Vláda až po prezidentských volbách zjistila, že jí valorizace důchodů dělá problémy, kritizovala ekonomka Ilona Švihlíková. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodala, že koalice neřeší příčinu, ale následek, a ještě k tomu „blbě“. Podle člena Národní rozpočtové rady Petra Musila ale vládní zástupci nemají příliš na výběr, jak se bránit rozvratu veřejných financí.
„Vláda, kupodivu po prezidentských volbách, zjistila, že valorizace (penzí) jí způsobuje značné problémy, a rozhodla se to řešit na úkor důchodců,“ kritizovala vládní zástupce v pořadu 360° Švihlíková.
ČTĚTE TAKÉ: Pavel se k funkci promlčel a přestává se hlídat. Sto dní hájení dostat nemohl, říkají komentátoři
Podobný argument v posledních dnech vyzdvihuje i opozice, vláda však namítá, že s valorizací počítala ale ne s tak velkou. Valorizace se totiž řídí inflací, která byla nakonec vyšší, než se původně předpokládalo. „Řeší se následek a ne příčina, a ještě k tomu blbě a pozdě,“ tepala vládu ekonomka.
Tři hlavní balíky
„Takže vláda měla nastoupit a seškrtat na loňský rok rozpočet o 220 miliard korun?“ ptal se jízlivě člen Národní rozpočtové rady Petr Musil. Vláda podle něj zkrátka někde škrtat musí a na výběr má z důchodů, zdravotnictví nebo školství. „To jsou největší balíky, které se rozdělují ve veřejných financích,“ vysvětlil.
Pokud chceme, aby Fialův kabinet šetřil, musíme ho podle Musila nechat konat. Švihlíková ale oponovala, že tyto kroky vláda nezmínila v programovém prohlášení. „Lhala,“ podotkla. Nyní bude záležet, jak se ke snížení valorizace postaví nový prezident, který může zákon vetovat. Rozhodovat asi bude Ústavní soud.
Celý rozhovor s ekonomy Švihlíkovou a Musilem najdete v přiloženém videu.