Světové armády v pohybu. NATO opevňuje východ Evropy, na Ukrajinu doráží i Bělorusko

Ať už byly původní úmysly Ruska jakékoli, neustálé přesouvání armád udělalo z ukrajinské bezpečností otázky téma číslo jedna pro NATO i jeho spojence. Potenciální invaze vojsk Moskvy na Ukrajinu už se neřeší jen na papíře, hned několik států vysílá směrem k Ukrajině vojáky, stíhačky a lodě.

Flotila ruských válečných lodí, které mohou převážet i tanky, minulý týden opustila Baltské moře a míří do Středozemí. Má jít o cvičení. Moskva poslala vojáky do Běloruska, další jednotky posílá k hranicím s Ukrajinou. Rovněž se má jednat o cvičení.

I když Rusko na diplomatických mítincích nikdy ani nenaznačilo, že by chtělo napadnout Ukrajinu, nikdo se nemůže divit, že je NATO kvůli operacím Kremlu na nohou. Tím spíš, když v pondělí běloruský prezident Alexandr Lukašenko oznámil, že také vyšle k hranicím Ukrajiny své vojáky, protože Kyjev prý dělá to samé. Upozornil na to list The Guardian.

Americký prezident Joe Biden mezitím jasně vycítil šanci na zastavení poklesu popularity a vysílá k Moskvě ostré rétorické signály. Oznámil, že je ochoten podpořit operace NATO ve východní Evropě a poslat do oblasti až pět tisíc vojáků. Pokud se situace vyostří, je Biden připraven přispět dalšími 45 tisíci vojáky. Do Středomoří navíc USA vyslaly v rámci akcí aliance letadlovou loď USS Harry S. Truman.

Americká vláda už kvůli obavám z ruské invaze na Ukrajinu uvedla do zvýšené pohotovosti 8 500 amerických vojáků, kteří mají být připraveni na případné rychlé nasazení v Evropě. Mluvčí Pentagonu ale sdělil, že žádné rozhodnutí zatím učiněno nebylo.

Moskva úmysly spojenců označila za hysterii. Jak vyplývá z příspěvků na sociálních sítích, také mnozí Češi se rozcházejí v odpovědi na otázku, kdo je v roli agresora.

S konkrétními operacemi mezitím započaly i další členské státy Severoatlantické aliance, některé z níže popsaných přesunů ale byly plánované dopředu:

  • Dánsko posílí loděmi oblast Pobaltí a do Litvy vyšle čtyři letadla.
  • Do operací NATO už zasáhla i Paříž, která zvažuje poslat jednotky do Rumunska a posílit tak obranu východní Evropy.
  • Specifický pohled na současné dění má Velká Británie. Londýn patří mezi země, které nejhlasitěji upozorňuji na riziko ruské invaze na Ukrajinu, žádné vojáky ale Spojené království na východ Evropy poslat nechce. Na Ukrajinu ovšem posílá zbraně.
  • Německo znovu zopakovalo, že se nehodlá podílet na eskalaci napětí a celou situaci chce řešit výhradně diplomaticky.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

21:32

Rusko vyslechne ukrajinské vojáky evakuované z Azovstalu v trestních věcech

21:17

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.