reklama

Námluvy pokročily. Jak se pečou koalice proti Babišovi do velkých voleb?

Už je skoro ruka v rukávě. Podle vyjádření lídrů opozičních stran to vypadá, že vznik dvou předvolebních koalic pro sněmovní volby je téměř na spadnutí. Piráti by měli jít s hnutím STAN. Občanští demokraté vyjednávají s lidovci a TOP 09.

reklama

O Pirátech a hnutí STAN by mohlo být jasno do konce října. Starostové a nezávislí budou o spolupráci rozhodovat tento čtvrtek na jednání celostátního výboru. Členská základna bude schvalovat koaliční spolupráci STAN a Pirátů pro sněmovní volby 2021, zatím však nepůjde o žádné konkrétní parametry jako pořadí na kandidátce. Ty by mohly být jasné do konce roku.

„Ve čtvrtek budeme hlasovat o zahájení vyjednávání o koaliční spolupráci s Piráty. Pokud se to schválí u nás i u Pirátů, tak třeba dva měsíce bude trvat, než právnicky dohodneme koaliční smlouvu. V ní bude všechno. Máme sestaveny vyjednávací týmy a ty by chtěly do konce roku vše vyjednat, potom se bude ještě schvalovat finální podoba koaliční smlouvy,“ řekl CNN Prima NEWS Vít Rakušan.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš finišuje analýzu o programových průnicích, kterou chce členské základně předložit 15. října. Piráti by měli během prvního listopadového týdne na spolupráci se STAN kývnout. Hlasovat budou ale i o možnosti samostatného postupu.

Dobře to jede, říká Rakušan

„Nerad mluvím za Piráty, ale doufám, že to schválí,“ zdůraznil Rakušan. „Myslím, že pomohly krajské volby. Během vyjednávání se spolu bavíme, v Olomouckém kraji jsme šli spolu, ve Středočeském kraji jsme Piráty přizvali ke spolupráci. Dobře to jede. Za nás si myslím, že ta naděje na schválení ve čtvrtek je poměrně velká,“ uvedl šéf Starostů.

I sám Bartoš se několikrát nechal slyšet, že je pro předvolební koalici se STAN. „Podle mě spolupráce se STAN dává smysl, ale nejsem žádný absolutistický vládce Pirátské strany,“ řekl v rozhovoru pro deník Mladá fronta DNES.

Piráti a Starostové si už vyzkoušeli předvolební koalici v krajských volbách v Olomouckém kraji. S 22,01 procenta skončili na třetím místě v těsném závěsu za hnutím ANO a Spojenci pro Olomoucký kraj.

Námluvy pokročily i u ODS, lidovců a TOP 09. „Pokud máme naplnit svoji ambici a sestavovat vládu, bude lepší mít předvolební koalici. Preferuji její vytvoření. Vidím pak jako velmi pravděpodobné, že budeme sestavovat vládu,“ prohlásil v nedělní Partii šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Lídrem kandidátky by měl být předseda občanských demokratů Petr Fiala. Trojkoalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by musela ve volbách získat minimálně 15 procent.

„Když všichni tu vůli přetaví v to, jak jednají, a to se zatím děje, tak to dobře dopadne a brzy oznámíme výsledek jednání. Jednoznačně se jedná o formát trojkoalice. Kdybychom nevěřili tomu, že získáme 15 procent, tak bychom to nemohli dělat. Věřím, že budeme mít rozhodně přes 20 procent a je jednoznačné, že máme šanci na vítězství. Nevidím důvod, proč si na koalici nevěřit,“ řekla CNN Prima NEWS šéfka topky Markéta Pekarová Adamová.

Pekarová: Osm let s Babišem stačilo

Podle ní se jedná o historickou šanci pro celou Českou republiku změnit poměry v zemi. „Myslím, že si to uvědomují všichni. Osm let s hnutím ANO ve vládě naprosto stačilo, pro celou zemi je to devastační,“ zdůraznila Pekarová Adamová.

Po vyhlášení výsledků krajských a senátních voleb se v sobotu trojice opozičních politiků dokonce sešla na pivu. Konkrétně šéf ODS Petr Fiala, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a lídr KDU-ČSL Marian Jurečka.

Otázkou zůstává, jestli se strany nezaleknou předvolebních průzkumů. V minulých volbách do Sněmovny se totiž chystali jít společně lidovci s hnutím STAN. Některé průzkumy jim však přisuzovaly méně než 10 procent a hrozilo, že by obě partaje mohly zůstat před prahem Sněmovny. KDU-ČSL i hnutí STAN pak kandidovaly zvlášť.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho
Vláda

Měli jste omikron? Vláda chystá nové opatření, výjimka z testů se má ale týkat jen někoho

Prodělali jste omikron? Na měsíc se zřejmě vyhnete testům i karanténám. Ve středu večer by měla nová pravidla schválit vláda. Podle informací CNN Prima NEWS se ladí poslední detaily. Diskuze se vede o to, zda by mělo opatření platit i retrospektivně a zda se omikronem už znovu nakazit nemůžete. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je taková šance alespoň po dobu 30 dnů téměř nulová.

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi
Slovensko

Detaily podezřelé smrti slovenského generálmajora: Svázané ruce i muž blízký Kočnerovi

Smrt Petera Bučky, bývalého šéfa slovenského vojenského zpravodajství, začala vyšetřovat Národní kriminální agentura (NAKA) jako úkladnou vraždu. Slovenskými médii totiž prolétla informace, že měl svázané ruce. Tamější ministr obrany navíc naznačil, že by za případem mohl stát muž blízký Marianu Kočnerovi a straně SMER. Co přesně se stalo? A kdo Peter Bučka vlastně byl?

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Česko pošle Ukrajině 4 tisíce dělostřeleckých granátů. Gesto solidarity, říká Černochová

Česká republika daruje Ukrajině čtyři tisíce dělostřeleckých granátů za asi 37 milionů korun. Na středečním jednání o tom rozhodla vláda, informoval Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která návrh kabinetu předložila, považuje dar za důležité gesto solidarity. Česko chce darem posílit obranyschopnost Ukrajiny.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

Omikronem se lidé mohou nakazit opakovaně. Vědec vysvětlil, jak je to možné

S variantou omikron se už potýká téměř celý svět. Nově se ale ukázalo, že se touto koronavirovou mutací může člověk nakazit i opakovaně. Podle slovenského matematika Richarda Kollára je to dáno variantou BA.2, která je s omikronem částečně podobná. Například ve Francii proto místo poklesu počtu nakažených toto číslo nadále stoupá. Pozitivních testů je denně v zemi ještě zhruba o čtvrtinu více. Rekordy padají také v Česku. Pozitivních testů bylo za úterý téměř 40 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama