Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.
„Bohemia Energy nám v září napsala, že ruší fixaci na energie i přesto, že v létě mě k tomuto kroku společnost vyzvala. Okamžitě jsem to začala řešit a hledat jiné možnosti,“ popisuje Lucie z Prahy-východu.
Energii a plyn nakonec rodině převedla do společnosti Innogy. Učinila tak velmi rychle, a to ve chvíli, kdy jí společnost BE už neodpověděla na mail a následně přišla informace o tom, že společnost ukončuje dodávky energie.
V té době ještě nevěděla, že pod BE spadají i její devadesátiletí prarodiče, kteří měli smlouvu u společnosti X Energie.
„Ti by se to zřejmě ani nedozvěděli, nemají internet a v TV se mluvilo stáje jen o BE, a v pondělí by vyrazili platit další měsíc na poštu. Řekla jsem jim, že jim to začnu rovnou vyřizovat a ať nic neplatí,“ popisuje dále vnučka s tím, že si okamžitě zjistila situaci na trhu, obvolala několik společností a nejvýhodnější podmínky jí nakonec nastavila opět společnost Innogy.
Celá situace je ale o něco složitější. Všichni zákazníci BE automaticky v první fázi přecházejí k takzvanému dodavateli poslední instance, aby jim neskončily dodávky. Ty jsou sice částečně regulovány Energetickým regulačním úřadem, odvíjejí se však od aktuální situace na trhu. A mohou být vyšší než u běžného dodavatele. V případě prarodičů z Prahy je to Pražská energetická (PRE) a Pražská plynárenská (PP), která konkrétně za plyn nastavila pro tyto dva seniory z Prahy cenu 3 800 korun za MWh.
Senioři zaplatí až 30 tisíc za rok
„Za rok spotřebují až 8 500 MWh jen za plyn, protože tím vaří, topí, a je to tak pro ně nárůst z 12 tisíc na 30 tisíc ročně,“ vysvětluje dále Lucie. Přechod od dodavatele poslední instance může proběhnout během půl roku, lidé tak mají dost času si administrativu vyřídit. I přesto, že to Lucie věděla, čekat nechtěla.
Novou smlouvu mohla uzavřít právě i u PRE nebo PP, ty ale tak výhodné podmínky v případě seniorů z Prahy neměly. „Hodně se bojím, že to půjde ještě víc nahoru, a nechci, aby seděli doma v zimě. Jsme nervózní z toho, že vlastně vůbec nevím, kdy se někdo ozve, za kolik to bude atd.,“ vysvětlila, proč to začala řešit tak rychle.
Obrátila se tak právě na Innogy, která nejen jí, ale i jejím prarodičům smlouvu nabídla. „Cena, kterou nabídli, je 3 060, a je tak o stovky korun výhodnější než u PRE. Je navíc s fixací na tři roky. První rok sice bude babička s dědou platit nekřesťanské peníze, protože se neví, co se bude dít, ale už ve druhém roce smlouvy jim to zlevní o 50 procent a dostanou se cca na stejnou částku jako nyní,“ doplnila dále vnučka Lucie.
Dopad až na 900 tisíc lidí
Na celé situaci ji nejvíce děsí právě to, že by se o situaci její prarodiče taky nemuseli vůbec dozvědět a až půl roku by platili velké částky. Dále má stále otazník nad tím, zda jim Bohemia Eenergy vůbec něco vrátí, protože firmě zaplatili tisíce korun na zálohách.
Bohemia Energy oznámila ukončení dodávek energií ve středu. Ještě den předtím ovšem lákala nové zákazníky, jak informovala CNN Prima NEWS. V pátek však Bohemia Energy tiskovým prohlášením ujistila, že svým závazkům plně dostojí a peníze na případných přeplatcích lidem vrátí. O tom, že Bohemia Energy pravděpodobně skončí, se už ale v energetických kruzích debatovalo několik dní předtím.
Oznámení o ukončení činnosti se kromě samotné Bohemia Energy týká společností Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a právě i X Energie. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600 tisícům zákazníků, plyn téměř 300 tisícům. Jako důvod ukončení činnosti Bohemia Energy uvedla extrémní růst cen energií na trzích.