Podíl splněných slibů vlády je mnohem nižší, než 93 procent uváděných premiérem Fialou, říká bývalý ministr pro místní rozvoj a někdejší šéf Pirátů Ivan Bartoš. V otevřeném rozhovoru se kriticky vyjádřil nejen k údajným tlakům z ODS, ale i ke svému předvolebnímu koaličnímu partnerovi STAN. Podaná ruka Starosty, jak tvrdí šéf hnutí Vít Rakušan, podle Bartoše neplatí.
Jaké máte s odstupem času pocity z toho všeho, co se odehrálo na podzim loňského roku ohledně odchodu Pirátů z vlády? Cítíte se zhrzeně?
Různí lidé se mi snaží nacpat, že jsem uražený. Ale není to pravda. Politika je drsná, někdy jdete nahoru, někdy dolů. ODS nám házela klacky pod nohy ještě dávno před mým vyhazovem – Stanjura nám například zkrátil rozpočet ministerstva pro místní rozvoj na 87 procent. Již jednou schválené investice na výstavbu levného nájemního bydlení z národního plánu jsme museli vybojovat natřikrát, neustálé „zdržovačky“ u důležitých zákonů pro občany... Na podzim Piráti neuspěli v krajských volbách a podle mě to byl jeden z důvodů, proč se premiér rozhodl, že nás dostane z vlády. Nemalé části ODS a lidem na ni napojených jsme tam vadili od začátku. To se v politice děje, strany nejsou přátelé. Vít Rakušan není kamarád Petra Fialy. Jsou to konkurenti.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ve Sněmovně leží spousta nedodělků. Vláda má přitom jen půl roku, aby dotáhla své sliby
Litujete něčeho?
Na rekonvalescenci jsem si tehdy vzal dva týdny, kdy nejednala Sněmovna. Potom jsem se vrátil, chodím do práce, věnuji se našim prioritám. Je potřeba jít dál. Ale zpětně si myslím, že jsme měli být ve vládě tvrdší, měli jsme dělat větší humbuk. Ale jelikož jsme fér politici, tak jsme nechtěli svádět boje přes média, když vláda měla tak nízkou důvěru občanů. Zhrzená by mohla být spíš KDU-ČSL se svými 2,5 procenty, což je výsledek vládnutí v rámci Spolu. Koaličním partnerům ODS se v této vládě děje to samé, co se stalo sociální demokracii a komunistům v koalici s ANO. ODS má svých 10 až 11 procent, zatímco její partneři jsou pod hranicí volitelnosti. Není to chytrý způsob vládnutí, pokud nemá být v příštím roce koalice ODSÁNO. Což si ovšem nemalá část ODS přeje.
Koho myslíte konkrétně tou nemalou částí ODS? Petr Fiala i Zbyněk Stanjura jakoukoliv spolupráci s ANO striktně odmítají.
Rétoricky proti tomu vystupují. Ale třeba lidé jako ministr dopravy Martin Kupka, ministr spravedlnosti Pavel Blažek, ti to berou velmi pragmaticky. Pan Benda (předseda poslaneckého klubu ODS, pozn. red.) si velmi rozumí s paní Schillerovou. Proto Sněmovna dosud neschválila úpravy jednacího řádu, které navrhuje Jakub Michálek. Ale nebudu spekulovat, co udělají jiné strany. Piráti nechtějí, aby tady vládlo ODSÁNO nebo Andrej Babiš s SPD či s komunisty. Naším cílem je zabojovat, udělat dvojciferný výsledek a snažit se, aby v zemi byla demokratická vláda – ale s patřičnou silou Pirátů. Ty tři roky byly náročné, protože jsme měli jen čtyři poslance. A Starostové nás velmi často nepodrželi, přitom tu váhu s 33 poslanci měli.
Byla koalice se STAN vaše největší politická chyba?
Řekl bych, že to byla dobová nutnost. V tu chvíli to byl velký politický pragmatismus. Až později se ukázalo, že heslo STAN o tom, že podaná ruka Starosty platí, vlastně neplatí.
STAN má nějakou strategii, která marketingově špatná není. To, že nemá reálný obsah, je jiná věc.
Nebojíte se, že vám Starostové přeberou voliče? V průzkumech jim preference stoupají.
Mají nějakou strategii, která marketingově špatná není. To, že nemá reálný obsah, je jiná věc. Politika je soutěž o přízeň voličů a musíme udělat maximum a věřit, že to uděláme správně.
Říkáte, že Piráti mají cílit na dvojciferný výsledek. Jak to chcete udělat? Několik posledních voleb se vám moc nepovedlo.
Celostátní volby fungují výrazně jinak než třeba krajské. Cesta, kterou nastavil nový předseda Zdeněk Hřib, je dobrá. Máme skvělé odborníky na ekonomiku, na zahraniční politiku. Akcentace těchto témat je hodně důležitá. Spousta našich návrhů se objevila v návrzích NERV. Tím receptem jsou dobré osobnosti, vycentrování strany, modernizace České republiky – což se vládě Petra Fialy nedaří, alespoň podle zpráv NKÚ. Zejména v resortech, kde se to má dít – na ministerstvu průmyslu, ministerstvu školství.
Četnost jednání Sněmovny ukazuje, že koalice zákony nechce schvalovat.
Premiér ale nedávno řekl, že vláda splnila nebo splní 93 procent svých slibů.
Je to totální výmysl, splněných je asi 40 procent věcí. Reformy, které by měly pro lidi největší přínosy, a za které jsme bojovali, však chybí nebo jsou zaseknuté. Je vidět, že po našem odchodu není vůle je realizovat. Pořád nemáme zákon o podpoře bydlení, reformu antimonopolního úřadu, zákon o lobbingu. Řekli jsme, že chceme 13 protikorupčních zákonů, osm jich je prosazeno, pět jich chybí. A vypadá to, že se ani nestihnou. Velké věci jdou k ledu. A od té doby, co jsme byli odejiti z vlády, jde k ledu třikrát tolik věcí. ODS pořád vykřikuje, že chce nízké daně. V programovém prohlášení jsme měli valorizaci slevy na poplatníka, lidem by zůstalo víc peněz a mělo by to největší efekt na ty, kteří berou nejméně. A přes svátky jsem četl vyjádření Zbyňka Stanjury, že se to nestihne a nebude se to dělat. Od února měl začít platit zákon o právu na digitální službu – tedy, že pokud člověk chce, úřad ho musí obsloužit elektronicky. A Sněmovnou prošel přílepek od ministra Jurečky s odkladem na dva roky. Vláda přece nemůže rok do voleb říct, že už nebude dělat nic a pojede jen kampaň. I četnost jednání Sněmovny ukazuje, že koalice ty zákony nechce schvalovat.
Co se týče zákona o podpoře bydlení, premiér Fiala prý přislíbil, že zákon určitě projde. Takhle mi to říkal váš nástupce na ministerstvu Petr Kulhánek ze STAN. Věříte tomu?
Akorát ten zákon vykostí. Vláda zákon už schválila a je takový mechanismus, kterému se říká koaličně schválený zákon. To znamená, že se ve Sněmovně bez svolení resortního ministra zákon už nemění. Což tedy ODS několikrát flagrantně porušila a chce to porušit i teď. Ten zákon je pro lidi, chybí tu 30 let, dělal jsem na něm s Marianem Jurečkou, který se k němu ani teď nehlásí. Ten kompromis je, že nevznikne povinnost kontaktních míst v obcích, tím pádem zákon nebude fungovat, jak by měl. Není totiž jen pro těch 150 tisíc lidí, kteří nemají kde bydlet, ale pro milion a půl lidí, kterým se může z týdne na týden stát, že nebudou mít kde bydlet. Ale evidentně se vysoké ceny bytů někomu hodí.
(V původním návrhu schváleném vládou se počítalo s tím, že kontaktní místa vzniknou v každé obci s rozšířenou působností. V kontaktních místech mají pracovat odborníci, kteří dokáží řešit nebo zprostředkovat poradenství a pomoc související s tematikou ztráty bydlení. To vadilo zejména ODS, které se nelíbil nárůst počtu úředníků. Nová dohoda vypadá podle informací CNN Prima NEWS tak, že vznik kontaktních míst bude jen dobrovolný – pozn. red.)
Komu?
Těm, kdo ty byty vlastní. Těm, kdo ty byty staví. Developer nepostaví o byt víc, než je pro něj výhodné. Komerční nájem nikdo nepronajme za míň, než by mohl získat. Přijde mi, že nemalé části lidí se situace s bydlením a rostoucí ceny nemovitostí a pronájmů prostě hodí.
Takže podle vás jdou někteří politici ODS na ruku developerům?
No jéje. Je skloňovaná výstavba, výstavba, výstavba. Přitom v ČR je 200 tisíc volných bytů. A spoustu z nich lidi nepronajímají, protože je s tím moc práce, cena toho bytu roste, i když v něm nikdo nebydlí.
Proč torpédují zákon, který má pomoci 1,5 milionu lidí a ušetřit čtyři miliardy ročně?
Můžete být konkrétní, koho tím máte na mysli?
Kdo nejvíc ten zákon kritizuje? Ministr ODS Martin Kupka, ICT unie, poslanec ODS Jiří Havránek, někteří zástupci ANO. Nevím, jaké jsou ty důvody. Ale proč torpédují zákon, který má pomoci 1,5 milionu lidí a ušetřit čtyři miliardy ročně? Zaklínají se falešným argumentem a licitují o jednotkách úředníků. Pokud jeden úředník zabrání tomu, aby se jeden člověk nedostal do kriminálu, protože skončí na ulici a krade, tak to za to přeci stojí. Řeším to i na soukromé bázi. Jednou se mi ozval soused, pracující důchodce, že kvůli covidu nedokázal zaplatit tři nájmy. Dostal výpověď z bytu a nevěděl, co má dělat. Nakonec se nám podařilo sehnat mu byt na Jižním Městě v Praze, který zvládá zaplatit i z důchodu. A to jsou lidé, kteří si neumí najít byt na internetu, kteří nevědí, jak lze vyřešit hmotnou pomoc na kauci na byt.
Vypadá to, že pod stůl spadne i další pirátský priorita – reforma antimonopolního úřadu. Co na to říkáte?
Ten zákon je potřeba. Přes antimonopolní úřad jdou největší zakázky v České republice. Ten proces není transparentní, není předvídatelný. Všechny věci, které jsme navrhli, jsou podle vzorů ze zahraničí a prodiskutované s odborníky. Šéf antimonopolního úřadu je fakticky jedním z nejsilnějších hráčů v České republice. Je to špatně, stačí si přečíst analýzy Tranparency International a podívat se, jak jsou zakázky soutěžené. Jen chci, aby bylo pro všechny prostředí férové. Je největší paradox, že šéf antimonopolního úřadu Mlsna rozesílal úředníkům v krajích svá doporučení a připomínky. Takže ti, kteří realizují veřejné zakázky, na které dohlíží ÚOHS, dostávají notičky od šéfa ÚOHS s prosbou, že je mohou využít. To je fakt úlet.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Dvacet procent pro STAN? Reálné, konec vlády Starostů se Spolu idylický nebude, míní experti