Bartošek: Máme Rusku posílat mírové holubice, když provokuje válku? Podporujme Ukrajinu

Podpora Ukrajiny dodáním dělostřelecké munice pro případný konflikt s Ruskem je přilévání oleje do ohně. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl poslanec ANO a stínový ministr zahraničí Jaroslav Bžoch. Naopak místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) krok vlády hájil.

„Je to jasný symbol, že stojíme na straně svobodné a demokratické Ukrajiny,“ řekl k oznámení české vlády o zaslání dělostřelecké munice na Ukrajinu Bartošek. Ten doplnil, že podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) by Česko mohlo zemi poskytnout také zdravotnický materiál. „Samozřejmě se to bude diskutovat i s náčelníkem našeho Generálního štábu (Alešem Opatou – pozn. red.), zda je to v rámci naší armády možné,“ pronesl Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Se zásilkou munice nesouhlasí poslanec opozičního hnutí ANO Jaroslav Bžoch. „Máme s Ukrajinou velmi dobré vztahy, vyjádření podpory je namístě. Nejsem si ale jistý, že posíláním dělostřeleckých granátů tu situaci vyřešíme,“ řekl Bžoch. Podle něj jde pouze o přilévání oleje do ohně. Celou věc prý navíc může zneužít ruská propaganda, která staví Rusko do role vyprovokované oběti. „Dodávka několika dělostřeleckých granátů ten poměr sil nevyrovná,“ dodal zákonodárce.

Bartošek na jeho slova reagoval, že se v aktuální situaci, kdy se na rusko-ukrajinské hranici shromažďují Putinovy jednotky a válečná technika, nejde tvářit, že vítězí diplomacie. „Co jim tam máme posílat? Mírové holubice? V tento moment musíme říkat, že pomůžeme Ukrajině,“ uvedl místopředseda Sněmovny.

Podle Bartoška je navíc na místě posílit českou vojenskou přítomnost například v Pobaltí. Rusko prý musí dostat od evropských států vzkaz, že si ze svých sousedů nemůže vytvářet vlastní vazalské nárazníkové pásmo.

Rusové se bojí tvrdých sankcí

Oba zákonodárci se shodli, že Rusko a jeho prezident Vladimir Putin se nejvíce obává ekonomických dopadů. Bartošek poukázal na to, že v posledních dnech klesají akcie ruských bank. „To je to, čeho se nejvíce bojí ruští oligarchové – že budou ekonomicky vykleštěni,“ řekl Bartošek v pořadu 360°.

Bžoch poznamenal, že se sankcemi proti Rusku souhlasí. Stejně tak považuje ruské požadavky namířené například na to, aby Ukrajina nevstupovala do NATO, za směšné. Uznal sice, že sankce bychom pocítili i my, neboť i nás by to přišlo na hodně peněz, ale v dané situaci by bylo potřeba se vůči Rusku takto zachovat.

Bartošek i Bžoch věří, že se napětí podaří vyřešit, aniž by došlo k válečnému konfliktu. „Začíná se to u mě překlápět k mírnému optimismu,“ uvedl Bartošek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický
Partie

Ani neumějí ukrajinsky. Cesty romských uprchlíků organizují klany, tvrdí Netolický

Skupiny a klany na západě Ukrajiny motivují matky, aby s dětmi přijely do Česka, vyřídily si pomoc a zase odjely. V Partii na CNN Prima NEWS to prohlásil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) s odkazem na informace od předsedy oblastní rady Zakarpatí Volodymyra Čubirka. S pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se neshodl na dalším postupu ohledně přerozdělování uprchlíků do méně vytížených regionů.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:13

Ukrajinský parlament o tři měsíce prodloužil válečný stav a mobilizaci

14:59

Ukrajina omezila oběh léků vyrobených v Rusku nebo Bělorusku

14:41

Polský prezident Andrzej Duda jedná s Volodymyrem Zelenským

14:33

Zelenskyj oznámil dohodu s Polskem o společné hraniční a celní kontrole

Hlas se mu třásl a brečel. Bukartse dojali fanoušci: V Lotyšsku není jednoduchá situace

Lotyšští fanoušci patří k jedněm z nejlepších na světě. K jejich smůle nemohli své hlasivky a svoji kreativitu dát plnohodnotně na odiv na loňském domácím světovém hokejovém šampionátu v Rize kvůli pandemickým opatřením. Nicméně ani letošní mistrovství světa nemají daleko. Ve Finsku jsou na tribunách slyšet a útočníka baltské reprezentace Rihardse Bukartse dokonce dohnali k slzám.

Opičí neštovice se šíří nečekaně rychle. Přibydou nové případy, varují britští vědci

Britští vědci očekávají další případy opičích neštovic, které jsou už hlášeny z Evropy i USA, napsal britský list The Guardian. Počet případů překvapuje lékaře, kteří nevědí, proč se tento virus, dosud obvyklejší v Africe, nyní šíří na Západ. Americký prezident Joe Biden v neděli řekl, že by opičí neštovice měly znepokojovat každého.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

Na zaplacení plynu bude mít každý, slíbil Stanjura. Sociální tarif vznikne do konce června

Ještě do letních prázdnin by měl do Poslanecké sněmovny putovat návrh zákona, podle kterého vznikne takzvaný sociální energetický tarif pro domácnosti. V Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Alena Schillerová (ANO) uvedla, že hnutí ANO je připraveno pro takový zákon zvednout ruku. „Podpoříme, aby to rodiny měly co nejrychleji,“ řekla.

Nejistota kolem vstupenek na MS ve fotbale. Jak je sehnat a jaká platí v Kataru opatření?

Již 22. ročník mistrovství světa ve fotbale se ponese v poněkud netradičním duchu. Ať už se jedná o samotné místo – arabskou zemi Katar, či termín, ve kterém se 32 týmů z celého světa pokusí získat titul šampiona. Do jedné z nejbohatších zemí světa zamíří statisíce fanoušků na přelomu listopadu a prosince. Jak získat vytouženou vstupenku? A čekají diváky koronavirová omezení? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila odpovědi na nejčastější otázky.

Živě
ON-LINE: Polský prezident přijel do Kyjeva. V parlamentu ho přivítaly bouřlivé ovace

Na Donbasu pokračuje ruská ofenziva. Ukrajinci okupanty zadržují i dělostřelectvem československé výroby. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové v ukrajinských přístavech dál blokují asi 22 milionů tun obilí. Do Kyjeva zavítal polský prezident Andrzej Duda. Během své návštěvy vystoupil v ukrajinském parlamentu. Počet zjištěných obětí zabitých ruskými silami v době okupace míst v Kyjevské oblasti se přiblížil k 1300.

Domácí zpravodajství

Konec školní turistiky? Gazdík chce zpřísnit podmínky pro zápisy na základní školy

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) uvažuje o úpravě kritérií pro zápisy na základní školy. Podle něho by se mohla začít zohledňovat doba trvalého bydliště u spádových škol. Gazdík je přesvědčen, že by takové opatření zabránilo účelovému přehlašování dětí na adresu podle toho, do jaké školy chce rodič svého potomka dostat. Jenže podle některých odborníků by to mělo své negativní dopady.

Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“