Ve Sněmovně leží spousta nedodělků. Vláda má přitom jen půl roku, aby dotáhla své sliby

Kabinet Petra Fialy (ODS) má před sebou poslední měsíce svého vládnutí. Ve Sněmovně přitom ještě leží spousta rozdělaných zákonů, které vláda slíbila protlačit, ale zatím se jí to nepodařilo. A je otázkou, jestli se jí to povede během následujícího půl roku.

Poslanci se mají sejít na řádné schůzi Sněmovny až 21. ledna. V kuloárech panuje domluva, že poslední jednání dolní parlamentní komory se uskuteční v červnu. Během léta či v září se mohou konat ještě mimořádné schůze, ale půjde spíše o předvolební souboj než o reálné schvalování zákonů.

Volby se budou konat letos v září či začátkem října. Vláda tak má reálně šest měsíců na to, aby dotáhla alespoň některé zákony, k nimž se zavázala. I když premiér Fiala tvrdí, že vláda splnila nebo splní 93 procent svých slibů, ve Sněmovně leží ještě desítky nedodělků.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Majstrštyk vlády, zaslouží si potlesk. Kalousek po vlnách tvrdé kritiky chválí Fialův kabinet

Sporná mediální novela

Jedním z nich je sporná mediální novela, která má zvýšit koncesionářské poplatky. Lidé mají České televizi platit 160 korun místo dosavadních 135 korun, Českému rozhlasu by posluchači měli zaplatit nově 55 korun, tedy o deset korun více než doposud.

Novela měla původně platit od ledna, ale vládě se ji nepodařilo prosadit. Nyní je ve Sněmovně ve třetím čtení a poslanci by se k ní měli dostat ve druhé polovině ledna, poplatky by se měly zvýšit zřejmě od července 2025. Schvalování ale budou provázet dlouhé obstrukce. Proti navyšování poplatků se staví opozice, šéf ANO Andrej Babiš už v minulosti vyhlásil koncesionářským poplatkům válku a řekl, že by je naopak úplně zrušil.

Pro Piráty, kteří loni na podzim odešli do opozice, je zase nepřijatelné, aby nově museli platit poplatky i majitelé chytrých telefonů. Ministerstvo kultury argumentuje tím, že veřejnoprávní vysílání je možné sledovat i na mobilu či tabletu.

Další předloha, která byla vlajkovou lodí Pirátů, ale prosazuje ji také hnutí STAN, je zákon o podpoře bydlení. Projednávání však drhne už od léta. Prvním čtením zákon prošel loni v červenci, od té doby je „zaparkovaný“ ve výborech. Výhrady k němu měli především představitelé ODS. Ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) ale v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že vládní partaje našly kompromis a premiér Fiala přislíbil, že zákon určitě projde.

„Našli jsme kompromisní řešení. Problémem byl rozsah sítě kontaktních míst. Ustoupili jsme z toho, že budou v každé obci s rozšířenou působností, ale budou odpovídat mapě incidence. To, jestli v obci bude kontaktní místo pro bydlení, záleží na závažnosti jevu v té obci. Plus je tam možnost jakékoliv obce s rozšířenou působností vstoupit do systému dobrovolně. Takže takhle je to finální. Pokud se mám na něco odkazovat, tak na posledním jednání K4 ze strany premiéra zaznělo, že neexistuje cesta, aby zákon přijat nebyl. A všichni zúčastnění se na tom shodnou,“ prohlásil Kulhánek.

Jedním z hlavních cílů zákona je postupně snižovat počet lidí v bytové nouzi ze současných 154 tisíc. Ze dvou třetin jde o rodiny s dětmi. Kromě toho, že předloha počítá se vznikem kontaktních míst v obcích s rozšířenou působností, která budou poskytovat poradenství směřující k prevenci ztráty bydlení, má také vzniknout dobrovolný systém garancí pro soukromé majitele bytů, takzvané bydlení s ručením, a systém finančních příspěvků pro obce, které pronajmou své byty lidem v bytové nouzi.

Norma dále předpokládá asistence v bydlení, která podpořeným domácnostem pomůže udržet si bydlení a zároveň minimalizuje rizika pro majitele a sousedy. V případě bydlení s ručením bude poskytovatel tohoto bydlení vlastníkům ručit za úhradu nájemného a služeb, pokud je nezaplatí nájemce.

Blažek: Vztahy ve Sněmovně jsou hrozné

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) chce ve Sněmovně do konce volebního období protlačit novelu trestního zákoníku. Ta dává větší přednost alternativním trestům včetně peněžitých a některé činy částečně dekriminalizuje. Omezeně uvolňuje pravidla pro pěstování a držení konopí. Ministerstvo spravedlnosti si od změn slibuje, že uleví přetíženým věznicím, zefektivní se trestní řízení a sníží se recidiva i výdaje státu. Nově předloha trestá takzvanou deepfake pornografii.

Předloha zatím ve Sněmovně prošla prvním čtením, nyní poputuje do výborů. Ministr Blažek však věří, že se vše stihne. „Každý z opozice ví, že pokud se novela neschválí teď, další vláda si ji může osvojit, ale bude to za tři roky. A to ani opozice nechce takto protahovat. I jejich pozměňovací návrhy můžou novelu vylepšit. Ta debata je dobrá, i když vztahy jsou ve Sněmovně hrozné,“ řekl pro CNN Prima NEWS Blažek.

S největší pravděpodobností ale spadne pod stůl vládou slibovaná reforma antimonopolního úřadu. K té se sešlo přes sto připomínek. Ministr pro místní rozvoj Kulhánek se s nimi snažil vypořádat a koncem loňského roku předložil na legislativní radu vlády přepracovaný návrh. Novelu však zatím ani neschválila vláda, legislativní kolečko v parlamentu trvá průměrně rok a na to už vláda nemá dostatek času.

„Reálný časový harmonogram by to umožnil. Ale nemůžu předjímat, jak zablokovaná bude Sněmovna. To neovlivním. Kdyby Sněmovna pracovala standardně, tak jsou ty lhůty v pořádku. Ale to neznamená, že si řeknu, že se na to vykašlu,“ uvedl k tomu pro CNN Prima NEWS ministr Kulhánek.

Zálohování PET lahví a plechovek

Antimonopolní úřad (ÚOHS) by měl podle návrhu rozhodovat kolektivně v komisích, dosud měl poslední slovo předseda antimonopolního úřadu. Součástí komisí by ale nebyli externí odborníci, jak bylo v původním návrhu. ÚOHS by také měl mít i nadále možnost zablokovat zakázku, zadavatel by pak nemohl zažádat o zrušení rozhodnutí.

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) chce také prosadit novelu zákona o obalech, která by uzákonila zálohování PET lahví a plechovek. Podle informací CNN Prima NEWS je velmi pravděpodobné, že sporná novela nestihne do konce volebního období projít legislativním kolečkem. A pokud by přece jenom novelu stihli schválit poslanci, dost možná narazí v Senátu.

Koalice chce také prosadit revizi sociálních dávek. Pravidla pro získání nové dávky, která by měla od července příštího roku začít nahrazovat čtyři dosavadní podpory, by se však mohla proti původnímu plánu zmírnit. Jednají o tom vládní strany. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce změny dodatečně navrhnout do projednávaného zákona ve Sněmovně v lednu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dobré ráno, Česko. Premiér Fiala natočil své nejakčnější video, nechybí ani bouchnutí pěstí

Tagy:
politika bydlení ODS Petr Fiala Česká pirátská strana poplatek vláda Pavel Blažek Petr Kulhánek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže Poslanecká sněmovna ČR