Bayraktar znovu v akci: Obávaný dron zničil u Hadího ostrova dva ruské vojenské čluny

Ukrajinci se snaží dobýt zpět svá území, která nyní okupují ruské síly. Obě armády svádí tvrdý boj například o Hadí ostrov. Ten proslul hned po prvním dnu invaze, když se jeho ukrajinská posádka odmítla vzdát agresorovi a ruský válečný křižník Moskva poslala do patřičných míst. Pro znovudobytí malého černomořského ostrova Ukrajinci využívají i obávané turecké drony Bayraktar TB2. Jednomu z nich se povedlo zneškodnit hned dva ruské vojenské čluny.

Ukrajinská armáda se poprvé pokusila získat Hadí ostrov zpět na konci dubna, když její jednotky začaly ostřelovat ruské pozice na tomto ostrově. V současnosti na jihu země probíhají boje na zemi, ve vodě i ve vzduchu.

Že se Ukrajincům alespoň částečně daří vytlačovat okupanty pryč ze svého území, ukazují záběry, které zveřejnilo ukrajinské ministerstvo obrany. „Dva ruské čluny Raptor byly dnes za úsvitu zničeny poblíž Hadího ostrova,“ konstatoval vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil generál Valerij Zalužnyj.

Raptory ruští vojáci používají především k převozu a následnému vylodění jednotek, rovněž i k hlídkování. Útočné obratné čluny představují nejrychlejší plavidla ruského námořnictva vůbec. Na Bayraktar však jejich rychlost nestačila.

Známý turecký bezpilotní letoun je jednou z nejefektivnějších zbraní, kterou Ukrajinci ve válce s Rusy používají. Komplexní zbraň dělá díky své síle a všestrannosti velké obavy i ruským generálům, kteří obvykle pobývají na pozicích vzdálenějších od bojových front.

Hadí ostrov byl jedním z prvních míst, které Rusové po zahájení invaze na Ukrajinu dobyli. Hned 24. února na malinkatý ostrov zaútočilo ruské námořnictvo. Obránce ostrova vyzvalo ke kapitulaci. Na to Ukrajinci odpověděli dnes již legendárním: „Ruská válečná lodi, jdi do pr*ele.“

Tato hláška během několika dnů zlidověla a stala se jedním ze symbolů ukrajinského odporu proti ruské agresi. Kdyby se Ukrajincům povedlo dobýt ostrov zpět, nešlo by zdaleka o první symbolickou pomstu.

V polovině dubna ukrajinské síly zasáhly dvěma raketami pýchu ruského námořnictva a vlajkovou loď Černomořské flotily – křižník Moskva. Právě toto plavidlo obránci ostrova poslali na konci února „do pr*ele“. Zhruba den po zásahu se obrovská loď měřící na délku přes 180 metrů poroučela ke dnu.

Tagy:
válka loď Moskva vojáci dron ostrov Ukrajina bezpilotní letoun člun Rusko Hadí ostrov Bayraktar válečné loďstvo ruská invaze na Ukrajinu Křižník Moskva Raptor

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:28

Neformální summit EU v pátek v Praze čeká diskuse o Ukrajině i energetice

00:02

U Aljašky zadrželi dva Rusy, údajně prchali na loďce před mobilizací

23:25

První summit EPC byl podle státníků prostorem pro diskusi o Ukrajině

22:56

Kreml se zlobí na Zelenského kvůli výzvě k preventivním úderům NATO

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Zápas o duši pomůže dětem. Charitativní akce se zúčastní hvězdy jako Hašek či Suchánek

Pandemie koronaviru i válka na Ukrajině. Tíživé situace ve světe se silně podepisují i na duševním zdraví dětí. Za poslední rok počet dětí s psychickými potížemi vzrostl až pětinásobně. České zdravotnictví přitom trpí značným nedostatkem dětských psychologů a psychiatrů. Zvýšit povědomí o této problematice a pomoci dětem se rozhodli české celebrity i sportovci prostřednictvím exhibičního hokejového utkání. Na koho se mohou v pražském Edenu návštěvníci těšit a jak dále můžete pomoci?

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.