Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) si sice mohl díky osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo těsně před prvním kolem voleb oddechnout, i tak má ale stále co vysvětlovat. Především jde o podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků, které vyšetřují francouzské úřady. Kauza vyplavala na povrch již před posledními sněmovními volbami, a to v rámci takzvaných Pandora Papers. Co konkrétně o závažných podezřeních víme?
Pandora Papers se objevily počátkem října 2021, tedy pouze několik dní před českými volbami do Sněmovny. Za odhalením stálo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů, které zorganizovalo společnou práci celkem 600 žurnalistů ze 150 různých médií po celém světě.
Novináři v rámci Pandora Papers vinili státníky a celebrity z podezřelých transakcí a využívání offshorových firem, sídlících v daňových rájích, ale podnikajících například i v Česku. V sítích investigativních žurnalistů přitom uvízl také Babiš. On sám danou záležitost spojoval se snahou ovlivnit volby.
„No a je to tady. Čekal jsem, co na mě těsně před volbami vytáhnou, aby mě poškodili a ovlivnili české volby. Neexistuje žádná kauza, kterou by na mě mohli vytáhnout za dobu, co jsem v politice,“ napsal tehdejší premiér na Twitter.
Nikdy jsem neudělal nic nezákonného ani špatného, ale to jim nebrání v tom, aby mě zase zkusili očernit a ovlivnit tak české parlamentní volby.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) October 3, 2021
Co měl Babiš provést
Novináři v rámci Pandora Papers tvrdili, že Babiš před lety prostřednictvím řetězce offshorových společností získal vilu s pozemky v Mougins na jihu Francie. Dvě nemovitosti, včetně výše zmíněné vily s tříhektarovým pozemkem, pro něj podle listu koupila v roce 2009 společnost se sídlem v Monaku. Tu zase vlastní offshorová firma ze Spojených států. Nemovitosti vyšly na 14 milionů eur (zhruba 335 milionů korun).
Sledujte Superduel: Bitva o Hrad. Babiš a Pavel v debatě roku na CNN Prima NEWS
Prezidentské volby jdou do finále. CNN Prima NEWS a Prima odvysílají 25. ledna Superduel: Bitva o Hrad. Andrej Babiš, nebo Petr Pavel? Kdo ovládne před druhým kolem prezidentského klání televizní souboj, který může mít zásadní vliv na rozhodování voličů? Střet argumentů v moderním studiu s diváky budou moderovat Terezie Tománková a Petr Suchoň. Živé vysílání začíná ve 20:15 hodin.
Ve smlouvě o koupi, do níž nahlédl Le Monde, se uvádí, že celá částka byla „zaplacena v hotovosti“, což lze chápat také jako běžný převod. Dokumenty z Pandora Papers však zároveň uvádějí, že údajná Babišova americká společnost použila na financování nákupu domů v Mougins půjčku 15 milionů eur od offshorové společnosti registrované na Britských Panenských ostrovech.
Babiš vyšetřování popírá
Téma francouzského vyšetřování se ve veřejném prostoru objevilo znovu v době prezidentských voleb. Babiš popíral, že byl měl být ve věci vyšetřován. Po vyhlášení prvního kola prezidentských voleb uvedl, že pokud má být vyšetřován, tak by ho nejdříve musel někdo kontaktovat. „Nikdo mě nekontaktoval,“ konstatoval šéf hnutí ANO. Naznačil, že zprávy o vyšetřování jsou výmyslem médií, především právě zmíněného francouzského deníku Le Monde, který o prošetřování informoval jako první už v létě.
„Je to stejné jako v roce 2017. Tehdy jsem byl obviněn stejnou partou, tedy panem Bakalou, který to celé organizoval, že nemám transparentní peníze na dluhopisy. Já si tehdy nechal udělat audit, abych veřejnosti ukázal, že je to lež. Původ peněz jsem prokázal. Chápu, že je před volbami, že se to znovu opakuje,“ řekl Babiš CNN Prima NEWS. Rovněž odmítl, že by vlastnil nějaký offshore či se dopustil praní peněz.
Podezřelé finanční machinace
Babišův argument, že jej někdo musí kontaktovat, je však podle Francouzů nesmysl. „To je naprosto absurdní. Ve Francii můžete být vyšetřováni i bez toho, že by vás kdokoli kontaktoval. Pro prokuraturu neexistuje absolutně žádná povinnost dávat podezřelému vědět, že je vyšetřovaný. To je úplně iracionální stížnost,“ vysvětlil francouzský právník William Bourdon pro web investigace.cz, jenž se podílel na Pandora Papers.
Podobně hovoří také francouzské úřady. „Upozorňuji, že osoby, které jsou předmětem vyšetřování, o něm podle francouzského trestního řádu nemusí být informovány. To se mění teprve před jejich případným výslechem na svobodě nebo vzetím do vazby,“ řekl za Národní finanční prokuraturu Hospodářským novinám Jocteur-Monrozier. Potvrdil také, že vyšetřování skutečně probíhá. V únoru 2022 jsme zahájili předběžné vyšetřování kvůli podezření z praní špinavých peněz a závažných daňových úniků,“ sdělil.