Piráti už čile debatují o analýze, již ve čtvrtek večer dostali od svého šéfa Ivana Bartoše, který rozebírá případnou koalici s hnutím STAN pro sněmovní volby. Piráti počítají s tím, že vyhrají volby a Bartoš by se stal adeptem na premiérský post. „Máme volební potenciál až 30 procent,“ řekl CNN Prima NEWS poslanec a jeden z autorů analýzy Mikuláš Ferjenčík
„Případná koalice má podle průzkumu potenciál zhruba 30 procent všech oprávněných voličů,“ stojí v analýze. Jedná se o potenciál, tedy kolik procent voličů by zvažovalo koalici volit a je nutné ho odlišovat od volebních preferencí. Ty bývají zpravidla nižší. „V preferencích bychom měli hladce překročit 20 procent. Mohlo by to být i 25 nebo 30, to nedokážeme odhadnout,“ nastínil CNN Prima NEWS Ferjenčík.
Hnutí STAN už na vyjednávání o detailech koaliční spolupráce kývlo, Piráti by se měli rozhodnout začátkem listopadu. Projektu by zřejmě velel šéf Pirátů Ivan Bartoš, který koalici se Starosty prosazuje stejně jako předseda STAN Vít Rakušan.
„Lídrem spolupráce by byl celostátní lídr Pirátů, který by byl také kandidátem koalice na předsedu vlády. Do případného vyjednávání budeme vstupovat s tím, že STAN bude mít lídra kandidátky ve třech krajích. Po vyhraných sněmovních volbách chceme sestavit vládu a prosadit zbývající část našeho programu,“ píše se v dokumentu.
Analýzu možných postupů pro sněmovní volby 2021 nahrál Bartoš na Pirátské fórum, což je internetová platforma, na které Piráti diskutují, ve čtvrtek po osmé večerní. Příspěvek měl ani ne za 24 hodin čtyři tisíce zobrazení a sešlo se k němu přes 80 podnětů.
Jsou jako my, jen starší
Většina diskutujících se kloní spíš ke spolupráci se Starosty. Člen republikového výboru Pirátské strany a místní zastupitel v obci Majetín Martin Šmída si pochvaloval koalici Pirátů a Starostů do krajských voleb v Olomouckém kraji. „Starostvé působili, že to jsou ideově, morálně i myšlenkově prakticky stejní lidi jako my, akorát, holt, o 10 až 15 let starší,“ konstatoval Šmída na fóru.
„Některým lidem v mém okolí (50+) připadáme moc uzavření, s mírnou nadsázkou téměř sekta. Koalice se STAN je signál, že jsme schopni komunikovat nejen mezi sebou,“ přidal se další ze členů Pirátů Jiří Krátký.
Někteří piráti by ale naopak šli rádi do voleb sami. Nejvíce stranické základně vadí nemožnost prosazení pouze pirátského programu, strach z toho, že budou někteří piráti ve finále vykroužkováni a přeskočí je lidé od Starostů nebo i pochybná minulost některých lidí z hnutí STAN.
Sami nemáme šanci mít 50 procent
Podle poslance a místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala ale Piráti sami nebudou mít šanci vyhrát. „Nikdy nebudeme mít 50 procent, sami nebudeme mít nikdy ani 25 procent. Rozhodně ne, než budeme fakt staří, ale to už nás vystřídat jiní. Pokud chceme mít šanci něco prosazovat, potřebujeme mít v (české, přirozeně pluralitní) politice slušné partnery. STAN takovým partnerem být může,“ uvedl Pikal.
Pokud Piráti za dva týdny na spolupráci kývnou, vedení strany dostane mandát k tomu, aby zahájilo podrobnější vyjednávání. „Pokud je to i u Pirátů, tak třeba dva měsíce bude trvat, než právnicky dohodneme koaliční smlouvu. V ní bude všechno. Máme sestaveny vyjednávací týmy a ty by chtěly do konce roku vše vyjednat, potom se bude ještě schvalovat finální podoba koaliční smlouvy,“ řekl před časem CNN Prima NEWS Vít Rakušan.
I přes významný programový překryv také zůstávají určité rozpory. Piráti jsou podle analýzy více progresivní například v oblastech aktualizace autorského zákona nebo moderní regulace návykového chování. „Odborné týmy identifikovaly 103 důležitých témat, kde nalezly programovou shodu mezi Piráty a STAN, a vedle toho 23 témat, kde nalezly neshodu,“ píše se v analýze.
Shodují se například v zahraniční politice, vztahu k Evropské unii, na nutnosti snížení zdanění práce, digitalizace státu nebo modernizace ekonomiky. Část odlišností pak podle Pirátů vychází mimo jiné z toho, že u STAN vždy hrají významnou roli lokální zájmy konkrétní obce nebo jejího starosty.