Vánoce politiků: Pekarová běhá, Babiš má svetr se sobem. A kdo začíná večeři modlitbou?

I když kapr s bramborovým salátem nechybí téměř na žádném štědrovečerním talíři českých politiků, někteří během Vánoc dodržují i méně tradiční zvyky. Například šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) na Štědrý den sportuje, její stranický kolega Matěj Ondřej Havel se zase těší na degustaci speciálů z minipivovarů. Noví ministři plánují strávit Vánoce pracovně.

„Štědrý den slavíme jen sami s manželem. Jdeme si zaběhat nebo, když počasí přeje i cyklistice, vytáhneme kola, abychom si večer dali bramborový salát bez výčitek. Tento sportovní zvyk je možná trochu netradiční, jinak ale držíme běžné zvyky šupinou z kapra pod talířem počínaje až po rozkrajování jablíčka,“ popsala CNN Prima NEWS šéfka Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Její manžel je původem ze Slovenska, což se promítá na jejich štědrovečerní večeři. „Polévku máme zelnou s houbami. Kapra se salátem pak ještě zajídáme typickými slovenskými oplatkami pomazanými medem a s trochou čerstvého česneku pro zdraví,“ vyprávěla Pekarová s tím, že si nenechá ujít ani půlnoční mši.

Její stranický kolega Matěj Ondřej Havel slaví Vánoce s rodinou. K večeři mívá kapra a stejně jako Pekarová nevynechává ani půlnoční mši. „Rodina, pohádky, tradice, klid. Navíc mám nový zvyk – oblíbil jsem si vánoční speciály z českých minipivovarů. Ty si sbírám předem a na ně se těším,“ svěřil se mladý poslanec CNN Prima NEWS.

Místopředsedkyně Sněmovny Věra Kovářová (STAN) doufá, že se o svátcích uvidí i s přáteli. „Protože bez kamarádů to nejde,“ upozornila a přiznala, že dárky sháněla na poslední chvíli. Její kolegyně ve vedení Sněmovny Olga Richterová (Piráti) na Štědrý den plánuje zdobit stromeček s dětmi, péct perníčky a připravovat slavnostní večeři. „Jsem ráda, že se doma začínáme už všichni společně účastnit zpívání koled, do nedávna to bylo spíš bouchání do různých věcí ze strany dětí. Je hrozně příjemné moct si společně zazpívat,“ usmívala se.

Politici přejí k Vánocům se svými zvířaty

Poslanec Ondřej Kolář (TOP 09) na Vánoce odjel s partnerkou i dětmi na venkov k babičce a dědovi a na Vánoce dodržuje netradiční zvyk. „Na stromku budeme mít místo ozdob ovoce, které potom děti odnesou do lesa do krmelce,“ vysvětlil.

Odjet z Prahy se chystá i exministryně financí Alena Schillerová (ANO). „Vánoce strávím se svými nejbližšími na Moravě. S manželem, dcerou a synem s rodinami. Už se těším na domácí pohodu a na vnoučátka Jarouška a Františka,“ vyprávěla s tím, že její svátky proběhnou v komornějším duchu. „Půjdeme společně na procházku a ráda bych také na půlnoční mši,“ uvedla. K obědu na Štědrý den přichystá čočku a k večeři nevynechá rybí polévku.

Cestovat o Vánocích se chystá i bývalá ministr dopravy, obchodu a průmyslu Karel Havlíček (ANO). „Jako každý rok budu pendlovat mezi Mníškem pod Brdy, kde bydlíme, a mezi Českým Krumlovem, kde máme zázemí a odkud pocházíme,“ popsal CNN Prima NEWS. Zároveň plánuje i výlety. Na sociálních popřál krásné vánoce spolu s fenkou Bettynou.

Také expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zveřejnil krátké video, na němž sedí ve stylovém svetru se sobem a je obklopen stromečkem, svíčkami a dvěma psy. Ve svém vánočním přání vyjádřil přesvědčení, že Česko zvládne i příští rok a že nás čeká velká budoucnost.

„Cestujeme tak, že vezmeme psa a jedeme lokálkou. Vždycky někde zastavíme a chvíli šlapeme. Když je na to počasí, tak klidně někde opečeme i buřty, a zase se vracíme. To je takový náš rituál o Vánocích,“ dodal Havlíček. Bývalý vicepremiér a někdejší šéf ČSSD Jan Hamáček CNN Prima NEWS napsal, že na Vánoce bude doma.

Dovolenou neplánujeme

Někteří politici se chystají ale i během svátků pracovat. Například nová ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má pracovní program i na Štědrý den dopoledne. „Žádnou dovolenou neplánuji,“ upozornila. Večer se ale chystá strávit s nejbližší rodinou. Štědrovečerní večeři začíná modlitbou a žehnáním s hostií a den končí půlnoční mší ve sv. Ludmile.

Pracovní svátky plánuje i šéf školství Petr Gazdík (STAN). „Tento rok budu trávit Vánoce hodně pracovně, s rodinou budu minimálně. Protože jmenování ministrem na konci roku skýtá mnoho úkolů, které budu muset splnit ještě do konce kalendářního roku. Čas mezi svátky tedy určitě budu trávit na ministerstvu,“ uvedl a dodal: „Rodina o tom ví, není z toho nadšená, ale počítá s tím.“

Jaká mají novoroční předsevzetí?

Politici se CNN Prima NEWS svěřili i s tím, jaká si dají novoroční předsevzetí. I když většina z nich si žádné neplánuje, někteří chtějí přeci jen něco změnit. „Předsevzetí si moc nedávám, nikdy je nedodržím. Měl bych ale začít cvičit, tak třeba se to povede,“ doufá poslanec Kolář.

Podobné přání má i poslankyně Schillerová. „Asi bych měla aspoň trochu zlepšit životosprávu, přeci jen uplynulé roky byly extrémně hektické a nedovolovaly pravidelný režim. Uvidíme, zatím to ale nevypadá, že bychom v opozici příští rok výrazně zvolnili. Ještěže mám to štěstí a práce mě stále baví a nabíjí,“ uvedla.

Hamáček si chce v roce 2022 především odpočinout. „A současně zvládnout nové výzvy, které mě čekají mimo politiku,“ prozradil. Gazdík si přeje, aby svou novou roli zvládl. „Kéž by nás pánbůh při zdravém rozumu zachovati ráčil,“ usmál se ministr školství.

Tagy: