Jakmile jsou problémy s bankovním sektorem v USA, budou i v Evropě a v Česku, je to jen otázka času, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Pikora. Podle něj ale zatím není třeba obávat se o vklady. S bývalou zástupkyní České republiky ve Světové bance Janou Matesovou se shodli, že tuzemský bankovní trh je jeden z nejlépe hlídaných na světě. Matesová zároveň popsala, jak bojovat s vysokou inflací.
V USA v posledních dnech skončilo několik bank. Například páteční uzavření Sillicon Valley Bank je největším krachem finančního domu od roku 2008. Podle ekonoma Vladimíra Pikory to může mít dopad i na starý kontinent. „V Evropě začaly padat ceny akcií bank a trhy si nejsou jisté, že to dopadne dobře,“ popsal v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Dodal, že je ale zatím málo informací, aby se dalo říct: „Bojte se o své vklady.“ Podle něj je ale evidentní, že riziko roste.
S bývalou zástupkyní Česka ve Světové bance Janou Matesovou se shodl, že tuzemské banky jsou jedny z nejzdravějších na světě a budou mít případně problém až později. „Český bankovní trh je jeden z nejlépe hlídaných na světě. Zkušenosti z posledních 20 let ukazují, že je stabilní,“ uvedla Matesová s tím, že v případě problémů by Česká republika byla jednou z posledních na ráně. Podle Pikory ale bankovní krize do Evropy časem přijde. „Bankovní sektor je propojený. Jakmile jsou problémy v USA, budou i v Evropě a v České republice, je to otázka času,“ podotkl ekonom.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Největší bankovní krach v USA od finanční krize: Končí Silicon Valley Bank
Chybí ochota utáhnout si opasky
Matesová zdůraznila, že máme stále vysokou inflaci, která v únoru dosáhla na 16,2 procenta. „Je to opravdu nesmírné ekonomické zlo, je nutné s tím bojovat,“ sdělila Matesová. Podle ní už ke snížení inflace zákroky centrální banky nestačí. „Když je nad třemi procenty, je potřeba nevalorizovat příjmy domácností, tedy jak mzdy tak důchody, o celou inflaci, jinak přiléváme benzin a neudusíme jí,“ popsala Matesová.
Podle Pikory je celou situaci potřeba lépe komunikovat. „Musíme se dostat do situace, kterou jsme viděli v 90. letech. Tehdy byla inflace 50 procent a politici začali vysvětlovat, co je potřeba dělat a jak dlouho to bude trvat. To zde nyní nevidím. Předseda vlády by se měl postavit před lidi a jasně říct, jak to bude – že se budou utahovat opasky,“ sdělil Pikora s tím, že v 90. letech byli lidé ochotni si opasky utáhnout, ale teď k tomu ochota není, protože lidé nemají důvěru.
Matesová zároveň připomněla, že tehdy se inflaci podařilo zkrotit během jednoho roku. „Byl to rok 1993, inflaci se podařilo zkrotit velice rychle. Brutálně to postihlo domácnosti, ale lidé věděli, že nejlepší cesta, jak se z toho dostat, je chvíli to vydržet,“ sdělila Matesová.