reklama

Námluvy pokročily. Jak se pečou koalice proti Babišovi do velkých voleb?

Už je skoro ruka v rukávě. Podle vyjádření lídrů opozičních stran to vypadá, že vznik dvou předvolebních koalic pro sněmovní volby je téměř na spadnutí. Piráti by měli jít s hnutím STAN. Občanští demokraté vyjednávají s lidovci a TOP 09.

reklama

O Pirátech a hnutí STAN by mohlo být jasno do konce října. Starostové a nezávislí budou o spolupráci rozhodovat tento čtvrtek na jednání celostátního výboru. Členská základna bude schvalovat koaliční spolupráci STAN a Pirátů pro sněmovní volby 2021, zatím však nepůjde o žádné konkrétní parametry jako pořadí na kandidátce. Ty by mohly být jasné do konce roku.

„Ve čtvrtek budeme hlasovat o zahájení vyjednávání o koaliční spolupráci s Piráty. Pokud se to schválí u nás i u Pirátů, tak třeba dva měsíce bude trvat, než právnicky dohodneme koaliční smlouvu. V ní bude všechno. Máme sestaveny vyjednávací týmy a ty by chtěly do konce roku vše vyjednat, potom se bude ještě schvalovat finální podoba koaliční smlouvy,“ řekl CNN Prima NEWS Vít Rakušan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš finišuje analýzu o programových průnicích, kterou chce členské základně předložit 15. října. Piráti by měli během prvního listopadového týdne na spolupráci se STAN kývnout. Hlasovat budou ale i o možnosti samostatného postupu.

Dobře to jede, říká Rakušan

„Nerad mluvím za Piráty, ale doufám, že to schválí,“ zdůraznil Rakušan. „Myslím, že pomohly krajské volby. Během vyjednávání se spolu bavíme, v Olomouckém kraji jsme šli spolu, ve Středočeském kraji jsme Piráty přizvali ke spolupráci. Dobře to jede. Za nás si myslím, že ta naděje na schválení ve čtvrtek je poměrně velká,“ uvedl šéf Starostů.

I sám Bartoš se několikrát nechal slyšet, že je pro předvolební koalici se STAN. „Podle mě spolupráce se STAN dává smysl, ale nejsem žádný absolutistický vládce Pirátské strany,“ řekl v rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES.

Piráti a Starostové si už vyzkoušeli předvolební koalici v krajských volbách v Olomouckém kraji. S 22,01 procenta skončili na třetím místě v těsném závěsu za hnutím ANO a Spojenci pro Olomoucký kraj.

Námluvy pokročily i u ODS, lidovců a TOP 09. „Pokud máme naplnit svoji ambici a sestavovat vládu, bude lepší mít předvolební koalici. Preferuji její vytvoření. Vidím pak jako velmi pravděpodobné, že budeme sestavovat vládu,“ prohlásil v nedělní Partii šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Lídrem kandidátky by měl být předseda občanských demokratů Petr Fiala. Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by musela ve volbách získat minimálně 15 procent.

„Když všichni tu vůli přetaví v to, jak jednají, a to se zatím děje, tak to dobře dopadne a brzy oznámíme výsledek jednání. Jednoznačně se jedná o formát trojkoalice. Kdybychom nevěřili tomu, že získáme 15 procent, tak bychom to nemohli dělat. Věřím, že budeme mít rozhodně přes 20 procent a je jednoznačné, že máme šanci na vítězství. Nevidím důvod, proč si na koalici nevěřit,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka topky Markéta Pekarová Adamová.

Pekarová: Osm let s Babišem stačilo

Podle ní se jedná o historickou šanci pro celou Českou republiku změnit poměry v zemi. „Myslím, že si to uvědomují všichni. Osm let s hnutím ANO ve vládě naprosto stačilo, pro celou zemi je to devastační,“ zdůraznila Pekarová Adamová.

Po vyhlášení výsledků krajských a senátních voleb se v sobotu trojice opozičních politiků dokonce sešla na pivu. Konkrétně šéf ODS Petr Fiala, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a lídr KDU-ČSL Marian Jurečka.

Otázkou zůstává, jestli se strany nezaleknou předvolebních průzkumů. V minulých volbách do Sněmovny se totiž chystali jít společně lidovci s hnutím STAN. Některé průzkumy jim však přisuzovaly méně než 10 procent a hrozilo, že by obě partaje mohly zůstat před prahem Sněmovny. KDU-ČSL i hnutí STAN pak kandidovaly zvlášť.

Tagy:

Hlavní zprávy

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud
USA

Nejhorší sexuální predátor. Zpěvák R. Kelly zneužíval a vydíral nezletilé, rozhodl soud

Jeho píseň „I Believe I Can Fly“ se stala celosvětovým hitem, zpěvák R. Kelly s ní však před publikem zřejmě ještě dlouho nevystoupí. Federální soud v New Yorku totiž po šestidenním procesu rozhodl, že je vinen ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání. A to jak mladých žen, tak nezletilých dívek. Advokátka tří obětí Gloria Allredová ho označila za nejhoršího sexuálního predátora, s jakým se kdy setkala.

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie
Domácí

Sebevražda policistky na misi kvůli šikaně? Nespáchala ji ve službě, uzavírá případ policie

K sebevraždě české policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra v poslední den mise ve Varšavě na Frontexu, nedošlo během služby. Tvrdí to česká policie s tím, že vše, co k případu mohla říct, už uvedla a dál není co řešit. Stejně hovoří i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a případ, ke kterému došlo před rokem, je tak podle něj vyřešen. A to i přesto, že podle rodiny byla hlavním důvodem ke skoku z okna šikana na pracovišti.

Sledujte předvolební debatu Speciál 360°: Jak se staví k migraci ODS a Piráti?

Hrozí Evropě další velká migrační vlna? Jak se na ni připravit? A nakolik je dění v Afghánistánu bezpečnostním rizikem pro západní svět? To vše bude tématem další předvolební superdebaty na CNN Prima NEWS. Tentokrát budou ve speciálu 360°: Hlas lidu diskutovat Jana Černochová (ODS), Jan Lipavský (Piráti), Robert Šlachta (Přísaha) a Libor Vondráček (Trikolora Svobodní Soukromníci). Debatu můžete sledovat 29. září od 20:15 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. Ani v tomto případě nebude chybět divácká anketa.

Krize ve Velké Británii. Na pumpách došly pohonné hmoty, Londýn zvažuje povolání armády

Až 90 procent čerpacích stanic ve velkých britských městech nemá palivo, napsala dnes agentura Reuters. Krizi v dodavatelských řetězcích, kterou způsobil nedostatek řidičů nákladních aut, umocnilo panické nakupování do zásoby. Za nedostatkem řidičů stojí více faktorů, včetně pandemie COVID-19 a odchodu Británie z Evropské unie. Důsledkem jsou výpadky v dodávkách různého zboží, včetně pohonných hmot nebo potravin pro supermarkety.

Divočáci zaplavili ulice Říma. Ve městě hledají potravu, obyvatelé se bojí útoků

Strkají hlavu do odpadků, hledají potravu a zároveň děsí místní obyvatele. Lidé v Říme se potýkají s desítkami divočáků, kteří se producírují po ulicích italské metropole. I když se natáčení zvířat a sdílení videí stalo hitem sociálních sítí, místní jsou hlavně vystrašení, Někteří rodiče se dokonce bojí vodit děti do školky. Ochránci zvířat ale zdůrazňují, že zabíjení divočáků nepřichází v úvahu, lepší je zvíře uspat a odchytit.

reklama

Domácí zpravodajství

Pěstování ředkviček, tři toalety a Babišovy drahoty. Lídři perlili v superdebatě

Lídři osmi nejvýraznějších stran a hnutí se střetli ve speciální předvolební debatě Česko hledá premiéra. Diskuze na CNN Prima NEWS se neobešla bez slovních střetů, osočování z přešlapů a prapodivných analogií. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš mával s obálkou časopisu a vykřikoval, kde že je jeho oponent Ivan Bartoš od Pirátů. Předseda hnutí STAN na oplátku připomněl premiérovi „pěstování ředkviček“, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) zase korupční skandály z řad ANO. Výběr hlášek z nedělní superdebaty si můžete přečíst níže.

Lituju, že jsem ji nezachránila: Sestra policistky popsala šikanu, která vedla k sebevraždě

Případ sebevraždy jedenatřicetileté policistky Kristýny Litomerické, která skočila z 11. patra poslední den své mise ve Varšavě, stále budí řadu otázek. Podle její sestry Markéry Šubrtové neměla Kristýna sebevražedné sklony, byla energická, veselá a všem se snažila pomoct. Uvedla to v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále popisuje, co přesně si se sestrou před osudným okamžikem psala a proč podle ní policie selhala. Detailně líčí i šikanu ze strany kolegů na misi, která dospěla až do intimních detailů, jež měly pravděpodobně k sebevraždě vést.

reklama