Kalifornské bankovní regulační orgány uzavřely SVB Financial Group, mateřskou společnost Silicon Valley Bank. Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008, kdy vrcholila finanční krize, uvedla agentura AP. Správcem banky byla jmenována Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Ta uvedla, že aktiva banky činí 209 miliard amerických dolarů (4,6 bilionu korun) a vklady 175,4 miliardy USD.
SVB se specializuje na technologické společnosti podporované rizikovým kapitálem. Tento týden banka oznámila, že chce navýšit kapitál o více než dvě miliardy USD. Jako jeden z důvodů, proč chce získat nový kapitál, uvedla, že klientům dochází hotovost. Rostoucí úroky, obavy z recese a zpomalení trhu s primárními nabídkami akcií ztěžují začínajícím společnostem možnosti, jak získat další hotovost. To zřejmě způsobilo snížení vkladů firem u bank, jako je SVB.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Akcie prošly krvavou lázní. Svět se bojí bankovní paniky, varuje ekonom
Akcie banky v reakci na zprávu o navýšení kapitálu ve čtvrtek klesly o 60 procent. V pátek před oficiálním zahájením obchodování na burze akcie ztratily dalších 66 procent, než bylo obchodování s nimi zastaveno v očekávání dalších zpráv.
Kovanda: Loni jsme se zadlužili stejně jako za předchozích 11 let. Hrozí nám řecký bankrot?
Státní dluh loni narostl o 430 miliard korun, to je nejvíce v historii. Stejný dluh měly v součtu vlády od roku 1993 do roku 2004, připomněl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. S komentátorem Seznam Zpráv Petrem Holubem se ale shodl na tom, že řecký scénář České republice nehrozí.
Analytici z Wall Street již dříve uvedli, že nepovažují za pravděpodobné, že by se potíže SVB rozšířily do celého bankovního systému. Banka Morgan Stanley ve zprávě pro klienty uvedla, že problémy SVB jsou velmi ojedinělé.
Trh se obává „rozlití“ krize kolem Silicon Valley Bank, ale zatím spíše jen v segmentu malých a středně velkých amerických bank, uvedl ekonom Lukáš Kovanda. Největší bankovní domy v USA podle něj zůstávají vůči možnému zásadnějšímu otřesu amerického bankovnictví do značné míry imunní. Případná americká bankovní krize by tedy neměla přerůst v mezinárodní záležitost a neměla by se týkat evropských bank. Tedy ani těch českých.
Ojedinělý jev, nebo rozsáhlá krize?
Navzdory tomu však v pátek bankovní tituly obchodované na pražské burze ztrácely. Například Komerční banka odepsala kvůli dění v USA necelá dvě procenta a Moneta bezmála jedno procento. „Tyto poklesy jsou však zatím spíše důsledkem určité negativní psychologické vlny, jež může rychle opadnout. Pokud kolaps Silicon Valley Bank zůstane ojedinělým jevem nebo pokud nepřeroste v rozsáhlejší krizi amerického bankovnictví,“ vysvětloval Kovanda.
Tempo inflace zpomalilo, přibrzdil růst cen energií. Pomohl zásah státu, řekl ekonom
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku letos v únoru zpomalil z lednových 17,5 procenta na 16,7 procenta. Oznámil to v pátek Český statistický úřad (ČSÚ). Ke zpomalení inflace přispělo podle statistiků hlavně zmírnění růstu cen týkajících se bydlení, například elektřiny a plynu. Meziměsíční inflace poklesla ještě výrazněji než meziroční, potraviny však stále zdražují. Zatímco v lednu rostly ceny meziměsíčně o šest procent, v únoru už jen o 0,6 procenta.
Sillicon Valley Bank ve středu šokovala trhy nečekaným prohlášením, že musí svůj kapitál navýšit pod tíhou nastalých, nepříznivých okolností, připomněl ekonom. „Banka se zaměřuje na obsluhu a financování startupových projektů, tedy mladých technologických firem, které jsou obecně relativně vysoce citlivé na vývoj tržních úrokových sazeb,“ doplnil.
Její středeční prohlášení zapříčinilo, že začaly vznikat vážné pochyby o její finanční kondici a objevily se zprávy o masových výběrech vkladů její klientely. Poté nastal takzvaný „run na banku“. Podle Kovandy se klienti v takové situaci snaží hromadně a v panice vybrat své vklady a dochází k tomu, že důvěra v danou banku je vážně otřesena. Tím okamžikem prakticky přestává být schopna plnit svoji základní roli.
„Zatím zůstává otázkou, zda run na Silicon Valley Bank bude jen ojedinělou, izolovanou záležitostí, nebo zda jde o počáteční projev širšího fenoménu,“ dodal.