Rozhovor s biochemikem Zdeňkem Hostomským (zdroj: CNN Prima NEWS)
Podle biochemika a ředitele Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Zdeňka Hostomského se brzy dočkáme pozitivních změn. Vakcína změní pravidla hry a už nyní, po proočkování deseti procent populace, brzy budeme mít výsledky. Při rozvolňování by pak v první řadě otevřel školy.
„Epidemie, když je rozjetá do té míry jako teď, má svou dynamiku a je neúprosná,“ sdělil v pořadu CNN Prima NEWS Nový den biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky Zdeněk Hostomský.
A přestože rapidní pokles nakažených či úmrtí s covidem zatím Česká republika nepociťuje, díky opatřením a vakcíně se podle Hostomského blýská na lepší časy. „Vakcína je takzvaný ‚game changer‘ a ovlivní další období. Musíme si také uvědomit, že je vakcína zázrak moderní dobry,“ uvedl biochemik.
Důležité je proočkovat rizikovou část populace: „Proočkováním deseti procent snížíme počet úmrtí. Během dvou až tří týdnů bychom měli vidět výrazný pokles počtu zemřelých,“ dodal.
Ačkoliv Hostomský vnímá protipandemická opatření jako dobrá, nejdůležitější je prý právě vakcína. „Je otázkou, kolik lidí má přirozenou imunitu, a když se to zkombinuje, po čase budou počty přirozeně klesat,“ řekl.
Postup při rozvolňování vidí jasně. „Největším hříchem bylo zavření škol. Je to pro mě největší priorita, a pokud by byla ochota vlády z něčeho slevit, přimlouval bych se za otevření škol,“ uvedl. Zmínil také americké studie, podle kterých není ani tak nutný přesně dvoumetrový rozestup mezi jednotlivci. „Komplikujeme a dramatizujeme situaci,“ dodal.
Tempo našeho očkování je úspěch
Podle průzkumů by se nechalo naočkovat asi 59 procent populace, což by podle Hostomského mělo stačit, ovšem za jednoho předpokladu: „Pokud budeme očkovat správné lidi, tedy ohroženou skupinu, která představuje největší množství těch, kteří na vir mohou doplatit. Cílem je dosažení kolektivní imunity,“ líčil. Kombinace očkovaných a těch, kteří si covidem přirozeně prošli, může pak být pro kolektivní imunitu dostatečná.
Podle něj si ani nevedeme příliš špatně ve vakcinaci. „Když se podíváte na evropské statistiky, jsme někde uprostřed a moc se nelišíme například od Rakouska nebo třeba Polska. Fakt, že první dávku dostal už milion lidí, tedy jedna desetina populace, je úspěch,“ dodal.
V dalších měsících navíc podle něj budeme zaplaveni množstvím vakcín a společně s naším systémem očkování by se nad vakcinancí obyvatelstva neznepokojoval.
Hostomský se také vyjádřil k výroku epidemiologa Romana Prymuly, který CNN Prima NEWS sdělil, že bychom se mohli očkovat každý rok. „Je to otázka biologie. Nevíme, jak se to bude vyvíjet. Vakcíny navíc vypadají, že fungují i proti mutacím,“ uzavřel.
Podle biochemika a ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Zdeňka Hostomského se brzy dočkáme pozitivních změn. Zdroj: CNN Prima NEWS