Barefoot obuv a těhotenství: Jak může správná volba bot ulevit nastávajícím maminkám?

Těhotenství je turbulentní období plné změn. Nastávající maminky se v rychlém tempu musí vypořádat s fyzickými, psychickými i hormonálními proměnami. Z těch viditelných se pozornost nejčastěji upíná především na rostoucí bříško a celkovou proměnu postavy. Je až překvapující, že se ve velkém výčtu změn často zapomíná na chodidla, která během těhotenství hrají nemalou roli, protože nesou váhu celého těla. Proto, aby nastávající maminka uměla dobře nést své tělo a těhotenské bříško, je důležité mít vědomou a aktivní oporu nohou o zem. S tím může pomoci barefoot obuv.

„Během těhotenství je vhodné věnovat pozornost péči o chodidla a výběru vhodné obuvi. V těhotenství se totiž nejen mění tvar nohou, ale i způsob chůze, což je dáno posunem těžiště a hormonálními vlivy, zejména uvolňováním relaxinu. Ten rozvolňuje vazy a klouby, čímž pomáhá připravit tělo na porod, zároveň však ovlivňuje i stabilitu a způsob, jakým se ženské tělo v těhotenství pohybuje. Je tedy vhodné věnovat se během těhotenství i cvičení pro navnímání a posílení chodidel,“ říká urogynekologická fyzioterapeutka Tereza Sikorová.

Proč pohyb začíná od chodidel?

Chodidla hrají klíčovou roli při udržování rovnováhy a správného držení těla. Jejich činnost ovlivňuje celý pohybový aparát. Když jsou nohy aktivní, pomáhají tlumit nárazy směřující zespodu a chrání tak paty, kotníky, kolena, kyčle i páteř. Zapojené svaly nohou zároveň odlehčují kyčlím, které bývají v těhotenství často nadměrně zatěžované. Nohy jsou navíc významným orgánem hmatu. Pro orientaci při chůzi, pro bezpečný odraz a bezpečný nášlap i pro jistý stoj, který neunaví. Pokud je obuv příliš měkká nebo podpůrná, může snižovat aktivitu svalů nohou a tím narušovat stabilitu.

ČTĚTE TAKÉ: Česká populace budoucnosti? Počet dětí ovlivní „avoiders“, finanční nejistota i životní styl

Chůze naboso, kterou barefoot obuv napodobuje, přirozeně stimuluje svaly chodidel a pomáhá ženě lépe vnímat své tělo a správně zvolit vhodnou obuv i styl chůze. Aktivní chodidla těhotným ženám napomáhají lépe unést váhu těla, stabilizovat postavení páteře a tím snižovat riziko bolesti zad, což může pozitivně ovlivnit i průběh porodu.

Překvapivá spojitost

Málokdo si uvědomuje, že mezi chodidly a pánevním dnem existuje úzká souvislost. Právě tato dvě místa těla, která jsou zdánlivě tak vzdálená, spolu při chůzi i stání intenzivně komunikují. Aktivní a vnímavá chodidla pomáhají pánevnímu dnu lépe reagovat na změny tlaku, což je v těhotenství klíčové. Díky správné opoře nohou se může pánevní dno přirozeně zapojovat do každodenního pohybu – bez přetížení a bez nutnosti vědomého stahování. To přispívá k jeho pružnosti, stabilitě a připravenosti na porod.

„Možná to zní zvláštně, ale propojení chodidel a pánevního dna je klíčové pro správné držení těla i optimální funkci svalů pánevního dna. Pokud chodidla nefungují optimálně například kvůli nevhodné, stažené obuvi, může to ovlivnit celou osu těla až po pánev,“ vysvětluje Tereza Sikorová a dodává: „To je důvod, proč se jako urogynekologická fyzioterapeutka zaměřuji i na chodidla a spolupracuji se značkou VIVOBAREFOOT.“

Výhody barefoot bot pro těhotné ženy

Barefoot boty představují pro těhotné ženy především úlevu od pocitu stísnění v tradiční obuvi. Chodidla, která v průběhu těhotenství často otékají, mají v barefoot botách více prostoru, což může zmírnit tlak a nepohodlí. Dostatečný prostor v barefoot obuvi podporuje zapojení svalů chodidel, posiluje jejich stabilitu a pomáhá zlepšit rovnováhu. Často může barefoot obuv přispět také ke snížení bolesti zad a kloubů. To je způsobené tím, že přirozený pohyb chodidla stimuluje stabilitu, správné držení těla a vědomé nesení těhotenského bříška, což může mít pozitivní dopad na porod a rekonvalescenci po něm.

Přechod na barefoot obuv by měl být ale vždy postupný. Pro ženy, které nebyly zvyklé barefoot obuv před těhotenstvím nosit, může být adaptace během těhotenství náročná. Tento typ obuvi neobsahuje tradiční vložky a změkčení, což znamená, že pro pohodlnou chůzi je nutné mít aktivní a posílené svaly chodidel, což není pro každého snadné.

„U žen, jejichž chodidla během těhotenství otékají nebo mění tvar, může být také obtížné najít správný typ bot, které poskytují dostatečnou oporu a zároveň prostor pro pohodlný pohyb. V případě velkých otoků a velkého nárůstu hmotnosti je vhodné přechod na barefoot obuv konzultovat se svým lékařem. V každém případě nejde jen o výměnu bot samotnou. Vždy je potřeba postupně připravit chodidla na změnu například jednoduchým cvičením pro jejich aktivaci a posílení,“ radí Tereza Sikorová, která je ambasadorkou značky VIVOBAREFOOT.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kožních nádorů přibývá, ročně jim podlehne až 500 Čechů. Lékaři varují před kosmetickými kúrami

Tagy: