podle Babiše je navíc ve smlouvě s firmou AstraZeneca zakotveno, že Česko nemůže nakupovat pod značkou nic mimo smlouvu.
Mohli jsme se o tom aspoň bavit, trvá na svém Petříček
Petříček se proti slovům Babiše ohradil. „Myslím, že od zviditelňování jsou tu jiní členové vlády. A podraz? Nabídku jsme standardně přinesli na Ústřední krizový štáb a chtěli jsme se bavit o možnosti prověřit využití licenčních vakcín z Indie, která je farmaceutickou velmocí. Ani toho jsme se nedočkali,“ napsal CNN Prima NEWS ministr zahraničí.
Chtěl, aby Česko nemuselo čekat na neregistrované ruské nebo čínské vakcíny, které na pokyn premiéra objednává prezident Miloš Zeman, ale aby se politici bavili o možnosti nákupu prověřené AstraZeneky, byť ze závodu, jehož šarže EMA zatím řeší.
„Indický výrobce je schopen produkovat 50 milionů dávek měsíčně. Myslím, že to za předběžná jednání stálo. Hovořil jsem o tom potom ještě s panem ministrem Blatným a rozumím důvodu, že v březnu a dubnu již mají v mnohem větším objemu přijít dodávky již registrovaných vakcín. Doufám, že heslo neregistrované vakcíny nechceme bude platit pro všechny výrobce stejně,“ dodal Petříček.
Na nabídku vakcín upozornil Petříček tento týden. Uvedl, že Česká republika dostala od Emirátů nabídku na nákup očkování AstraZeneca vyrobeného díky licenci v Indii. Vakcína podle něj mohla být v Česku nejpozději za dva měsíce.
„Ministerstvo zdravotnictví bohužel tuto nabídku odmítlo, stejně jako naši avizovanou snahu oslovit přímo výrobce v Indii. Chápu, že cena je vyšší, ale je dána celosvětovou poptávkou,“ řekl Petříček týdeníku Respekt.
Blatný: Musíme zajistit bezpečnost
Podobně jako Babiš už na Petříčkova slova reagoval šéf zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Žádnou oficiální nabídku na koupi vakcín AstraZeneca jsme od Spojených arabských emirátů neobdrželi. Z této země přišla nabídka od zprostředkovatele na nákup z Indie. Šlo o šarži, která nemá v EU povolení,“ napsal na Twitteru. „Vakcíny musíme nakupovat tak, aby byla zajištěna bezpečnost,“ dodal ministr.
Politici dlouhodobě mluví o tom, že vakcíny proti covidu jsou jediným východiskem, jak ven z pandemie. V Česku se ale nedaří očkovat tak rychle, i když tempo se pomalu zrychluje.
V prosinci se za den nenaočkovalo víc jak 20 tisíc lidí. V posledních dvou dnech dostalo dávku vakcíny přes 31 tisíc lidí. Ministr zdravotnictví Blatný v pátek řekl, že chce, aby bylo v březnu podáno alespoň 35 tisíc dávek denně a v dubnu 100 tisíc.
Koupí Česko ruskou vakcínu bez EU?
Mluví se také o tom, jestli Česko koupí vakcíny Sputnik V z Ruska nebo Sinopharm z Číny. Žádná z vakcín ale nemá souhlas Evropské lékové agentury (EMA). „Chceme, aby výrobci vakcíny měli souhlas Evropské lékové agentury. Proto by podle mého bylo skvělé, kdyby o registraci požádala i Čína,“ řekl Právu Babiš. Ještě zásadnější pro něj je, zejména v případě Sputniku V, aby dal souhlas SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) nebo ministerstvo zdravotnictví.
„Nikdy nedovezeme do ČR vakcínu bez jejich povolení. Vakcíny, které nemají souhlas EMA, musí posoudit SÚKL, poté může vydat výjimku k užití v nouzovém režimu ministr zdravotnictví,“ uvedl Babiš.
V případě Sputniku V se SÚKL začal na žádost Úřadu vlády předběžně zabývat dostupnými informacemi o této vakcíně. Bez unijní registrace očkuje ruskou i čínskou vakcínou Maďarsko, mimo státy EU například Srbsko. Ruský Sputnik získalo i Slovensko, okolnosti nákupu vakcíny bez souhlasu vlády vyvolaly krizi ve slovenské vládní koalici.