Vrchní soud rozhodne v kauze Čapí hnízdo
Vrchní soud v Praze ve čtvrtek rozhodl o odvolání státního zástupce v kauze Čapí hnízdo, v níž byl letos v lednu nepravomocně osvobozen bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová. Výsledek nesdělí, dokud rozhodnutí nedoručí státnímu zástupci a obhájcům, sdělila mluvčí soudu Kateřina Kolářová. Písemné vyhotovení usnesení podle ní nelze očekávat dříve než za měsíc.
Z procesního postupu nicméně vyplývá, že odvolací senát zřejmě osvobozující rozsudek zrušil a případ vrátil pražskému městskému soudu k novému projednání. Babišův obhájce Michael Bartončík sdělil, že rozhodnutí nemůže komentovat, dokud s ním není seznámen.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putinův fašistický režim musí prohrát. Rozpad Ruska by ale byl masakr, říká aktivista Sedov
O odvolání rozhodoval senát soudců Evy Brázdilové, Stanislava Králíka a Roberta Pacovského. „V neveřejném zasedání odvolací senát rozhodl usnesením, které bude nyní písemně vyhotoveno a následně rozesláno procesním stranám prostřednictvím soudu prvního stupně – Městského soudu v Praze. Vzhledem ke složitosti věci, jejíž spis čítá přes 36 tisíc stran, nelze písemné vyhotovení rozhodnutí očekávat dříve než za měsíc,“ uvedla Kolářová.
„Jelikož rozhodnutí ve věci dosud nebylo vyhotoveno, natož doručeno, a procesní strany se s ním tedy neměly možnost seznámit, nebude Vrchní soud v Praze výsledek jednání komentovat. Této zásady zdejší soud dbá ve všech věcech nehledě na jejich mediální sledovanost,“ doplnila mluvčí.
Vrchní soud v Praze nařídil v případu neveřejné zasedání, tedy jednání bez přítomnosti státního zástupce či obhájců. V neveřejném zasedání nelze podle trestního řádu odvolání pro nedůvodnost zamítnout a rozsudek prvostupňového soudu potvrdit. Soud ale může nepravomocný verdikt zrušit a případ vrátit zpět městskému soudu. Právě to v odvolání požadoval státní zástupce Jaroslav Šaroch.
„Jak vyplývá i z tiskové zprávy Vrchního soudu v Praze, nejsem ještě s obsahem rozhodnutí seznámen. Z povahy věci jej proto ani nemohu komentovat,“ napsal Bartončík.
Historie sporu
Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.
Podle nepravomocného rozhodnutí Městského soudu v Praze se ale v řízení neprokázalo, že Babiš s Nagyovou vyčlenili společnost Farma Čapí hnízdo z holdingu Agrofertu účelově proto, aby mohli požádat o dotaci. Agrofert z Babišových svěřenských fondů a Farma Čapí hnízdo si navíc podle soudce Jana Šotta vzájemně nekonkurovaly na stejném relevantním trhu. Šaroch v odvolání závěry soudu rozporoval.
Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022. Pražský městský soud případ projednával od loňského září, nepravomocný osvobozující rozsudek vynesl letos v lednu.