Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům v dohodě o normalizaci vztahů s Izraelem. V prohlášení zveřejněném na Twitteru o tom v pátek informoval americký prezident Donald Trump. Informaci následně potvrdily také Bahrajn a Izrael. Palestinci krok označili za bodnutí do zad. Agentura Reuters napsala, že rozhodnutí, k němuž patrně přispěly sdílené obavy z Íránu, může izolaci Palestinců prohloubit.
„Je to historický průlom k zajištění míru na Blízkém východě,“ uvedly Spojené státy, Bahrajn a Izrael ve společném prohlášení. „Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečnost a prosperitu v regionu, stojí v prohlášení.
Joint Statement of the United States, the Kingdom of Bahrain, and the State of Israel pic.twitter.com/xMquRkGtpM
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) September 11, 2020
Izraelský premiér označil dohodu o normalizaci vztahů s Bahrajnem za známku „nové éry míru“. „Po mnoho dlouhých let jsme investovali do míru a nyní bude mír investovat do nás, přinese opravdu významné investice do izraelské ekonomiky, a to je velmi důležité,“ uvedl Netanjahu.
Bahrajnská tisková agentura BNA napsala, že král při telefonátu s Trumpem a Netanjahuem zopakoval, že je nutné, aby byl zajištěn spravedlivý a trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci na základě dvoustátního řešení, tedy vzniku nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Mediální poradce bahrajnského krále podle Reuters uvedl, že bahrajnská normalizace vztahů s Izraelem potvrzuje, že spravedlivý a trvalý mír je nejlepší cestou, jak garantovat práva Palestinců.
Palestinci považují dohodu za „bodnutí do zad“
Palestinci se obávají, že rozhodnutí SAE a Bahrajnu oslabí dlouhodobé panarabské stanovisko, které normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy podmiňuje izraelským uznáním palestinského státu a jeho stažením z okupovaných území. Palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu a radikální hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, dohodu odsoudily. „Dohoda mezi Bahrajnem a Izraelem je bodnutí do zad pro palestinskou věc a palestinský lid,“ uvedl podle agentury AFP palestinský ministr sociálních věcí Ahmad Madždalání. Hamás dohodu označil za „agresi“.
Oznámení dohody naopak za důležitý krok považuje egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Ten na Twitteru uvedl, že dohoda pomůže nastolit „stabilitu a mír na Blízkém východě způsobem, který povede k spravedlivému a trvalému urovnání palestinské otázky“.
Krok Bahrajnu je další velkou změnou ve stycích mezi arabskými státy a Izraelem poté, co 13. srpna Izrael a SAE nečekaně oznámily, že podepíšou dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů. Do té doby je s Izraelem udržovaly pouze Egypt a Jordánsko.
Palestince postup SAE rozhněval a vyvolal obavy, že krok oslabí dlouhodobé panarabské stanovisko, které normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy podmiňuje izraelským uznáním palestinského státu a jeho stažením z okupovaných území.
Ministři zahraničí zemí Ligy arabských států (LAS) ale na jednání ve středu v Káhiře odmítli dohodu mezi Izraelem a Spojenými arabskými emiráty odsoudit. Významný člen LAS Saúdská Arábie zopakovala, že stále podporuje palestinský požadavek na vlastní stát, avšak ani Rijád dohodu mezi SAE a Izraelem výslovně neodsoudil.
Trumpova vláda se podle Reuters pokusila přimět i další sunnitské země, aby navázaly vztahy s Izraelem. Nejvlivnější z nich – Saúdská Arábie – ale dala najevo, že na to není připravena.