Žaloba kvůli homosexuálním figurkám na semaforech neprošla. Jsou v pořádku, řekl německý soud

Mají být znakem tolerance a kosmopolitismu. Bavorský správní soud v úterý rozhodl v neprospěch muže, který si stěžoval na homosexuální páry zobrazené na semaforech v Mnichově.

Žaloba muže, kterému se nelíbily homosexuální figurky na světelných semaforech v mnichovských čtvrtích Glockenbach a Gärtnerplatz, neprošla. Vyobrazené páry se stejným pohlavím tak mohou na šesti semaforech zůstat. Bavorský správní soud neshledal porušení práv žalobce, napsal magazín Spiegel na svých internetových stránkách.

„Mám velkou radost z konečného zamítnutí žaloby. Mnichov je kosmopolitní, rozmanitý a tolerantní. A přesně takový je i světelný semafor,“ uvedl v prohlášení radnice starosta Mnichova Dieter Reiter (SPD).

Neexistoval nárok na žalobu

Podle soudce „neexistovaly žádné skutečnosti, které by umožňovaly porušení vlastního právního postavení nebo nároku žalobu“. Piktogramy měly „zjevně vyslat poselství sympatií a tolerance homosexuálům, ale také výzvu většinové společnosti, aby byla tolerantní k lidem s odlišnou sexuální orientací“.

Postavy, které na semaforech pro chodce zobrazovaly motivy gay a lesbických párů, byly poprvé v Mnichově použity u příležitosti Dne Christopher Street 2015. Od 1. července 2019 jsou trvale instalovány na šesti světelných přechodech ve čtvrtích Glockenbach a Gärtnerplatz.

Homosexuální dvojice na semaforech se objevily i v dalších městech. Poprvé před sedmi roky v rakouské Vídni u příležitosti pěvecké soutěže Eurovize a charitativní akce Life Ball pro lidi nakažené virem HIV.

Tagy: